Paranormal Nedir? Paranormal Olay Örnekleri

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
3042=325.jpg

Paranormal genel olarak gözlü görülemeyen ancak yaşanan ve açıklanamayan olaylara ve durumlara verilen isimdir. Bazen evde yalnız kaldığınız bir anda bir ses geldiğinde ya da bir şey duyduğunuzda bunun gerçek olduğunu düşünür ancak gözle görülebilen bir kanıt bulamazsınız.

Bu olaylar genel olarak paranormal olarak ifade edilir. Paranormal genel olarak normal ötesi ya da normal dışı gibi kavramlara karşılık gelmektedir. Bunun yanı sıra telepati psikokinezi gibi psişilk fenomenleri de fizikokimyasal yasalar ile açıklanması mümkün olmayan olayları parapsikoloji de ifade etmektedir.

Paranormal olaylar genel olarak pek çok insanı korkutan olaylardır. Ancak burada insanı asıl korkutan şeyin paranormal olaylardan daha ziyade bilinmezlik olduğunu ifade etmek gerekir. Nereden geldiğini bilmediğimiz bir ses bize son derece ürkütücü gelebilir. Ancak bir sesin nereden geldiğini biliyorsa bu bizim için ürkütücü bir ses değildir. İnsanların paranormal olay ve durumlardan korkmasının en temel nedeni de budur.

Paranormal Olayların Açıklanması​

Paranormal olaylar dini ya da teolojik olarak açıklanabilen olaydır. Bilim paranormal olayların gerçek olmadığını ve bir şaşırmadan, yanılgıdan ibaret olduğunu savunur. Buna karşılık din ise çeşitli kutsal kitaplara inanarak o kitaplarda geçen sözler ile söz konusu doğaüstü olayları açıklamaktadır.

Paranormal Olaylara Örnekler​

Köpeklerin İntihar Köprüsü​

İşkoçya’da yer alan Overtoun Köprüsü uzun yıllar boyunca pek çok gizemli olaya sahne olmuştur. Overtoun köprüsü olarak bilinen bu köprü tarihteki en hüzünlü köprülerden bir tanesidir. Bilimsel bir açıklamanın yapılmadığı köprü ile ilgili çeşitli söylentiler vardır. Köprünün en ilginç yanı bu köprüye çıkan köpeklerin çıkar çıkmaz köprüden atlayarak intihar etmesidir.

Ölmeyen köpekler ise geri gelerek köprüden tekrar atlıyor. Bu köpeklerin neden atladığı ile ilgili hiçbir bilimsel açıklama yer almıyor. Bir efsaneye göre kalenin içerisinde bulunan kötü ruhlar köprüden geçen canlıların üzerine lanet okumaktadır. Böylelikle kaleye ulaşmamaları için kendilerini öldürmelerini sağlamaktadır. Köprüye gelene kadar çok sakin olan köpekler o köprüye gelindiğinde tasmadan kurtularak intihar ediyor.

Fatima Olayı​

1900’lü yıllarda gerçekleşmiş olan bu olay paranormal vaka Francisco, Lucia ve Jacinta isimli 3 çocuğun oyun oynadığı esnada Meryem Ana’yı gördüklerini söylemesi ile başlıyor. Çocuklar Meryem Ana’nın onlara doğru yaklaştığını ve Birinci Dünya Savaşı sonunda yaşanacak olaylar ile ilgili çeşitli kehanetlerde bulunduğunu söylüyorlar. Olayın yaşandığı gün pek çok kişi Meryem Ana’nın ruhunu görmek için bir alanda toplanır ve pek çok paranormal olaya şahit olur. Bunlarda biri güneşin dans edercesine oynamasıdır. Olaydan bir yıl sonra kızlar bir grip salgınında hayatlarını kaybeder.

Lanetli Otomobil​

James Dean 24 yaşındayken trafik kazasında ölmüştür. Ancak durum aslında bu kadarda basit değildir. James Dean’in kaza yaptığı otomobil daha önce sayısız kez kaza yapmıştır. Dean’ın ölümünden önce aracı kullanan kişinin otomobil adeta uğursuz olduğunu ve satın almaması gerektiğini söylediği bilinmektedir. Bu işi aracı satın alırsa kaza yaparak öleceğini söyler ve 1 hafta sonra Dean ölür. Aracın parçaları başka araçlara monte edilir ve o araçlarda da ölümcül kazalar olur. Aracın bulunduğu otopark yanmış ve aracın parçalarını çalmaya çalışan hırsızlar ölmüştür.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.132
Tepkiler
3.739
Köpeklerin intihar ettiği köprüyü detaylı olarak bir belgeselde izlemiştim, gerçekten tuhaf...
 

Jezebel

Hepimiz aynı sularda boğuluyoruz.
Yeni Üye
Kayıt tarihi
18 Kasım 2021
Mesaj
1.420
Tepkiler
2.449
Böyle olayları yaşayan kişilerin delirdiğini düşünüyoruz. Mesela bizim burada define arayanların başına gelen çok enteresan olaylar var. Anlattıklarında tüylerim diken diken olsa da  ''hadi canım sende! atıyossunnn'' demekten kendimi alamıyorum.

 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.978
Tepkiler
5.631
Paranormal olayların büyük çoğunluğu doğa ötesi histerisinden kaynaklanıyor. Kişi biraz da bu tür olaylara meraklıysa, böyle bir deneyim yaşadığını sanması kaçınılmaz oluyor.

Hayaletleriyle meşhur şatolarda kalan şüphecilerin eski binalara özgü yapısal sesler dışında hiçbir şeye tanık olmadan uyumalarına karşılık doğaüstü olaylara inanmaya meyilli kişilerin hayaletlerle iletişime geçtiğini iddia etmesi tam da bu yüzden.

 

Charismax

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
12 Ocak 2022
Mesaj
82
Tepkiler
79
Cin şeytani varlıkları reddetmek için insanı kafir etmek için yabancı bilim adamlarının koyduğu isim.. ve bu olay film sektörüne yaradı.. Tıp birşeye isim verirken yada bilim diyeyim geniş kitleye hitap etmeyi çok seviyor.. Deliler akli dengesini kaybedenler bunun dışında o hastalıktır
 

SaygiBey

Dandini
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
30 Temmuz 2021
Mesaj
961
Tepkiler
747
Paranormal diye bize yutturmaya çalıştıkları şeyin aslında bir şov işi olduğunu düşünüyorum. inancım var ama hayatletmiş cinmiş periymiş bunlara karnım tok.
 
Top