Futbol Lisansı Nasıl Çıkarılır

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
3051=327.jpg

Türkiye'de futbol en çok ilgi gören spordur. Bu nedenle aileler küçük yaşta çocuklarını futbola yönlendirmektedir. Hobi olarak başlayan futbol tutkusu bazen mesleğe dönüşebilir. Futbol oynayan kişilerin lisans sahibi olmadan bu sporu meslek haline getirmeleri mümkün değildir.

Bir takımın resmi futbolcusu olmak için o takım ile bağın bulunduğuna dair bir belge gereklidir. İşte buna lisans denilmektedir. Lisans çıkarma işlemlerinde asıl rol kulüplerindir. Kulüpler oynatmak istediği futbolcu adaylarının lisans işlemleri için Türkiye Futbol Federasyonuna gerekli belgeler ile başvurmak zorundadır.

Futbol Lisans Nasıl Çıkarılır?​

Lisans çıkarmak için Türkiye Futbol Federasyonu resmî sitesinde bulunan belgeleri, sporcu ve lisansı çıkaracak olan kulüp hazırlamalıdır. Belgeleri hazırladıktan sonra kulübün bulunduğu şehirde yer alan federasyon temsilciliğine kulüp tarafından başvuru yapılır. Başvuru yapılması için gerekli belgeler şu şekildedir;
  • Aile hekimliği veya hastanelerden alınmış, sporcunun spor yapmasına engel olmadığına dair sağlık raporu,
  • İl nüfus müdürlüklerinden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Henüz 18 yaşında olmayan sporcular adına aileleri tarafından izin belgesi,
  • Son bir sene içerisinde çekilmiş 3 adet vesikalık fotoğraf.


Tüm belgeler alındıktan sonra oyuncu tarafından kulüplere teslim edilir. Kulüp yetkilileri il federasyon temsilciliğine başvurarak işlemleri başlatır. Federasyonda belgeler kontrol edilir ve belirli bir süre içerisinde lisans işleminin akıbeti belli olur.

Futbol Lisansı Ne Kadar Sürede Alınır?​

Lisans için gerekli belgelerin TFF il temsilciliğine teslim edilmesi sonrasında işlemler başlamış olur. Federasyon görevlileri belgelerin eksik olup olmadığını kontrol eder. Eğer belgeler eksiksiz ise bir diğer aşamaya geçilir. Bu aşamada belgelerin doğruluğu araştırılır.

Tüm belgeler eksiksiz ve doğru ise genellikle federasyon tarafından lisans işlemine onay verilir. Bu onay doğrultusunda sporcu lisans almaya hak kazanır. Lisans almaya hak kazanan sporcunun lisansı TFF tarafından kulübüne teslim edilir. Tüm bu işlemler 5-15 gün arasında gerçekleşir.

En Erken Kaç Yaşında Lisans Alınır?​

Bir futbolcunun lisans alması için yaş sınırı yoktur. Buna rağmen ülkemizde en erken 8-9 yaşlarında lisans çıkarılmaya başlandığı bilinmektedir. Genellikle ülkemizde çıkarılan lisanların futbolcunun lise yaşlarına denk geldiği söylenebilir.
 
Top