Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42133
mesaj

Uniswap Coin (UNI) Nedir? Uniswap Coin Geleceği

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
230
Konuyu Başlatan
Uniswap Coin merkezi olmayan finans dünyasına, sağladığı otomatik ticaret ile geniş bir ekosistem oluşturmayı hedefleyen ticari bir protokoldür. Kasım 2018'de piyasaya sürülen Uniswap (UNI), Defi projelerine doğru genişleyen kripto paralar ile beraber popülerliğini kazanmaya başlamıştır. Uniswap, genel olarak ticaret işlemlerini otomatik hale getirmeyi hedefleyen ve herkese açık tutmayı amaçlayan amaca sahiptir.

Aynı zamanda geleneksel borsalardakine kıyasla ticaretin verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Eylül 2020'de Uniswap, kendi yönetim tokenı(Governonce token) UNI'yi oluşturup protokolün eski kullanıcılarına vererek bir adım daha ileri gitti. Bu sayede proje hem karlılık potansiyelini hem de kullanıcıların geleceğini şekillendirme becerisini ekledi. Bu özelliği sayesinde merkezi olmayan kuruluşlar adına önemli bir adım gerçekleştirmiştir.Ek olarak, Uniswap, otomatik olarak işleyen bir likidite protokolüdür. Bu terim, likidite havuzları ve birbiriyle uyumlu ve ilgili piyasalar oluşturmak için temel bir yol tanımlayan şablon akıllı sözleşmelerden oluştuğu anlamına geliyor. Dolayısıyla yatırımlar ve işlemler için herhangi bir emir defteri, hiçbir merkezi taraf ve hiçbir merkezi yönetici bulunmuyor. Her havuz, belirlenen sözleşme ve oranlar etrafında şekillenip, işlerini sürdürebiliyor.

Unisawp yorum olarak söylememiz gereken diğer bir önemli nokta ise Uniswap, herhangi bir ERC-20 token olabilecek, Ethereum sistemi üzerindeki işlemler uyumlu olarak tasarlandı. Bu yüzden kullanıcılar çeşitli adımları takip ederken aynı zamanda kendi tokenlarının da Uniswap platformu üzerinde yer almasını sağlıyor. Ancak Uniswap platformu bu konu için herhangi bir garanti sunmuyor.

Bunların yanı sıra kullanıcıların cüzdanlarında ki işlemleri kendi istekleri ile yönlendirebilmesi olanağı da mevcut. Kullanıcılar işlemleri kendileri düzenleyebiliyorlar. Aslında bir yandan inceleyecek olursak piyasada ki diğer kripto paralar ve projelerden en büyük farkı burada görüyoruz. Bu fark, merkezi borsalardan token’ların öncellikli olarak borsalara transfer edilmesi. Transferlerinin ardından tokenların yeniden cüzdana çekilmesi gerekiyor.Uniswap (UNI) Nasıl Kullanılır?​

Uniswap kullanabilmek için kullanıcıların mutlaka Metamask gibi bir cüzdanlarının bulunması gerekmektedir. Sonrasında kullanıcılar Uniswap’te kullanmak istedikleri miktarda Ethereum’u cüzdanlarına göndererek işlemlerine devam ederler.

Bu adımların ardından cüzdanın Uniswap’e bağlanması ile platformun kullanımına başlanabilir. Sonrasında kullanıcılar platformda ekli olan token’larla ilerleyebilecekleri gibi Etherscan’de olan Uniswap’te olmayan herhangi bir token’ı ekleyerek de devam edebiliyor.

Farklı işlem çiftleri üzerinden pasif gelir elde etmek isteyen kullanıcılar Uniswap (UNI) havuzlarına katılarak, ellerinde bulunan varlıklar ile havuzlara katılım sağlayabilirler. Belirlenen faiz oranları ve ödüller varlıkların değeri ve teminat olarak bırakılan süreye göre değişiklik göstermektedir. Kullanım detayları ve havuz bilgileri için Uniswap (UNI) resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Uniswap Coin Geleceği​

Uniswap yenilikçi bir çözüm ve kendi altyapısını hızlandırmak adına UNI coin’i devreye sokmuştur. Eylül 2020’de kendi tokeni olan UNI’yi geliştirip eski kullanıcılarına bu yeni tokenı ödül olarak vererek piyasaya sürmüştür. Bu hamle sayesinde eski yatırımcısının kar elde etmesini sağlarken, yeni yatırımcıların ilgisini toplamış oldu.

UniSwap gibi pasif gelir elde edilebilen projeler her geçen daha da ilgi görmekte. Bunun en büyük nedenlerinden biri yatırımcılar tarafından alınan ve değer kayıp eden coinlerin, kar edilebilecek zamana kadar bu tarz projelerin altyapılarına sunulması.

Bu şekilde hem yatırımcılar tarafından edilen zararın bir kısmı karşılanabiliyor, hem de proje değer kazanarak, havuzlarından likidasyon sağlayabiliyor.

UNI Token Madenciliği Nasıl Yapılır?​

UNI Token madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Tüm UNI Token bakiyesi belirli aralıklarla arz edilmektedir. UNI Token bakiyeniz ile Uniswap sisteminde söz sahibi olabilirsiniz. UNI Token, toplamda 1 Milyar UNI arzı gerçekleştirecektir.

Uniswap(UNI) Nasıl Alınır?​

Uniswap(UNI) kripto borsalar üzerinden satın alınabilir. Güncel Coinbase, FTX, Binance gibi büyük kripto para borsalarından UNI satın alabilir ve satabilirsiniz.
 
Top