Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41745
mesaj

Litecoin (LTC) Nedir? Nereden Alınır?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
230
Konuyu Başlatan
Litecoin daha güvenli ve hızlı işlemleri, daha düşük maliyetle yapabilmek için kendi blok zinciri üzerinde işlem gerçekleştiren kripto para birimidir. Temel olarak Bitcoin protokolü üzerine kurulmuş olmasına rağmen farklı hash algoritması, arz ve blok işleme süresine sahiptir. Bitcoin işlemlerini onaylamak için ihtiyaç duyduğu 10 dakikalık blok oluşturma süresi, LTC için 2.5 dakikadır.

2 Ocak 2011 tarihinde, açık kaynak kodlu olarak GitHub üzerinde yayınlanan Litecoin, 5 gün sonra, 13 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sonrasında piyasa içerisinde gerek yatırım gerekse kullanım aracı olarak kabul edilmesi, teknolojinin varlığını günümüze kadar sürdürmesine neden olmuştur.Ek olarak Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından yaratılmıştır. Bitcoin’den esinlenerek türetilen bu yeni kripto para teknolojisi, diğer bütün alternatif coinlerde olduğu gibi blok zincir teknolojisine alternatif araçlar ve problemlere çözüm sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca Litecoin, Bitcoin’den sonra ikinci kripto para olma özelliğine de sahiptir.

Litecoin Güvenliğini Nasıl Sağlar?​

Blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş olan Litecoin, Proof of Work(iş kanıtı) mekanizmasını kullanarak ağ üzerindeki blokların güvenliğini sağlamaktadır. Benzer mekanizmaya sahip olan Bitcoin, 2009 yılından günümüze PoW mekanizması ile sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

Bilgisayarların hesaplama gücüne dayanan bu güvenlik yöntemi, ağ üzerindeki transferlerin hesabının kayıt edildiği blokları, dağıtık defter teknolojisi kullanarak yüksek matematik gerektiren algoritmalar ile şifreler. Bu sayede ağ üzerinde şuana kadar aşılamamış yüksek bir güvenlik sağlanmış olur.

Litecoin her ne kadar Bitcoin ile benzer prensiplere sahip olsa bazı önemli farklılıkları da bulunmaktadır.Litecoin ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?​

  • Öncelikle Bitcoin 10 dakikalık blok süresine sahipken, Litecoin blokları 2.5 dakikada oluşmaktadır.
  • Bitcoin SHA-256 algoritması kullanırken, Litecoin Scrypt algoritması kullanmaktadır.
  • BTC arzı 21 milyon olacak şekilde tasarlanmıştır. LTC ise 84 milyon adet arza sahip olacaktır.
  • Litecoin, Bitcoin’e göre işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebilmektedir.
Bu temel farklılıklar Litecoin’i Bitcoin’den daha farklı işleyen bir mekanizma haline getirmektedir. Ayrıca madencilik yönünde Litecoin, Bitcoin ile ayrışmaktadır. Bu nedenle, Litecoin geleceği 2022 yılında da parlak gözükmektedir. Ancak Litecoin yorum olarak paylaştığımız bu düşüncelerin yatırım tavsiyesi olmadığını mutlaka gözönüne almalısınız ve sizi üzmeyecek miktarlarda yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.Litecoin(LTC) Madenciliği Nasıl Yapılır?​

Litecoin madenciliği başlarda GPU ve CPU ile yapılabilmekteydi. Ancak artan madencilik rekabeti ile beraber şuanda madencilik için özel olarak üretilmiş ASIC(Madencilik Cihazları) ile madencilik yapılabilmektedir. Madenciler bireysel olarak veya madencilik havuzlarına katılarak, işlenen bloklar için madencilere verilen ödüllerden yararlanabilirler.

Ek olarak madencilere verilen ödüller her 840.00 bloktan sonra (yaklaşık olarak 4 yıl) yarıya düşer. Bu sayede enflasyon problemine çözüm bulunmuş olur.

LTC Nasıl Satın Alınır?​

LTC’yi madencilik yaparak kazanmak dışında, kripto para borsalarından satın alabilir ve satabilirsiniz. LTC pek çok farklı işlem çiftlerinde listelenmektedir. Güncel olarak LTC’yi Huobi Global, Binance, Coinbase Pro, OKEx ve Kraken gibi kripto para borsalarında satın alabilirsiniz.

Satın alınan LTC’ler farklı cüzdanlar üzerine aktarılabilir ve nakite çevrilebilir.
 
Top