Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41745
mesaj

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
İş güvenliği uzmanı mesleği 2013 yılında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenli Kanunu ile birlikte ülkemizde yaygın hale gelmiştir. İş güvenliği uzmanı kişiler farklı sektörlerdeki birçok iş yerleri için çalışabilir.İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?​

İş güvenliği uzmanlarının görevi genel anlamda çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinin güvenlik kurallarına uygun iş yapmasını sağlamak ve denetlemektir. İş güvenliği uzmanı görevleri şu şekildedir:
  • İşyerinde küçük çaptaki krizlere neden olan olayların nedenlerini araştırır ve iş verene çözüm önerilerinde bulunur. Ancak yaralanma ve ölüm gibi daha ciddi durumlar bu kapsamın dışındadır.
  • İş sahibine iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alınabilecek önlemleri içeren tedbir yazısını sunar ve uygulandığından emin olur.
  • İşyerinde meydana gelen kazaların bir daha gerçekleşmemesi için önlem alır, gerekirse yeniden iş planlaması yapar ve çalışanların meslek hataları varsa bunları tespit edip işverene detaylı bir şekilde rapor sunar.
  • İş sağlığı ve güvenliği için işyerinde kullanılan makine ve teçhizatın kontrolünü sağlar, test eder, kullanılan malzemeyi araştırır; makinelerin periyodik bakımları, parça değişikliği durumları, makinelerin muhafaza edilme şekilleri gibi durumların planını yapar ve organizasyonunu sağlar.
  • Çalışanların iş güvenliğinde gerekli olan koruyucu donanımları tespit eder ve bunların detaylı bir listesini hazırlayıp işverene sunar.

İş Güveliği Uzmanı Olmak İçin Ne Gereklidir?​

İş güvenliği uzmanı nasıl olunur sorusu iş güvenliği yasası çıktığından beri merak edilen bir konu haline gelmiştir. İş güvenliği uzmanı olabilmek için aranan özellikler şu şekildedir:
  • İş güvenliği uzmanlığı eğitimini tamamlamış olmak,
  • İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak,
  • Teknik alanlarda ihtisas yapmış fizik, biyoloji, kimya uzmanı kişiler ve mühendislik / mimarlık mezunu, uzmanı kişiler,
  • ÖSYM’nin iş sağlığı ve güvenliği sınavında başarı sağlamış kişiler,
İş güvenliği uzmanı adayı olmak için yeterli düzeyde olurlar. Bu yetkilere sahip kişiler sahip oldukları A, B, C sınıfı iş güvenliği uzmanlık belgesi ile işyerlerinde iş güvenliğinden sorumlu olarak çalışmaya hak kazanırlar. İş güvenliği uzmanı maaşları A, B, C sınıf uzmanlığına göre değişebilmektedir.
 
Top