Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41745
mesaj

Aşı Karşıtlığı Nedir? Aşı Karşıtlığının Nedenleri ve Zararları

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
asi-karsitligi-zararlari.jpg

Aşı karşıtlığı; aşı hizmetinin bireylerin sağlığı için gerekli kılınmasına rağmen aşı konusunda tereddüte düşme ya da reddetme durumudur. Çeşitli sebeplere bağlı olarak yaşanan aşı tereddütü neredeyse tüm dünya ülkelerinde görülmektedir. Geçtiğimiz korona virüs süreci ve birçok bulaşıcı hastalık neticesinde aşı karşıtlığı kavramı sıkça tartışma konusu haline gelmektedir. Çoğu ebeveyn küçük yaşlarda olunan koruma aşılarına karşı bir duvar örmüş ve bu durum neredeyse ortadan kaldırılmış bulaşıcı hastalıkların tekrar artış göstermesiyle sonuçlanmıştır.

Aşı karşıtlığı bilinenin aksine yeni gündeme gelmiş bir konu olmamakla birlikte aşıların ilk çıktığı 1800’lü yıllara dayanmaktadır. O tarihlerden bu yana her zaman aşı hakkında tereddüt eden ve etkisini reddeden kişiler bulunmuştur. Hatta bazı yabancı din adamları aşının dinlerinde yasak olduğuna dahi inanmaktaydı.

Otizm ve Aşı Arasındaki İlişki Safsatası​

Aşı karşıtı aktivistler; aşı tehlikesini desteklemek için hiçbir kanıta dayalı bilgi olmadan, aşılardan korkan ve şüphe duyan ebeveynleri etkisi altına almak için bir hikaye uydurmanın gücüne inanmışlardır. Andrew Wakefield’ın MMR aşısını otizm ile ilişkilendiren sahte bir çalışma yayınlamasıyla birlikte algılanan aşı hasarı, ebeveynlerde büyük oranda aşı tereddütüne yol açmıştır.

Bu durum sonucunda birçok aşı reddi ve aşı programlarının gecikmesi meydana gelmiştir. Aşı karşıtı hareketine karşı koymak için tıp ve halk sağlığı toplulukları tarafından kullanılan araçlar birçok istatistik, araştırma ve bilimsel kanıta dayanmaktadır.

Aşı Karşıtlığı Nedenleri Nelerdir?​

Aşı karşıtlığı nedenleri birçok faktöre dayandırılabilmekle birlikte bunlardan bazıları şu şekildedir:
 • Aşıların içerisinde bulunan kimyasal maddelerin insan sağlığına zarar verebileceği düşüncesi
 • Aşı olmadan doğal yollarla bu hastalıklardan korunabileceği düşüncesi
 • Dini nedenler
 • Yaşam tarzı
 • Aşının hastalık üzerindeki etkinliğine olan kaygı
 • Aşının türüne ya da aşı yapan kuruma güvensizlik
 • Herhangi bir bilimsel çalışmaya dayandırılmayan asılsız aşı tehlikeleri sebebiyle halkın güveninin zedelenmesi
 • Aşı üreten firmaların, bireylerin sağlığından çok para kaygısı içerisinde olduğu düşüncesi

Aşı Karşıtlığı Sonuçları - Zararları Nelerdir?​

Aşı karşıtlığı birçok hastalığa karşı kapı aralayan bir yaklaşımdır. Nitekim aşıların yokluğu halinde birçok vaka artış göstermiş ve bunlarla birlikte birçok komplikasyon belirerek toplumdaki ölüm oranı ciddi yükselişler gösterebilirdi. Örneğin aşısı mevcut olan hepatitlerin kontrolü ve toplum içerisindeki zararların minimum düzeyde tutulması bilinçli davranım ve aşılama sayesinde gerçekleşmektedir.

Bu noktada mevcut hastalığın olası komplikasyonları ve aşıların riski karşılaştırılarak bir sonuca varılmaktadır. Bu durum kişilere aşılama konusunda daha sağlıklı bilgiler verebilmektedir. Nitekim bir bireyin olacağı aşıdan ziyade geçireceği hastalığın zararları çok daha yüksek olabilmektedir.

Aşı karşıtlığı sonuçları , aşıların ertelenmesi veya reddedilmesi halinde bireylerde ve halkın genel kesiminde kendini gösteren durumlardır.

Aşının Önemi ve Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi​

Kişiler ilk doğduğu andan itibaren sürekli olarak çeşitli bakteri ve virüslerle karşı karşıya gelmekte ve hastalığa yakalanmaktadır. Bu hastalıklar akut olabileceği gibi kronik olarak da seyredebilmektedir. Bakteri ve virüslerin organ tahribatına hatta ölüme yol açabilmesine karşılık vücudun en önemli sistemi olan bağışıklık sistemi bulunmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemi bu noktada bizi birçok bakteri ve virüse karşı korumakta hatta maruz kalınmış enfeksiyonlara karşı bir bağışıklık oluşturmaktadır.

Bulaşıcı bir hastalığa maruz kalındığında bağışıklık sisteminin bu mikropları hatırlaması neticesinde bir bağışıklık kazanılmakta ve kişiler bu rahatsızlıktan genellikle hayatının geri kalan kısmında etkilenmemektedir. Kombinasyonları bulunan ve çeşitli yöntemlerle yapılan aşılar sayesinde zayıflatılmış olarak vücuda iletilen mikroplar vücudun bağışıklık sistemi ile karşılaşmakta ve vücut bu mikroplar için antikor üretmektedir.

Bağışıklık sisteminin mikropları hatırlaması ve bir sonraki süreçte daha hızlı tepki verip koruma sağlaması sebebiyle etkin bir bağışıklık elde edilmektedir. Bu sebeple bilinenin aksine iyi bir aşı, birçok hastalığa karşı uzun süreli bir koruma sağlamaktadır.

Aşı Karşıtlığı Düşünceleri ve Bilimsel Yanıtları Nelerdir?​

Geçmişten günümüze kadar aşı karşıtlığı konusunda bilimsel çalışmalara dayandırılmayan birçok fikir öne sürülmüştür. Ayrıca aşı karşıtlığı nedenleri bu tür bilimsel çalışmalara dayandırılmayan fikirlerle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden bazıları şu şekildedir:
 • Aşılar otizme neden olur: Yapılan hiçbir bilimsel çalışmada aşıların otizm ile bir ilişkisi saptanmamıştır. Ayrıca aşının otizm ile ilişkisi olduğunu savunan ve bunu bir dergide halka sunan doktorun tüm yetkileri alınarak görevden kalıcı olarak menedilmiştir.
 • Aşıların içerisindeki bakteriler insanlara zarar verir: Aşıların içerisinde bulunan bakteriler, insanların tolere edebileceği seviyeye indirgendikten sonra enjekte edilmektedir. Bu sebeple aşılar tamamen güvenlidir.
 • Aşılar, önlemeleri sebebiyle yapılan hastalıklara yol açar: Birçok aşıda bu fikir akla gelmekte ve aşı karşıtlığını doğurmaktadır. Aşılarda zayıflatılmış virüsler kullanılarak vücudun bağışıklık sistemi harekete geçirilmektedir. Bu sayede bağışıklık sistemi bu virüsü tanımakta ve bağışıklık oluşturarak uzun süreli koruma sağlamaktadır.
 • Bebeklerin vücudu aşıya karşı dayanıklı değildir: Sanılanın aksine bebeklerin bağışıklık sistemi aşılara net bir şekilde cevap verebilmektedir. Nitekim doğumun ardından birçok mikroba maruz kalan bebeklerin aşı olması bu riski arttırmamaktadır.

Aşıların Yan Etkileri Aşı Karşıtlığı İçin Yeterli Bir Faktör Müdür?​

Herhangi aşı olan bir birey, aşı olduktan sonraki süreçte bazı yan etkilere maruz kalabilir. Bu yan etkiler genellikle hafif olmakla birlikte; düşük seyreden ateş, aşı olunan bölgede şişlik ve kızarıklık olarak kendini gösterebilmektedir. Aşı sonrasında oluşan belirtiler genellikle bir iki gün gibi kısa bir süre içerisinde geçmekte ve aşı olmadığında ortaya çıkan ciddi etkilerden daha masumdurlar. Aşı yan etkileri olarak daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilse de hekim kontrolünde sağlandığından bu ihtimaller oldukça azdır.

Nitekim bir aşının yararlı ve kullanılabilir kılınması için uzun süreç boyunca birçok hekim ışığında bilimsel çalışmalardan geçmekte ve onaylanması gerekmektedir. Bu süreçte birçok durum araştırılmakta ve aşı sonrasında halka sunulmaktadır. Aşıların gerekli olduğu durumlarda kullanılmaması halinde yan etki riskinden daha büyük sorunlarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır. Aşılar birçok deneyden geçmesine karşın bireylerde kullanıldığı süreç boyunca da izlenmeye devam edilmektedir. Bu durum da birçok aşı karşıtlığı düşüncesini gereksiz kılmaktadır.

Korona Virüse Karşı Olan Aşı Karşıtlığı ve Çalışmalar​

Son zamanlarda birçok ülke ve toplumda korona virüs aşıları onaylanmasına karşın, belirli kesimlerde halen aşı karşıtlığı düşünceleri bulunmaktadır.

Covid-19’a ilişkin yapılan aşı çalışmasında 43.448 kişi enjeksiyon aldı. Bunlardan 21.720’si BNT162b2, 21.728'i plasebo ile uygulama almak üzere ilk dozdan sonra başlayan 10 şiddetli Covid-19 vakasından 9’u plasebo alıcılarında, 1’ ise BNT162b2 alıcısında meydana gelmiştir. Bu araştırmaya göre BNT162b2 daha güvenilir görünmektedir.

BNT162b2 enjeksiyonu sonrasında; aşı bölgesinde kısa süreli olmak üzere hafif - orta ağrı, baş ağrısı ve yorgunluk gözlemlenmiştir. Ciddi yan etkilerin görülme sıklığı ise düşüktür. Ayrıca iki doz olarak uygulanan BNT162b2 16 yaş ve üzeri kişilerde %95 oranında bir koruma sağlamıştır.

Kaynakça
Polack, F.P., Thomas, S.J., Kitchin, N., Absalon, J., Gurtman, A., Lockhart, S., ... & Zerbini, C. (2020). Safety and Efficacy of the BNT162b2 mRNA Covid-19 Vaccine. The New England journal of medicine, 383(27), 2603-15.
Shelby, A., & Ernst, K. (2013). Story and science: how providers and parents can utilize storytelling to combat anti-vaccine misinformation. Human vaccines & immunotherapeutics, 9(8), 1795-801.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.291
Aşı karşıtlıği bugün dünyada en az terörizm kadar tehlikeli bir akım haline geldi. Bebeklere yapılan aşıların reddinden, Covid aşılarının reddine kadar çok yoğun bir kara propaganda var.

Bu odakların etkisizleştirilmesi kadar, bilinçlendirme de çok önemli. İnsanlığın geçmişini kurtaran aşılama umarım gelecekte de aynı etkinlikte yanımızda olur.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Bir de bunların dışında komplo teorileri meraklıları var, hatırlıyorum bir ara aşıyla beynimize çip takılacağını bunun sorumlusunun da Bill gates olduğunu iddia edenler vardı, bu iddialar Bill Gates'in kulağına da gitmiş olacak ki bir açıklama yaptı ve aşı ile çip arasında bir bağlantıyı halâ kuramadığını belirtti.
bence eğer bir çip takılmışsa asıl çip bunlara takılmış olmalı. :)
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.291
Yakida dedi ki:
Bir de bunların dışında komplo teorileri meraklıları var, hatırlıyorum bir ara aşıyla beynimize çip takılacağını bunun sorumlusunun da Bill gates olduğunu iddia edenler vardı, bu iddialar Bill Gates'in kulağına da gitmiş olacak ki bir açıklama yaptı ve aşı ile çip arasında bir bağlantıyı halâ kuramadığını belirtti.
bence eğer bir çip takılmışsa asıl çip bunlara takılmış olmalı. :)

Hayır bir de bahsedilen firma Microsoft. Ne yaptığımızı, ilgi alanlarımızı vs. takip etmek istese yeryüzündeki bilgisayarların önemli kısmında kurulu olan Windows işletim sistemi var, ne diye uğraşsın çiple? Bunu söyleyince mavi ekran veriyorlar. :D
 

beyaz tavşan

Üye
Yeni üye
Kayıt tarihi
4 Nisan 2021
Mesaj
194
Tepkiler
24
Aşı = Hayat

Aşısızlık = Ölüm

Bence bu kadar basit. Çocuklarımıza acıyın bari.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Bugün bundan önce oturduğumuz apartmandaki AKP fanatiği komşumuz hatır sormak için telefonla aradı bizi, annem telefonun sesini dışarı vererek konuşmaya alışık olduğu için konuşmalarına kulak misafiri oldum, söz aşı konusuna gelince söylediklerini duyduğumda dehşete kapıldım cahillik ve bencillik hat safhadaydı.

''Ben olmayacağım aşı dedi, insan bağışıklık sistemini güçlü tuttuktan sonra hiç gereği yok'' tabii onları çok iyi tanıdığım için bu gerekçeye inanmadım çünkü arkasında din, hurafe ve komplo teorileri var çok iyi biliyorum.

Birincisi Corona konusu bağışıklık sistemini yüksek tutarak sıyrılabileceğimiz bir konu değil çünkü insanı öldüren Corona değil, onun açık bulduğu kapı ya da kapılar...

Atıyorum vücudunuz bir enzimi bir proteini üretmiyordur belki ölene kadar da bunun eksikliğini hissetmeyeceksinizdir fakat corona o kapıdan girer vücudu çökertir, bu işin cahillikle ilgili yönü.

İkincisi farz edelim ki bağışıklık sisteminizi yüksek tutarak Coronadan korunuyorsunuz iyi de başkalarına bulaştırıyorsunuz...,
Virüs insandan insana geçerken mutasyona yani evrime uğrayarak bir mutant virüs haline geliyor, siz eğer virüsün bulaşı zincirini ne kadar çabuk kırarsanız o kadar mutant versiyonlarını engellersiniz, bu da bencillikle ilgili yönü...
Yani özetle cahillik bencilliği de beraberinde getiriyor, bu kafayla yeni mutant virüslere Türkiye mutantı da eklenecek.
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
993
Tepkiler
189
Akp lilerden birinin olmamasına şaşırdım RT Erdoğan oldu çünkü. ?
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Bunların izlediği Tv'lere bakmak lâzım ama o tv'leri izlemeyi midem kaldırmıyor, çok sık gitmezdik onlara ama her gittiğimizde mutlaka Beyaz TV, Kanal 24, TGRT haber, TRT, Ülke Tv' den birisi açıktı, bana kalırsa bu tvlerde sürekli aşı hakkında dolaylı da olsa olumsuz yayınlar yapılıyor, algı yaratılıyor midem kaldırsa izleyeceğim.

Yani kendi kafalarından üretebilecekleri şeyler değil onlardan duyduğum saçmalıklar, ancak öğrenilmiş cahillik olabilecek senaryolar, bana bir gün İngiltere Kraliçe'sinin Deccal'ı sarayın altında sakladığını söyledi beynime balyozla vurulmuş gibi oldum, o kadar emin söylüyor ki sanki görmüş, inanılır gibi değil, bu gibilerin akıl sağlığı kesinlikle yerinde değil.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.291
Aşı karşıtlığı öyle bir hal aldı ki, önümü'zdeki dönemde küresel terörizm kapsamına alınması gerekecek. Günümüze kadar birçok hastalığı aşı sayesinde eradike edebildik (yok edebildik), aşı karşıtlarının hiçbir bilimsel gerekçeye dayanmayan kara propagandası devam ettikçe, Covid-19'dan tam anlamıyla kurtulamayacağız gibi geliyor.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Ben merak ediyorum bugüne kadar bugünün aşı karşıtları ve aileleri de dahil olmak üzere hepimiz ilkokul, ortaokul ve hatta lise de aşı olduk...
Ne zararını gördük!
Bugünün farkı ne Bill Gates mi!
Bu aslında dediğim gibi öğrenilmiş cahillik yani böyle bir gerilik ancak öğretimle olur.
 
Top