VeChain (VET) Nedir? VeChain Geleceği

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
VeChain blok zincir teknoloji kullanan tedarik zinciri platformudur. Dağıtılmış yönetişim ve nesnelerin interneti için gerekli olan altyapıyı sağlayabilmek adına, kendi ekosistemini yaratmaktadır. 2015 yılında başlatılan proje, 2016 yılında yürürlüğe girmiş ve ağ üzerinde kullanılabilen iki farklı tokena sahiptir. VeThore (VTHO) ve VeChain (VET) ağ üzerinde kullanılan ve farklı işlevlere sahip olan yerel tokenlardır.

VeChain 2018 yılında köklü bir yeniden markalaşma geçirerek, farklı işlevler göstermek üzere VTHO’yü ortaya çıkarmıştır. Projenin amacı tedarik zincirlerinin verimliliğini, izlenebilirliğini ve şeffaflığını artırırken maliyetleri düşürmek ve bireysel kullanıcıların elinde daha fazla kontrol sağlamaktır.

Platform aynı zamanda tedarik zincirleri üzerine güvenli ve geniş bir ekosistemde işlem sağlamaktadır. VeChain’i anlamak için tedarik zincirinin ne anlama geldiğini anlamak önemlidir.

Tedarik Zinciri Nedir?​

Tedarik zinciri ürünlerin üretimciden sonra izlediği basamakları ve sonunda tüketiciye ulaştığı son adımı kapsayan sürecin tamamıdır. Bir ürünün satış sürecini, stok edilme şeklini ve malzeme teminini planlayan bu aşamalar üzerinde yapılan planların genel süreci, tedarik zincirine dahildir.

Vechain bu alanda ürünlerin lojistiğini ve takibi kolaylaştırmak için gerekli teknolojilere sahip bir platformdur. Basit, chip teknoloji ile barkodlar ve karekodlar üzerinden dijital işlemlerle ürünlerin mutlak doğruluğu ve takip edilebilmesi sağlanmaktadır.

Platform üzerinde bu amaçlar için kullanılan iki farklı token bulunmaktadır.

VeChain Token (VET)​

VET akıllı ödeme yöntemi olarak blok zincir teknolojisi üzerinde işletmeler ve şirketler için gerekli araçları sağlar. Ödeme yöntemi olarak kullanılabilir. Platformun yerel para birimidir. Ellerinde VET bulunduran şirketler birazdan değineceğimiz VeChain Thor üzerinde daha fazla önceliğe sahip olurlar.

Thor Power (THOR)​

VET dışında THOR, işlemler için ödenen ve ağ üzerinde yaşanan ekonomik dolaşım için ihtiyaç duyulan komisyon işlemleri için kullanılır.
Bu özellikleri dışında VeChain, farklı yetenekleri ile diğer platformlardan kendini ayırabilmektedir.

VeChain’in Farklı Nelerdir?​

Öncelikli olarak VeChain geleneksel tedarik zincirlerine bir alternatif ve yenilikçi bir isimdir. Blockchain teknolojisi ile güçlendirilmiş güvenliği ve şeffaf oluşu, diğer alternatif tedarik zincirleri ile arasında başta maliyet olmak üzere pek çok aranan özellikte fark yaratır. Bu özellikleri sayesinde müşteriler için daha güvenilir ve izlenebilme yeteneği ile şeffaflık sağlamaktadır.
Ek olarak çift tokena sahip olması şirketler için ihtiyaç duyulan ödemeler ve pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için staking hizmetleri sağlayabilmektedir. Ağa sağlanan likidite miktarı oranında geri dönüş olarak belirlenen ödüller elde edilir.

VeChain Güvenliğini Nasıl Sağlamaktadır?​

Platform üzerinde güvenlik Proof of Stake (Hisse Kanıtı) mekanizması ile sağlanmaktadır. Hisse kanıtı blok zinciri için işlemleri doğrulayacak güvenilir katılımcıyı bulmayı hedefler. Proof of Work en fazla hesaplama gücüne sahip katılımcıyı doğrulayıcı ilan etmektedir.

Staking mekanizması bu seçim işlemini havuza yatırılan kripto para miktarı doğrultusunda belirler. Bu sayede hemen hesaplamalara ihtiyaç duymadan hızlı işlemler gerçekleşmiş olur, aynı zamanda daha doğa dostu bir çalışma ortamı yaratılır.

Gelecekte Proof of Authority (Otorite İspatı) mekanizmasına geçiş için çalışmalar sürdürülmektedir.VeChain (VET) Nasıl Satın Alınır?​

VET kripto para borsalarından satın alınabilir ve satılabilir. Güncel olarak Binance ve Huobi Global gibi büyük kripto para borsalarında listelenmektedir. Market sıralamasında 14.sıranın sahibi olan VET, kendine yatırımcı bulabilen ve güvenilen bir projedir.
 
Top