Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42140
mesaj

Tether (USDT) Nedir? Tether Coin Geleceği Nasıl?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Konuyu Başlatan
USDT gerçek dolar karşılığı olan kripto para birimi olarak tanımlanabilir. Hong Kong merkezli bir şirket, 1:1 olarak kendisine verilen dolar karşılığında piyasaya Tether sürmektedir. Bu sayede dolaşımda bulunan USDT miktarı rezerv olarak bulunduruluş olur. Stabilcoin ailesine giren USDT, arkasında bulundurduğu ve karşılığı olan dolar rezervi ile kripto paralara farklı bir yaklaşım ile kendisine yer bulmuştur.

Fikrin orijinali 2014 yılında Realcoin ismi adlında, Omni platformu kullanılarak Bitcoin'in blok zincirinin üzerine inşa edilen ikinci katmanlı bir kripto para tokenı olarak oluşturuldu. Sonrasında USTether ismini aldıktan sonra günümüzde kullanılan son ismi USDT kalıcı isim olarak kaldı. Bitcoin'in yanı sıra USDT daha sonra Ethereum, EOS, Tron, Algorand ve OMG blok zincirlerinde çalışacak şekilde güncellendi.USDT’nin Amacı Nedir?​

USDT’nin amacı, merkezsiz bir ortam üzerinde güvenli para gönderimi yapılabilen ve üçüncü tarafa gerek duyulmadan işlemlerin gerçekleşebildiği kripto para birimlerinin, sınırsız doğasına ABD doları üzerinden bir sınır getirerek, sabit bir değer ile birleştirmektir.

Kısaca, kripto paraların arkasında her hangi bir otorite bulunmadan üretilebilmesi, aynı zamanda pek çok projenin enflasyon çukuruna veya kötü niyetli kullanımına şahit olmaktadır. Tether, arkasını yasladığı rezerv para birimi dolar ile bu alanda güven veren bir isimdir.Tether Coin Kurucusu Kimdir?​

2014 yılında Realcoin olarak bilinen USDT, Brock Pierce, Reeve Collins ve Craig Sellars tarafından piyasaya sürülmüştür. Ortaklardan Brock Pierce, kaliteli pek çok kripto para projesinde parmağı bulunmuş bir girişimcidir. Kendisi 2013 yılında, 2017 yılına kadar 80 milyon dolardan fazla fon toplayan bir risk sermayesi şirketi Blockchain Capital'i kurdu.

2014 yılında, kar amacı gütmeyen bir Bitcoin vakfı’nın yöneticiliğini yapan Pierce, aynı zamanda büyük kripto para birimlerinden biri olan EOS'un arkasındaki şirket olan Block.one'un da kurucu isimlerindendir.

Ortaklardan Reeve Collins, projenin ilk iki yıl CEO’su olarak görev aldı. Kendisi öncesinde çevrimiçi reklam ağı Traffic Marketplace, eğlence stüdyosu RedLever ve kumar web sitesi Pala Interactive gibi birkaç başarılı şirketin ortak kuruculuğunu yapmıştır. 2020 itibariyle bir pazarlama ve reklamcılık teknolojisi şirketi olan SmarMedia Technologies'e başkanlık etmektedir.

Son olarak Craig Sellars altı yılı aşkın süredir Omni Vakfı'nın bir üyesidir. Omni Protokolü, kullanıcıların Bitcoin'in blok zincirinin üzerinde akıllı sözleşmeye dayalı özellikler ve para birimleri oluşturmalarına ve ticaret yapmalarına olanak tanır. Sellars ayrıca Bitfinex, Factom, Synereo ve MaidSafe Foundation gibi diğer birçok kripto para birimi şirket ve kuruluşunda da görev almış isimdir.Piyasada Ne Kadar Tether (USDT) Bulunacak?​

Dolaşımdaki arzın USDT için sınırı yoktur. Özel bir şirkete ait olması ile beraber teorik olarak Tether’in para politikaları yalnız kendi kararları ile sınırlıdır. Bununla birlikte, Tether, her bir USDT'nin bir ABD doları tarafından desteklenmesinin beklendiğini iddia ettiğinden, token miktarı şirketin gerçek nakit rezervleriyle sınırlıdır.

Tether resmi verilerine göre Eylül 2020 itibarıyla dolaşımda 14,6 milyar dolarlık varlıkla desteklenen 14,4 milyar USDT token var.

Tether (USDT) Nereden ve Nasıl Satın alınır?​

Tether kripto para borsalarından satın alınabilir ve satılabilir. Güncel olarak Binance OKEx HitBTC Huobi Global kripto para borsalarında listelenmektedir. USDT’yi güvenli kılan en büyük unsur, kripto para piyasalarının sahip olduğu dalgalı fiyat hareketi yerine sabit fiyata sahiptir. Bu nedenşe gülük transferler için sıkça tercih edilmektedir.
 
Top