Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41762
mesaj

Adet Sancısı Nedenleri

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Adet döneminde meydana gelen ağrı menstrual döngünün normal bir parçasıdır. Genelde karnın içinde ağrıyan kas krampları şeklinde hissedilmektedir. Bazı dönemlerde çok yaşanabileceği gibi bazen de şiddetli ağrılara sebep olamayabilir. Bazen de periyodunuz olmasa da pelvik ağrılar yaşayabilirsiniz.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
[SIZE= 15px]Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir?[/SIZE]
Adet ağrısı rahmin duvarındaki kasların sıkışması ile oluşur. Adet zamanında rahimdeki kanamanın dışarı atılması için rahim sürekli bir şekilde kasılır. Rahmin kasılması sırasında rahime giden kan ve oksijen azalarak ağrıyı artırır.

Rahim kasılmaların olduğu sırada prostoglandin adında kimyasallar ortaya çıkarır. Bununla beraber ağrının şiddeti de artar. Bazı hastaların adet döneminde yaşadığı sancının şiddeti prostoglandin birikimi de olabilir. Bu da şiddetli kasılmalarla şiddetli ağrılara yol açar.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
[SIZE= 15px]Şiddetli Adet Sancısı Normal midir?[/SIZE]
Adet sancısının şiddetli olması farklı sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Periyodik yaşanan ağrının altında tıbbi durumlarda olabilir. Bu durum tıpta ikincil dismenore olarak isimlendirilmektir. Altında farklı sebep bulunan adet sancıları en çok 30 ila 45 yaş arasındaki kadınları etkilemekte. bu ağrılara miyom, pelvik inflamatuar, endometriozis hastalığına neden olabilir.

Miyom: rahimde büyüyen ve kadınların adet dönemini ağır ve sancılı hale getirebilen kansersiz tümörlerdir.

Pelvik İnflamatuar Hastalığı: Fallop tüpü ve yumurtalıklar gibi üst üreme organlarının enfeksiyonlarıdır.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
[SIZE= 15px]Adet Sancısı ve Endometriozisin İlişkisi[/SIZE]
Endometriozis: Adet zamanında yaşanan sürekli olan ağrılar endometriozise işaret eder. Rahmin içini astar gibi kaplayan, her ay adet kanamasının şeklinde parçalara bölünüp dökülen dokuya denir.

Endometriozis, rahmin içinde olması gereken dokunun, vücudunuz yanlış bölgesinde oluşmasıdır. Bu yanlış yerler yumurtalıkların üst kısmı, karın boşluğunda bir yer, idrar kesesi ve nadiren bağırsaklar, seyrek olarak da karnın boşluğunun dışında akciğer, vajina, beyin ve solunum yollarında olabilir.
 
Top