Gelenekler gelişmeye engel midir?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Tepkiler
583
Bildiğimiz bilmediğimiz bir sürü geleneğimiz var. Bunların bir kısmı çok hoşuma gidiyor bir kısmı çok gereksiz geliyor.

Mesela şu damadın kahvesine tuz dökme geleneği çok saçma.

Ama Ramazan pidesi de çok güzel bir gelenek.

Bazı gelenekler de bizi yenilikten alıkoyuyor. Mesela tutucu gelenekler, değişimi kınayan gelenekler var. Bunlar sizce gelişmeye, ilerlemeye engel mi?

Deepest

Yönetici
Yönetici
Tepkiler
276
Damadın kahvesine tuz dökmek sevimli bir hareket aslında ama abartılmaması kaydıyla.
sonrası bazı gereksiz durumlar var ki adına gelenek ?! denen zırvalıklar. Mesela evlilik sonrası çarşaf asma olayı. Artık onlar çağdışı saçmalıklar. Bunlar değişse çok çok iyi olur.

beyaz tavşan

Üye
Yeni Üye
Tepkiler
27
Gelenekler günümüze uyarlanamıyorsa, geleneklerimizde bir sorun vardır ve güncellenmesi gerekiyordur diye düşünüyorum. Çağa ayak uyduramayan, yeni ve güncel bir dünya ile çekişen gelenekler tarihe gömülecektir.

Yakida

Bad Cop
Yönetici
Tepkiler
5.249
Bir de bir zamanlar gecenin üçünde damadın evine tavuk almaya giderlerdi, kıyamet kopar dümbelek, tef sokak ortasında göbekler atılır savaş mı çıktı diye uykudan fırlardınız, neyse ki uzun zamandır duymuyorum; duyduğum gördüğüm en saçma gelenekti.

Fanda

Üye
Forumun Gediklisi
Tepkiler
2.607
bu aslında bir sosyoloji konusu. bence gelenekler gelişmeye kesinlikle engeldir. gelenek diye bize hep eskilerin yaşam tarzı yutturulmaya çalışılıyor. ben neden 50 sene önceki gibi yaşayıp onların zorluklarına katlanmak zorunda olayım ki? bu zamanın gerektirdiği gibi yaşamak ve bazı lüksleri hak etmek için çalışıyorum neden herşeyi geleneklere uygun yapayım ve yapmadığım için yargılanayım?

Jezebel

Hepimiz aynı sularda boğuluyoruz.
Kıdemli Üye
Tepkiler
2.459
Gelenekler gelişmeye engel değildir. ''Gelenek'' diye bize yutturulanlar gelişmeye engeldir. Türk gelenekleri yerine arap geleneklerini empoze etmek asimile etmektir..Örneğin bir şaman gibi yaşayıp ölmek isterdim.

Son düzenleme:

Gri

Lahmacun
Yönetici
Tepkiler
7.840
Gelenekler ritüel boyutunda kalıp hayatı tahakküm altına almaya kalkmadıkça itirazım yok ancak kanlı çarşaf vb. gibi iğrenç ve çağdışı eylemleri gelenek olarak yutturmaya da karşıyım.

Dünya hiç olmadığı kadar hızlı değişiyor. İnsanların geçmişe duyduğu özlemi, geçmişi yaşatma çabasını anlıyorum ve zaman zaman kendim de geçmişe dönüyorum ama geleneklere bağlılığı geçmişte yaşamaya dönüştürmekten -bence- kaçınmalıyız.

Biraz dağınık oldu, kusura bakmayın.

Gri

Lahmacun
Yönetici
Tepkiler
7.840
Bu konuyu tekrar tartışmaya açabiliriz aslında, ne dersiniz?

Siyah

Hele hele
-----
Tepkiler
5.466
Mesela şu damadın kahvesine tuz dökme geleneği çok saçma.
Ne kadar dogru bilmiyorum ama soyle bir sey okumustum:
Gorucu usulu evliliklerde kiz damat adayıni istemezse kahveyi tuzlu yapiyormus diye. Boyle olunca biraz mantikli gibi ama ikisi de cok sacma tabi gunumuzde.

Yeni konular