Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42146
mesaj

Sosyolog Kimdir? Ne İş Yapar?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Bir sosyolog, sosyal konularla ilgili teorileri test etmeye yardımcı olmak için araştırma projeleri tasarlamaya katılır. Sosyologlar, insanlar birlikte çalıştığında gelişen sosyal kurumları, kültürleri, grupları, organizasyonları veya etkileşim süreçlerini inceler.

Sosyologlar, sosyal konular ve toplumla ilgili bilgileri karşılaştırmak ve toplamak için eğitim, din, aile veya diğer birçok konuyla ilgili araştırma projelerinde meslektaşlarıyla sık sık buluşurlar. Bunların yanı sıra sosyolog kavramını bireylerin, örgütlerin, kültürlerin ve çeşitli sosyal kurumların geliştirmiş olduğu süreçleri inceleyen kişi olarak tanımlamak mümkündür.

Sosyolog; anket, gözlem, diğer kaynaklar ve röportaj aracılığı ile verileri toplar. Araştırma bulgularını detaylandıran makaleleri, raporları kaleme alan ve sunum hazırlayan kişidir. Sosyologlar özel araştırma kuruluşları, kamu araştırma kuruluşları, çeşitli bakanlıklar ve üniversitelerde görev alabilmektedir.Sosyologların Görev ve Sorumlukları​

Çoğu sosyolog, genellikle çok çeşitli sosyal konularda uzmanlaşmalarına rağmen insan davranışını, etkileşimlerini ve organizasyonları inceler. Bu sosyal konular arasında sağlık, aileler, suç, cinsiyet, yoksulluk, eğitim, yaşlanma, ırkla ilgili konular, etnik ilişkiler ve nüfus yer almaktadır.

Bu nedenle çeşitli ortamlarda çalışırlar. Bununla birlikte, bir sosyolog hangi ortamda çalışırsa çalışsın, anketler, mülakatlar veya gözlemler yoluyla bilgi toplar ve ardından verilerinden sonuçlar çıkarır. Ayrıca araştırmalarını detaylandıran sunumlar yaparlar ve makaleler ve raporlar hazırlarlar.

Bir sosyolog, sosyal etkileri ve bunun insan veya birey gruplarını nasıl etkilediğini inceler. Bir sosyolog bazen bu etkileşimlerin ve grupların büyümesini ve kökenini takip eder. Bir örnek, belirli bir demografide yeni bir politikanın veya yasanın etkisini içerebilir. Bir sosyolog genellikle istatistiksel analiz programları, nicel ölçüler ve nitel yöntemler kullanarak araştırma yapar.

3046=326.jpg
Sosyologlar düzenli saatlerde ve genellikle tam zamanlı olarak çalışırlar. Genellikle ofislerde çalışırlar ve bilgisayarlarda çalışırlar. En büyük işveren, sosyal hizmetleri ve beşeri bilimleri geliştiren ve araştıran kuruluşlardır. Ardından eğitim hizmetleri ve ardından hükümetler gelir.

Bu kariyer alanında ortalamadan daha yavaş bir büyüme var, bu nedenle doktora derecesine sahip olanlar. Daha iyi iş fırsatlarına sahip olsalar da sınırlı pozisyonlar nedeniyle hala rekabetçi olacaktır. Bir sosyoloğun sahip olması gereken çeşitli özellikleri vardır. Söz konusu özellikler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.
Sosyologların Sahip Olması Gereken Özellikler​

Sosyologların sahip olması gereken önemli özellikleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.
  • Disiplinler arasında ki bakış açısına sahip olabilmektedir.
  • Analitik düşünebilme yeteneğine sahip olmak.
  • Eleştirel yaklaşım sağlama yeteneğine sahip olmak.
  • İletişim yönü açısından son derece güçlü olmak.
  • Problemleri tanımlama ve çözme kabiliyeti bulunması.
  • Etkili bir yazı diline sahip olmak.
  • İstatistiksel analiz gerçekleştirebilmek.

Sosyolog Nasıl Olunur?​

Sosyolog yukarıda yapılan tanımlamalar doğrultusunda toplum için çalışan bireyleri ifade etmektedir. Bu doğrultuda sosyolog olmak isteyen bireylerin üniversitelerin sosyoloji bölümünde eğitim almaları ve bu bölümden mezun olmaları gerekmektedir.

4 yıllık bir eğitimi tamamlayan bireyler kendilerini geliştirerek başarılı bir sosyolog olabilirler. Ülkemizde pek çok üniversitede sosyoloji bölümü bulunmaktadır.
 
Top