Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41739
mesaj

Mitoloji Nedir?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
230
Konuyu Başlatan
Efsaneler bilimi olarak adlandırılan bir kavramdır. Mitoloji nedir, sorusu efsaneler bilimi olarak adlandırılsa da çoğu insan bunu bilmez. Detaylı incelendiğinde mitoloji efsane kitapların, masalların adlandırıldığı alandır. Aynı zamanda eskilerde Mythos olarak bilinen yazarların yaptığı işe de mitoloji denirdi.

Mythos eski Yunanlılar tarafından bir söz olarak bilinirdir. Bu söz kişilere yapılmak için verilen söz değil de kulaktan duyma anlamında kullanılır. Yunanlılar tarafından bir diğer söz anlamını taşıyan kelimeler ise Epos ve logostur. Epos bilinen bir şiirin okunması anlamına gelir. Logos ise gerçeğin dile gelmesi anlamını taşır.Bu söz anlamına gelen kelimelerden Mythos yalan, dolan ve abartı ile gerçekleştirildiğinde söylenir. Epos ise bir şiir veya kitabın okunmasında dile getirilir. Logos kelimesini doğa bilginleri meydana getirmiştir. İlk meydana getiren ise tarihçi olan bilinen Herakleitos tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sadece söz anlamında kalmamış bir bağdaştırmayı meydana getirmiştir. Bu bağdaştırma asıl olarak ektir. Yani logos kelimesinin logia anlamını taşımasına yardımcı olmuştur. Bu sayede bizim dilimize de loji anlamına gelerek bilim olarak adlandırılmıştır. Mitoloji kavramı buradan türemiş bir kelimedir.

2917=291.jpg

Mitolojiler Nasıl Oluşmuştur?​

Mitoloji nedir sorusuna asıl olarak meydana gelmiş bir öyküyü, masalı anlatır, cevabı verilir. Yani mitoloji hakkında kesin bir yargı oluşturmak istendiğinde mitolojiye yaratılışın öyküsü anlamı gelmiştir. Bir nesnenin bir olayın veya herhangi bir kavramın nasıl meydana geldiğini aynı zaman da nasıl oluştuğunu anlatır. Kişilere bir inanç olarak bağlantı kurmayı sağlamıştır. Bir düzen için aynı zamanda koruma meydana getirmek için gerekli olan bir kavram olarak bilinir. Anlatılan öykülerin her birisinde kişiler kendilerine uygun bir ders çıkararak bilgi almayı amaçlarlar.

Mitoloji kavramında her yazarın farklı bir görüşü vardır. Yani bir yazar bilinçaltında meydana gelen olayları anlatmak için uygun bir alan olduğunu düşünürken kimi yazar ise meydana gelmiş olayların çarpıtılmadan anlatılmasını esas almıştır. Aynı zamanda kişiler toplum içerisinde varlıklarını unutturmamak için mitoloji kavramını kullanırlar. Mitolojinin kelime anlamına bakıldığı zaman herhangi bir halkın tanrısı veya kahramanı hakkında olan tüm yorumlama veya tanımlama gibi yazıların kapsandığı göze çarpar. Bu yüzden de her bireyin her ülkenin veya her halkın kendisine özgü bir mitolojisi bulunur.

Mitoloji Sınıflandırması Nasıldır?​

Mitoloji nedir, konusunda mitoloji sınıflandırılması yapılırken özellikle bölgelerden yararlanılır. Bunun sebebi ise her yörenin kendisine ait bir mitolojisi bulunmasıdır. Bu sınıflandırmalar ise şu şekildedir; Avustralya ve Okyanusya mitolojisi, Orta Doğu mitolojisi, Amerikalar mitolojisi, Asya mitolojisi, Avrupa mitolojisidir. Bu sınıflandırmalar halk yani insanlar tarafından fazla bilinmez. İnsanların bildikleri aynı zamanda akılda kalınan mitolojiler Türk, Yunan, Pers ve Roma mitolojileridir.

Yunan Mitolojisi

Yunan mitolojisi tanrılar, kahramanlar ve evrenin yaratılması gibi durumlardan oluşur. Günümüzde Yunan mitolojisi incelendiğinde alınan kaynakların tümü Mythos yazarlara aittir. Yani abartılma ve yalan dolan gibi anlatım durumları söz konusudur. Yunan mitolojisinde tanrılardan oldukça fazla söz ederler. Bilinen tanrılar ise Eros, Esir, Tartaros, Erobos, Hemera ve Gaia’dır.Türk Mitolojisi​

Türk mitolojisi incelendiğinde mitoloji nedir, sorusuna bulunan sonuçlar her mitolojide olduğu gibidir. Herhangi bir olay ilerlemesi bulunmamakla beraber destanlardan söz edilir. Destanlarda var olan kişiler her zaman için Türk mitolojisinde geçmiş ile birleştirilmeye çalışır. Bilinen destanlar ise ilk olarak Oğuz Destanı ardından Bozkurt destanı, yaratılış destanı ve Ergenekon destanıdır. Türk mitoloji her zaman için birbirinden bağımsız destanlar içerir. Hiçbir destanın birbiri ile bir bağı bulunmaz.

Din ve Mitoloji​

Kişiler, din ile mitolojiyi bağdaştırırlar. Bu geçmişten günümüze kadar meydana gelmiş bir olaydır. Bunun sebebi ise destan veya tanrıların geçmişte yasadıklarına yani doğru olduklarına inanılmasıdır. Mitoloji arasında bulunan kelimelerin her birinin din açısından önemli olduğu düşünülür. Bu kelimeler din ile birlikte bağdaştırılır.

Bağdaştırma ile birlikte manevi aynı zamanda psikolojik olarak kişilerde bir etkilenme meydana gelir. Ama bu kelimelerin kişiler üzerinde etkisi olduğu doğru olduğunu veya yanlış olduğunu hiçbir zaman kesinleştirmez. Kişiler bu düşünce ile birlikte din ile mitolojiyi aynı kefede tutarlar. Fakat bu oldukça yanlıştır. Her bireyin bilmesi gereken bir şey vardır ki din ve mitoloji içerikleri ve hatta kelimeleri bakımından bile birbirlerinden farklı olduklarıdır. Böylece mitoloji nedir, sorusunu bu şekilde açıklayanlar hataya düşer.
 
Top