Gitarda Arpej Tekniği

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
2.164
Tepkiler
2.292
ARPEJ TEKNİĞİ

Gitarda sıkça kullanılan tekniklerden biri de arpej tekniğidir. Arpej tekniğine akorları kırarak yani farklı şekilde akor seslerini ard arda tınlatmakta diyebiliriz. Arpej çalarken sağ elin posizyonu çok önemlidir. Bununla birlikte parmak isimlerini çok iyi ezberlemeniz gerekir. Arpej çalarken sağ elimizin içinde sanki bir tenis topu tutuyormuşuz gibi bir görüntü olmalıdır.

3227=356.png


Arpej için genelde;
p: Parmağı 6 - 5 - 4 Tellerin birinde

i: Parmağı 3. Telde

m: Parmağı 2. Telde

a: Parmağı ise 1.Telde duracak şekilde yerleştirip önce p-i-m-a şeklinde çalarak daha sonra da değişik formüllerle örneğin:

( p-i-m-a ) ( p-i-m-i-a-m) ( p-i-m-i-a-i-m-i ) ( p-i-m-i-a-i-m-i-a-m )

şeklinde dilerseniz siz de kendinize değişik formüller geliştirebilirsiniz. Öncelikle boş tellerde parmaklarınızı alıştırmak kolay olabilir daha sonra bu çalışmaları temel akorlarla çalışabilirsiniz. Akorlarla çalışırken akorun ismi neyse, örneğin la minör ya da la majörse başta la sesinden başlamanız uygun olur. Şimdilik bu şekilde çalışmanız en kolay metot olacaktır. Seviyeniz ilerledikçe arpejler ve parmakların durumu değişebilir. Ayrıca arpej; nota ve tab olarak karşınıza nasıl çıkar, küçük bir örnek:

3227=357.jpg


Aslına bakarsanız gitarda bütün tekniklerde olduğu gibi arpej tekniği de, sıkça tekrar ve sabır gerektirir. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi tekniğe sahip olursunuz.


Kaynak: Cahit Baltacı
 
Top