Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42133
mesaj

Avalanche (AVAX) Nedir? Avalanche Geleceği

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
230
Konuyu Başlatan
Avalanche, merkezsiz finans uygulamalarına(DeFi), finansal varlıklara, ticaretine ve diğer araçlara zemin hazırlayabilen merkezsiz bir platformdur. Aynı zamanda küresel çapta varlık alışverişinin, isteyen herkes tarafından sağlanabileceği, akıllı kontrat tabanlı ve yenilikçi teknolojiler içeren alternatif bir kripto para projesidir. Ava Labs'teki geliştiriciler, Avalanche'ın standart olarak bir saniyenin altında işlem tamamlama sunan ilk akıllı sözleşmeler ağı olduğunu belirtmektedir.

Platform 2020’nin Eylül ayında ana ağı üzerinde işlemlerini gerçekleştirmeye başlamıştır ve ödeme yöntemi, ödüllendirme gibi işlemleri kendi tokenı olan AVAX ile gerçekleştirmektedir.Avalanche, Bitcoin ve Ethereum’un sahip olduğu Proof of Work güvenlik mekanizmasından daha güncel bir sürüm kullanmaktadır. Bu özelliği sayesinde ağı üzerinde alternatif pek çok proje arasında kendi ön plana çıkarabilmektedir. Kurucu ortakları arasında dağıtık teknolojiler üzerinde uzman Prof Dr Emin Gün Sirer bulunmaktadır.

Avalanche (AVAX) Kurucuları Kimdir?​

Ava Labs'ın aralarında merkezi olmayan ağlarla ilişkili deneyimli bilgisayar bilimcisi Emin Gün Sirer'in de yer aldığı üç kurucu ortağı vardır. Türk asıllı ve Amerika’da Cornell Üniversitesi'nde Kripto Para Birimleri ve Akıllı Sözleşmeler Girişimi'nin eş yöneticisi olan Sirer. Birçok kişi tarafından işletim sistemlerine ve bilgisayar ağlarına yaptığı katkılardan dolayı tanınır. Farklı vakıf ve topluluklardan ödüller almıştır.

Sirer uzun zamandır Bitcoin ölçeklendirmesi üzerine çalışmalar yürütmektedir ve Avalanche Consensus, bu araştırmanın doğrudan bir devamı niteliğinde olup, Bitcoin'den önemli ölçüde daha yüksek işlem hacimlerine ve Visa'nın beğenileriyle rekabet etmesine izin verir. Sirer gibi, diğer kurucu ortaklar Kevin Sekniqi ve Maofan "Ted" Yin de Cornell Üniversitesi ile ilişkilidir.Avalanche, Eylül 2020'de ana ağını başlatmıştır. Platformun yerel tokenı AVAX, Avalanche içinde çeşitli görevleri yerine getirir ve ayrıca kullanıcılar için bir ödül ve ödeme sistemi işlevi görür. Akıllı sözleşmeler ve diğer en son teknolojileri kullanarak herkesin herhangi bir varlık türünü başlatmasına veya ticaretini yapmasına ve merkezi olmayan bir şekilde kontrol etmesine izin veren küresel bir avalanche borsası olmayı hedeflemektedir.

Avalanche Hangi Yönleri İle Ön Plana Çıkmaktadır?​

Avalanche coin yorum olarak şunu söyleyebiliriz; bütün katılımcıların rahatlıkla kullanabileceği merkezi olmayan varlık ticareti sağlar ve bunu, dijital ortamda ikinci işlem onayları sağlamada benzersiz olan bir ağ ile yapar. Geliştiriciler, ağ üzerinde inşa edilebilecek akıllı kontratlar için sağlamayı hedefledikleri ara yüzle, yazılım bilgisi gerektirmeksizin, her alandan fikirlere ev sahibi olmayı hedeflemektedir.

Ayrıca platform üzerindeki işlemler diğer kripto paraların sahip olduğu ve ortalama olarak 3-5 saniye arası hızlı kabul edilen teknolojilerin yanı sıra, işlemleri onaylamak için sahip olduğu güvenlik mekanizması ile 1 saniyeden kısa süre içerisinde 1.000’ yakın işlem gerçekleştirmektedir. Transferler Visa gibi dijital para transferi yöntemlerinin sahip olduğu hızı, daha güvenilir, merkezsiz ve düşük maliyetle tamamlayabilmektedir.Ek olarak platform, Proof of Work(İş Kanıtı) mekanizmasının çalışmak için gerek duyduğu elektrik enerjisine ihtiyaç duymaz. Bu yönü ile doğa dostu, merkezsiz ve güvenli işlemler gerçekleştirebilir.

AVAX Nereden ve Nasıl Satın Alınır?​

AVAX kripto para borsaları üzerinden satın alınabilir ve farklı cüzdanlara aktarılabilir. Güncel olarak Binance, OKEx, FTC ve Huobi Global gibi büyük kripto para borsalarında listelenmektedir. Ayrıca AXAX, staking yöntemi ile havuzları teminat olarak bırakılan işlem çifti kadarda ödül olarak elde edilebilmektedir.
 
Top