PCR Testi Nedir? PCR Testi ve Antikor Testi Arasındaki Fark

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
[SIZE= 16px]PCR Testi Nedir? PCR Testi ve Antikor Testi Arasındaki Fark[/SIZE]

Koronavirüs salgını sebebiyle sıklıkla gündeme gelen PCR (Polimeraz zincir reaksiyonu); DNA içerisinde bulunan özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere ortak olarak verilen bir isimdir. PCR testi ise; virüslerin genetik yapısı hakkında bilgi veren moleküler bir tanı testidir. PCR testinin korona virüs salgınında kullanımı, virüse ait RNA’yı göstermesi ile olmaktadır. Bu sayede virüsü aktif olarak taşıyan kişiler güvenli bir şekilde belirlenebilmektedir. Çeşitli hastalıkların tespitinde de kullanılan PCR, bilinenin aksine sadece korona virüs tanısında kullanılan bir yöntem değildir. Ayrıca vücutta eser miktarda bulunan mikropları dahi teşhis edebilmesi, PCR testini oldukça etkin kılmaktadır.
PCR Testi Nerelerde Uygulanır?
Korona virüs salgınında sıklıkla tercih edilen PCR testi, vücuttaki virüsün varlığı ve mevcut virüsün kimliği hakkında bilgi sağlayan bir testtir. Ayrıca PCR testi; vücuttaki virüsün yanı sıra vücudun enfeksiyona tepki olarak ürettiği antikorlar hakkında da bilgi vermektedir.

PCR testi ülkemizde yalnızca Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış özel sağlık kuruluşları, devlet hastaneleri ve laboratuvarlar tarafından uygulanmaktadır. Bu noktada PCR testi yapan hastaneler hakkında araştırma yaparak gerekli yerlere başvuru yapabilirsiniz.

3041=324.jpg
PCR Testi Hangi Hastalıkların Tanısın İçin Uygulanır?
Günümüzde sıklıkla korona virüs tespitinde kullanılan PCR testinin diğer kullanım alanları şu şekildedir:

 • Babalık testleri
  Adli tıp
  DNA araştırmaları
  Defektlerin tanısı
  Patojen (Herhangi bir hastalığa neden olan organizma) tanısı
  Meme kanseri ve kalın bağırsak kanseri gibi bazı kanser türlerinin tanısı ve nedeninin araştırılması
  Kalıtsal hastalıklar
PCR Testi Nasıl Yapılır?
PCR testi nasıl yapılır ? PCR testlerinde, bireyin burun deliğinden boğazına kadar ucu pamuklu ve esnek bir çubuk ilerletilerek örnek alınmaktadır. Örneğin alınmasının ardından güvenli bir şekilde kap içerisinde saklanması ve laboratuvara gönderilmesi gerekmektedir. Alınan örnek yüksek dereceli ısıya maruz bırakılmış asidik bir sıvı solüsyona yerleştirilmekte ve SARS-CoV-2’a ait RNA’nın açığa çıkmasına sebep olmaktadır.

Korona virüs nedeniyle uygulanan PCR testlerinde süre önem arz etmektedir. Nitekim virüsün ileri zamanlarında burun ve boğazdan alınan örnekler, virüsün buradan uzaklaşmış olması sebebiyle yanlış sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle ilerlemiş vakaların tespiti için solunum örnekleri kullanılabilmektedir.
COVİD-19 Tanısında PCR Testinin Önemi Nedir ?
Covid-19 tanısında kullanılan PCR testi; korona virüse ait RNA’yı gösteren ve virüsün tanısını koyan moleküler bir testtir. Bu özelliğiyle pandemi sürecinde sıklıkla tercih edilmekte ve dünya genelinde yaygın olan virüsün kontrol altına alınmasında büyük bir rol oynamaktadır.
COVID-19 Tanısında PCR Test Sonuçları Ne Anlama Gelir?
Covid-19 testinde alınan PCR testi sonucu pozitif ise; büyük olasılıkla test sahibinin korona virüse yakalandığı anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda hastalığı hafif olarak geçiren bireyler bu dönemi evde tıbbı bir bakım gerekmeksizin atlatabilmektedir. Genelde hekim kontrolü uzaktan telefon ile sağlanmakta ve hasta günden güne belirtileriyle takip edilmektedir. Belirtilerin kötüleşmesi halinde bu durumu devlet tarafından sizinle özel olarak ilgilenen doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

PCR testi sonucu negatif çıkması halinde ise; test yaptırdığınız anda korona virüs olmadığını göstermektedir. Fakat bu durum gün içerisinde olduğu gibi virüsü dakikalar sonra kapmayacağınız anlamına gelmez. Diğer bir olasılık ise test yaptırdığınız anda vücudunuzda tespit edilebilecek düzeyde korona virüs RNA’sı bulunmamasıdır. Örneğin; test yaptırmadan çok yakın bir zamanda virüse maruz kalan kişilerde ya da test yaptırmadan yaklaşık olarak bir haftadır korona virüs pozitif olan kişilerde test sonucu pozitif çıkmayabilir. Virüs kaptıktan bir hafta sonra virüsün testte görüntülenememesi; virüsün burun ve boğaz kısmından ileri gitmesi ve bu bölgeden sürüntü alınması yoluyla yapılan PCR testinde görüntülenememesidir. Şüpheli durumlarda solunumla değerlendirilen başka bir test uygulanabilmektedir.
COVID-19 PCR Test Sonuçları Ne Kadar Süre İçerisinde Açıklanır?
Covid- 19 PCR testi, numune alınma süresinden yaklaşık olarak 24 saat kadar sonra alınabilmektedir. Fakat numunenin işlem görecek laboratuvara ulaştırılması ve sırada olan numunelerin testten geçirilmesi gibi etkenle test süresini uzatabilmektedir.
PCR Testi Covid-19 İçin Güvenilir Mi?
Covid-19 için mevcut en doğru test PCR olarak bilinmektedir. PCR testinde eser miktarda bulunan mikropların dahi teşhis edilebilmesi ve sıra olmadığı takdirde 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde sonuç alınabilmesi bu süreçte oldukça yardımcıdır.

Covid-19, sıklıklı anozmi (koku ve tat kaybı) ile başvuran genç hastalarda iyi huylu formlar sunmaktadır. Bebekler covid-19 ile daha nadir enfekte olurken, 65 yaş üzerindeki hastalarda diyabet ve hipertansiyon gibi bozuklukları olan ciddi formlar ortaya çıkmaktadır. Lenfopeni (kan dolaşımındaki lenfosit sayısının düşük olması), eozinopeni (kandalökositlerin (akyuvarların) bir bölümünü oluşturan hücre tipinin azalması) ve PCR (C-reaktif protein) tespiti ciddiyetle ilişkilendirilmektedir. Uzman görüşüne göre; tanı ve klinik varsayıma değil PCR’ye dayandırılmalıdır. (Gautret, P., vd, 2020)
PCR Testinin Dezavantajı Var Mı?
PCR testi vücutta eser miktardaki virüsleri dahi tespit edebildiğinden, korona virüs sürecini atlatan kişilerde SARS-CoV-2 virüs parçalarını görerek sonucu pozitif çıkarabilir. Fakat doktor kontrolünde belirlenen bu dönem, başkalarına virüs bulaştırmak için asıl sürecin geçtiği bir dönemdir.
Yurtdışı Çıkışına PCR Testi Zorunluluğu
Korona virüs salgını sürecinde birçok ülke virüsün yayılmasının önüne geçmek için ülke giriş ve çıkışlarında PCR testi uygulama zorunluluğu getirmiştir. PCR testi bu süreçte hasta ya da tamamen sağlıklı olması fark etmeksizin tüm kişilere uygulanmaktadır. Bu sebeple yurtdışı yoluculuğu yapacak kimselerin 2-3 gün öncesinde PCR testi randevusu almaları ve çıkan sonucu yanında götürmeleri önemlidir.
PCR Testini Ne Zaman Yaptırmalıyım ?
Pandemi süreciyle Covid-19 vakalarının tespitinde tercih edilen PCR testi, Covid-19 belirtileri taşıyan kimselere uygulanmakta ve bulaşın kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Peki, PCR testi ne zaman yapılmalı ? Sağlık ekipleri tarafından gerçekleştirilecek PCR testine şu semptomların varlığında ihtiyaç duyabilirsiniz:

 • Ateş
  Kas ağrısı
  Boğaz ağrısı
  Tat ve koku almada kayıp
  Halsizlik
  Kuru öksürük
  İshal
Covid-19 tablosunun ilerlemesi halinde yukarıdaki semptomların yanı sıra daha ciddi semptomlar ile karşılaşılmaktadır:

 • Solunum güçlüğü
  Göğüs ağrısı
Vücutta eser miktar dahi olsa virüs genetik materyalinin tespit edilmesini sağlayan PCR testi, Covid-19 belirtileri haricinde herhangi bir belirti taşımasızın doktor isteminde de uygulanabilmektedir.
PCR ve Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?
Antikor testi; virüse karşı bir bağışıklık tepkisi ya da antikorların üretilip üretilmediğini tespit eden bir testtir. Antikorlar; vücutta virüs gibi bir tehlike ile karşılaşıldığında savunma hücrelerinin vermiş olduğu bir yanıttır. Ayrıca antikor testinde anlaşıldığı üzere virüs varlığı değil, virüse karşı tepki olarak çıkan antikorlar araştırılmaktadır.

Antikor testinde kişilerin mevcut rahatsızlıkları tam olarak belirlenememekle birlikte PCR testi bunun için ideal bir yöntemdir. Ayrıca PCR testinin en güvenilir yöntem olduğu bilinmektedir.Vücudun SARS CoV- 2 virüsüne karşı oluşturduğu antikorların incelendiği antikor testinde şu değerler dikkate alınmaktadır:

IgG Antikoru: Korona virüs hastalığına karşı bağışıklık oluşup oluşmadığını gösterir.

IgM Antikoru: Yakın zamanda ya da numunenin alındığı zamanda virüs ile karşılaşıldığını gösteren değerdir.

Kaynakça

Gautret, P., Million, M., Jarrot, P.A., Camoin-Jau, L., Colson, P., Fenollar, F., ... & Raoult, D. (2020). Natural history of COVID-19 and therapeutic options. Expert review of clinical immunology, 16(12), 1159-84.
 
Top