Ticaret Bakanlığı çek ile ilgili bir de tebliğ yayınladı

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
[SIZE= 15px]Ticaret Bakanlığı, genelgeden sonra mükerrer Resmi Gazete’de bir de tebliğ yayınladı.[/SIZE]​

Çek ile ilgili sıkıntıları genelge ile çözmeye çalışan Ticaret Bakanlığı genelgeden sonra öğleden sonra mükerrer Resmi Gazete’de bir de tebliğ yayınladı.

Tebliğde 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında çek ibraz yasağının bulunduğu belirtilirken, bu hükmün gerekçesinde kapanmanın ticari hayata olumsuz etkilerinin azaltılmasının amaçlandığına dikkat çekildi.

Tebliğde, düzenlemeyle COVID-19 salgın hastalığı nedeniyle uygulanan kısıtlama tedbirleri kapsamında çekini bankaya ibraz edemeyen alacaklının hakkının korunmasının yanı sıra borçlunun ödeme günü bu tarihler arasına denk gelen borçlarını 1/6/2021 tarihinden sonra ödeyebilmesine de imkân sağlandığı belirtilerek,

“a) İbraz süresinin son günü, 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin, belirtilen tarihler arasında bankaya ibraz edilmesi halinde, çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çek bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

b) İbraz süresinin son günü, 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin, belirtilen tarihler arasında bankaya ibraz edilmesi ve çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunmaması halinde, 1/6/2021 tarihinden önce 5941 sayılı Çek Kanunu kapsamında karşılıksızdır işlemi yapılmayacaktır. 1/6/2021 tarihinden sonra ise söz konusu çeklerle ilgili gerekli işlemler yapılabilecektir” ifadeleri kullanıldı.
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Bu nedir şimdi, böyle bir saçmalık olabilir mi? Zaten çekte vade olmazken, bizim ülkemize has çeklerde vade kullanılıp duruyor, bir üstüne üstlük, bakanlık özel hukuka burnunu sokuyor.Bir tarafı koruyayım derken, başka tarafı mağdur ediyor.

Açıklamada " uygulanan kısıtlama tedbirleri " ibaresi geçerken bile, tam kapanma yalanına sığınılıyor.Tam kapanma falan yok ki..! Ülkenin neredeyse %70-80 ninde zaten " muafiyet " var.Bir çok firma çalışıyor yasaklarda bile.Çeklerin hesapta para yoksa yazılmasını engellemek de neyin nesi?
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.977
Tepkiler
5.630
Bu öyle hatalı bir uygulama ki, şimdi cebinde parası olan da çeklerini geciktirecek, neden aylık faizden faydalanmayayım diyecek. Borçlunun bu kadar kollanıp, alacaklının bu kadar öksüz bırakılması bence büyük hata.
 

Hannibal

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Evet, geciktirecek.Her firmanın farklı hesapları var, çekin ödeneceği hesabı diğer hesaplara aktaracaklar, çek elinde olan kişi ise avucunu yalayacak...Bunu bu şekilde " kötü niyetli " kullanabilir mi insanlar, evet kullanır.Niçin kullanır, çünkü " devlet buna izin veriyor " bu kadar basit.

Zaten dünyada uygulanmayan salak saçma işlem bizde uygulanıyor : Vadeli Çek...!

Yahu çekin vadesi mi olur, çek dediğin NAKİT PARA dır ve dünyanın heryerinde böyledir.Ve bizdeki TTK nunda da çek için " görüldüğü an ödenir " ibaresi vardır, yani keşide tarihi falan filan hepsi masaldır aslında...Vadeli işlem yapacaksan, değerli kağıt haline getirerek SENET ile yaparsın bunu, çek ile değil.Neymiş efendim çekin yasal yaptırımı daha fazlaymış...E be mübarek, o zaman ticaret kanununda senet ile ilgili maddelere ilave yaparak senet borcuna yaptırımı, cezayı artırırsın, çekin dünya standardını bozmazsın...

Ama olur mu, kanunların içine etmeden rahat ederler mi, ille bırkalıyacaklar...
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.132
Tepkiler
3.739
Okuduğumda acaba ben mi anlamıyorum dedim, konu o kadar saçma ki, ticari hayata olumsuz etkiyse çeki elinde bulunduranın da bir ticari hayatı var değil mi!
O da alacağını alıp işini döndürecek, yahu haydi küfür ettirecekler şimdi adama, ben çıkayım buradan.
 

Hannibal

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Olur mu hiç, kimbilir kaç tane iktidara mensup milletvekilinin kesilmiş ve vadesi bu aralığa denk gelen çekleri var...Büyük ihtimal, yine kişilere özel çıkartılan genelgedir bu...Tam bir rezalet...
 

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
küçük sanayici için çok zor. büyük firmalara iş yapıyorlar ve çek karşılığı yapıyorlar diyelim, alamıyorlar paralarını. küçük işletmeci batarsa büyük firmalar iş yaptıracak adam bulamaz.
 

Hannibal

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Küçük işletmeleri düşünen yok ki...Onların derdi " para babaları "...Bu genelge de para babaları için çıkartılmış bir genelgeden başka birşey değil.
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Sorun şu, zaten çekte vade olmaz, bunu genelgelerle yaptıkları manevra ile aşıyorlar, bir de kalkıyorlar o olmaması gereken vadeli çeklerin vadesinde ödenmediğinde işlem yapılmasını engelliyorlar...Yasa üzerine yasa çiğniyorlar...Toplum da mal mal bakıyor sadece...
 
Top