Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41763
mesaj

IOTA (MIOTA) Nedir? IOTA Coin Geleceği

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
230
Konuyu Başlatan
IOTA, blok zincir teknolojisi kendi diğer altyapılardan belirgin bir şekilde ayıran bir dağıtık defter teknolojisine sahiptir. Sahip olduğu Tangle olarak da bilinen düğüm sistemi, aslında IOTA’yı tam olarak bir blok zinciri olarak nitelendirmez. Projenin arkasında bulunan geliştirici ekip, IOTA’nın diğer blok zinciri sistemleri ile arasında yüksek hız ve Nesnelerin İnterneti alanlarında daha ileri düzey bir alt yapıya sahip oldu belirtir.

IOTA, nesnelerin interneti kavramı ile anılan bir projedir. Bu kavram akıllı telefon, tablet, televizyon, akıllı saat ve benzeri akıllı cihazların birbirleri ile iletişim sağlayabildiği bir ağ örmek üzerine fikirler üretmektedir. Proje bu geniş olan kendi teknolojisi ile geniş bir ekosistem oluşturmayı hedefler.Blockchain teknolojisinin alışıla gelmiş kullanım yöntemleri ve üzerine inşa edilen sistemler dışında IOTA, bu sektörde geleceğin önemli bir parçası olabilecek yetenek sahiptir. IOTA’yı daha iyi tanımak adına, öncelikle projenin gelecek için çığır açabileceği özelliklere bir göz atalım.

IOTA’yı Farklı Kılan Özellikleri Nelerdir?​

Öncelikli olarak yukarıda da bahsettiğimiz üzere IOTA bir tam olarak bir blokchain üzerinde faaliyet göstermez. Tangle, daha teknik ismiyle Directed Acyclic Graph diğer projelerle arasında fark yaratır. Bu temel fark dışında IOTA’yı farklı kılan özellikler şunlardır:
  • IOTA düşünülürken blok zincir ve kripto para ekosisteminin bir parçası olarak değil, bir uzantısı olarak düşünülmelidir.
  • Diğer kripto paraların sahip olduğu doğrulayıcılar belirli tekniklerle seçilen doğrulayıcılar ile onayları sağlarken IOTA, başka bir düğümdeki önceki iki işlemi onaylayarak doğrulama sağlar.
  • IOTA’nın kar gütmeyen bir kuruluştur. Amacı mümkün oldu kadar ferah bir ağ oluşturmaktır.
  • IOTA üzerinde kullanıcı sayısı arttıkça ağ yavaşlamak yerine daha hızlı işlemler gerçekleştirebilir.
  • IOTA üzerinde madencilik yapılmaz.
  • Son olarak IOTA, araç üreticisi Volkswagen ile yüksek profilli ortaklıklar kurarak ve Taipei şehrinin akıllı projeler gerçekleştirmeye çalışmasına yardımcı olarak kendini diğer birçok kripto rakibinden ayırmış bir isimdir.
Geleceğin nesnelerin interneti adına önemli çalışmalar yürüten bu projenin 4 kurucu ortağı bulunmaktadır.IOTA Kurucuları Kimlerdir?​

IOTA’nın Sergey Ivancheglo, Serguei Popov, David Sønstebø ve Dominik Schiener olmak üzere dört kurucu vardır. Sønstebø ve Schiener yönetim kurulunun ortak başkanları olarak görev yapmaktadır, Popov ise yönetim kurulu üyesi ve kuruluşun araştırma müdürü olarak çalışmalarını yürütmektedir. Ivancheglo ise Berlin merkezli projeyi Haziran 2019'da bıraktı ancak gayri resmi bir danışman olarak projede görevine devam etmektedir.

Dolaşımda Ne Kadar MIOTA Olacak?​

MIOTA, 2.779.530.283 tokenlik maksimum arza sahip ve bunun tamamı piyasaya sürülmüş durumda. 2015'deki toplu satışta 999.999.999 adet gerçekleşti. Böylece kuruluş için 1.337 Bitcoin'lik gelir üretilmiş oldu. Dönemin Bitcoin fiyatı 325 dolardır. Proje ve ekip için bu miktar başlangıç aşamaları için büyük kolaylıklar sağlamıştır. IOTA arzının fazlalığı ile dikkat çeken bir ekonomiye sahiptir.Ancak bu fazlalık 1 birimin binlerce parçaya bölünerek çoğaltılması ile gerçekleşmektedir. Bu sayede daha hızlı işlemler için ihtiyaç duyulan ölçeklendirme sağlanmış olur.

IOTA, 2021 yılının ilk çeyreğinde 5,691,606,503.82 piyasa değerine sahiptir. Markette 27.sıradadır. Tüm zamanların en yüksek seviyesi 3 yıl önce yaptığı 5.69 dolar zirvesidir. Tüm zamanların en düşük seviyesi ise 0.07962 dolar seviyesidir. IOTA’nın güncel fiyatı yazının yazıldığı sıralarda 2.06 dolardır.

IOTA (MIOTA) Nereden ve Nasıl Satın Alınır?​

IOTA kripto para borsalarından satın alınabilir ve satılabilir. Güncel olarak Binance, Bitfinex ve OKEx olmak üzere büyük kripto para borsalarında listelenmektedir. Satın aldığınız MIOTA’ları, farklı işlem çiftlerinde değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda farklı cüzdanlar üzerine aktararak işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 
Top