Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42144
mesaj

Filecoin (FIL) Nedir?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
Filecoin güvenli bir ortam üzerine depolanacak olan verilerin, merkezsiz bir ortam üzerinde oluşturulabilmesine olanak tanıyan bir depolama sistemidir. Proje ilk olarak farklı ağlar üzerinde eşler arası dosya transfer sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Açık bir protokol yapısına sahip olan proje katılımcılar tarafından onaylanan bir blok zinciri tarafından desteklenir. Bu işlemler esnasında yerel kripto para birimi olan FIL kullanılır.

Filecoin yorum yapmak gerekirse, merkezsiz olarak depolama sağlayabilen altyapısı ile hükümet sansürleri ve geleneksel yedeklemenin getirdiği zorluklardan kaçmak için sıkça tercih edilir. Eşler arası depolama yöntemi kullanılan ağ üzerinde güvenli ve aşılması zor engeller bulanan yüksek şifreleme yöntemleri kullanılmaktadır.
Filecoin Kurucuları Kimlerdir?​

Filecoin, IPFS(Dosya Sistemi)’yi yaratan Juan Benet tarafından kuruldu. Benet, Stanford Üniversitesi'nde okuyan Amerikalı bir bilgisayar bilimcisidir. Mayıs 2014'te Protokol Laboratuvarlarını kurduktan sonra, hem IPFS hem de Filecoin ve diğer projeleri desteklemek amacıyla 2014 yazında Y Combinator'a katılmıştır. 2014 yılında yürürlüğe giren FIL, şuanda markette 18.sırada yer almaktadır.

Filecoin Özellikleri Nelerdir?​

Öncelikli olarak Filecoin, verileri merkezi olmayan bir şekilde depolamayı amaçlamaktadır. Diğer sık kullanılan depolama yöntemlerinden farklı olarak Filecoin bir verinin konumunun bütünlüğünü korumak için merkezi olmayan yapısını kullanır, bu da verileri kolayca geri getirilebilir ve sansürlenmesini zorlaştırır.

Filecoin gibi merkezi olmayan depolama sistemleri sayesinde, kullanıcılar kendi verilerini daha koruyabilir hale gelir. Aynı zamanda bu veriler diğer kullanıcılar için daha erişilebilir olabilmektedir.Filecoin Güvenliğini Nasıl Sağlar?​

Filecoin, güvenliğini replikasyon kanıtı ve uzay zamanı kanıtı sağlamaktadır. Filecoin ağında, geri alma madencileri olarak da bilinen düğümler, müşterilere olabildiğince hızlı bir şekilde veri sunmak için rekabet ederler. Daha sonra, dosyaları çoğaltmak ve korumak isteyen madenciler FIL ile ödüllendirilirler.

Depolama madenciliği düğümleri, diğer mekanizmalarda olduğu gibi sürekli rekabet içerisindedir. Müşterilere belirli bir süre depolama sağlamak için sürekli olarak sözleşmeler için rekabet eder. Bir depolama madencisi ve müşterisi bir anlaşma üzerinde anlaştığında, depolama madencisi müşterinin verilerini bir sektörde tutar ve o sektörün verilerinin benzersiz bir kopyasını oluşturmak için "mühürler".

Depolama madencileri, müşteriler tarafından anlaşma ücreti olarak FIL ile ödüllendirilir ve bu madenciler ayrıca blokları çıkarabilir ve bir blok ödülü alabilir. Depolama olarak hizmet eden platformun madenciliği de sistemi ayakta tutacak güvenli depolama üzerine inşa edilmiştir.

Filecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?​

Filecoin’de madencilk sistemin ihtiyaç duyduğu depolama alanı karşılanarak yapılır. Bu yöntem ile herhangi bir kullanıcı Filecoin yazılımı çalıştırarak, Depolama Pazarı üzerinde disk alanı sunmaya başlayabilir. Bu madencilik yöntemine depolama madenciliği denmektedir. Depolama alanı sağlayan katılımcılar, PoS(Hisse Kanıtı) mekanizmasında olduğu gibi ödüllendirilir. Ağ üzerinde ödül olarak FIL ile ödeme yapılmaktadır.

Bu özelli sayesinde blok zincir teknolojisinin farklı alanlarda kullanımına Filecoin güzel bir örnektir. Aynı zamanda FIL, yatırımcılar için uzun vade düşünülebilen önemli ve kazançlı bir yatırım aracıdır.Filecoin (FIL) Arz ve Dolaşımdaki Miktarı Ne Kadardır?​

Şuanda dolaşımda 68.793.157 FIL vardır. Sirkülasyonda olan miktar ile beraber dolaşıma dahil olmayan, cüzdanlarda bulunan FIL’ler toplam 68.793.157 adettir. Toplamda bulunabilecek en fazla FIL 2 milyar adet olacaktır. Yazının yazıldığı sıralarda FIL 155.65 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Aynı zamanda 10,716,705,108.21 dolar market hacmine sahiptir.

Filecoin (FIL) Nasıl Alınır?​

Filecoin kripto para borsalarından satın alınabilir ve satılabilir. Güncel olarak Coinbase, Krake ve Binance gibi büyük kripto para borsalarında listelenmektedir. Yatırım aracı olarak FIL coine yatırım yapabilirsiniz. Aynı zamanda FIL kazanmak için madenci olarak görev alıp sisteme depolama alanı sağlayarak belirlenen miktarlarda FIL kazanılabilmektedir.
 
Top