Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42132
mesaj

Şekerin Kimyasal Formülü Nedir? Şeker Bağımlılık Yapar mı?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Şekerin kimyasal formülü, ne tür şekerden bahsettiğinize ve ne tür bir formüle ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Sofra şekeri, sükroz olarak bilinen bir şekerin genel adıdır. Monosakkaritlerin glikoz ve fruktoz kombinasyonundan yapılan bir tür disakkarittir.

Sükrozun kimyasal formülü C₁₂H₂₂O₁₁ şeklindedir. Her bir şeker molekülü, 12 karbon atomu, 22 hidrojen atomu ve 11 oksijen atomu içermektedir.

Şeker kelimesinin kökeni, İngiliz kimyager William Miller, 1857'de "şeker" anlamına gelen Fransızca "sucre" kelimesini tüm şekerler için kullanılan -ose kimyasal sonekiyle birleştirerek sükroz adını icat etmesiyle ortaya çıkmıştır. Sucre'den dilimize, şeker olarak geçmiştir.

Sükroz dışında birçok farklı şeker vardır. Bunların formülleri şu şekildedir:

ArabinozC₅H₁₀O₅
FruktozC₆H₁₂O₆
GalaktozC₆H₁₂O₆
GlikozC₆H₁₂O₆
LaktozC₁₂H₂₂O₁₁
İnositolC₆H₁₂O₆
MannozC₆H₁₂O₆
RibozC₅H₁₀O₅
TrehalozC₁₂H₂₂O₁₁
KsilozC₅H₁₀O₅

Gördüğünüz gibi pek çok şeker aynı kimyasal formülü paylaşır, bu yüzden şekerin moleküler formülü onları ayırt etmenin iyi bir yolu değildir. Halka yapısı, kimyasal bağların yeri ile türü ve üç boyutlu yapılarına bakılarak ayırt edilirler.

İlginizi çekebilir: C6H12O6 Elektriği İletir Mi?

Şeker Bağımlılık Yapar mı?​

Şeker, moleküler olarak uyuşturucu maddeler kadar bağımlılık yapıcı değildir. Ancak yorgun olduğumuz zamanlarda tükettiğimiz şekerli karbonhidratlar bizi daha enerjik hissettirdiği için psikolojik olarak şekerli gıdalara ihtiyaç duyarız. Ayrıca, şekerin endorfin salgılatması nedeniyle, stresli günlerde yediğimiz küçük bir çikolata veya şekerleme, bizi mutlu ederek stresli durumdan çıkarır. Bu da tıpkı uyuşturucu maddelerin uyandırdığı mutluluk hissiyle benzerdir.

Şekeri hayatımızdan çıkarmak en doğru karar olacaktır. Şeker, kalp, yüksek tansiyon, alzheimer ve başka birçok hastalığın şekerle ilişkisi vardır. Ayrıca, kanserli hücrelerin sevdiği bir yiyecek olması nedeniyle, her türlü kanserin ardında da şekeri bulabiliriz.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top