Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41764
mesaj

Orkide

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
2.096
Tepkiler
2.215
Konuyu Başlatan
3029=322.jpg
ORKİDE

Orkide Çiçeği
İnce ve zarif görünümü ile her zaman özel olduğunu hissettiren orkide, tarihçesi çok eski yıllara uzanan bir bitki çeşididir. Asteraceae(Papatyagiller)’den sonra en çok çeşitliliğe sahip bitki olan orkide, çok yıllık bitkilerden olup, yılda en az 1-2 kez çiçek açmaktadır. Orkide denildiği zaman herkesin aklına beyaz çiçekleri (Phalaenopsis) olan türü gelmektedir. Bunun dışında, kırmızı ve mor orkide de güzel renkleri itibari ile insanların tercih sebeplerindendir.

Orkide çiçeğinin çoğunluğu tropikal iklimlerde olmak üzere 28 binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Ticari olarak bir çok tür yetiştirilse de, en çok yetiştirilen türleri; cymbidium, paphiopedilum, phalaenopsis, miltonia’dır. Bu türler içerisinde en çok beğenilen ve evleri süsleyen çeşiti ise Phalaenopsis’tir. Bu orkide türü, fazla ilgi beklemeden ev ortamında kolayca yaşayabilmesinden dolayı herkesçe tercih edilmektedir.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.529
Ahh! bu aynı benimkinden, çok güzeller ama çok özel ilgi istiyorlar, köklerinin hem hava alması hem de ışık alması gerekiyormuş o yüzden ağaç kabuğundan oluşmuş özel bir toprak aldım saksısının da şeffaf olması gerekiyor köklerinin ışık alması için.
 

Venüs

Şorbacıbaşı
Yönetici
Kayıt tarihi
7 Kasım 2021
Mesaj
2.827
Tepkiler
3.932
Ya ne yaptıysam yine olmadı yeni gelen orkidem bir ayın sonunda öldü. Meğer geldiği yerde köklerine mantar bulaşmış ve ben bunu çok geç fark ettim. Su kültürü yaptım ama kurtulacak gibi durmuyor, çok üzüldüm 🥺

O yüzden yeni gelen orkidelere çok dikkat etmek lazım .Açıkta kalan köklere ve yaprak diplerine bakın.Eger ki siyahlık ve benek benek leke görürseniz hemen müdahale edin . Kendisini temizleyip , toprağını ve destek aldığı çubuklara kadar değiştirin ki mantar tekrar bulaşmasın.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.529
Biraz susuz kalsa ölüyor, biraz fazla su versen yine ölüyor, ben hiç anlamadım bu çiçeğin derdini o yüzden bir daha tövbe ettim bakmaya, ilkinde o mantardan bende de oldu fazla su yapıyor onu.
 

Üzüm

#Hayırlısıbegülüm#
Forumun Gediklisi
Kayıt tarihi
10 Şubat 2022
Mesaj
2.479
Tepkiler
2.567
Bir adet sigaranın içini ,bir şu bardaginda bir gün bekletin. Süzün ,fıs fıs yardımı ile çiçeklerinize sıkın. Çok etkili ..
 
Top