Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41763
mesaj

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Yaşam koçu mesleği belirli bir alanda diploma istemeyen, sertifikalar ile çalışma sağlanabilen bir rehberlik hizmetidir. Yaşam koçluğu mesleğini yerine getirmek isteyen kişiler kendi bürolarını açarak çalışma sağlayabilmektedirler. Yaşam koçu mesleğini yerine getirenler insanlar için sosyal hayatları ve iş hayatları konusunda yardımcı olurlar.Bir yaşam koçu dış görünüşü ile saygı duyulan, enerjisi ile ilham veren, insanlar ile çözüm odaklı konuşmalar yaratabilen kişiler olmalıdır. Yaşam koçu olabilmek için kendine güvenmek ve farkındalığı arttırma çalışmaları yapmak meslekte yükselmeyi sağlayacaktır.

Yaşam Koçu Ne İş Yapar?​

İnsanlar hayatlarında işleri yoluna sokabilmek için onlara rehberlik edecek yaşam koçlarına ihtiyaç duyarlar. Dönemsel çıkmazlara girebilen kişiler profesyonel destek alarak sosyal hayatlarını / iş hayatlarını düzene sokabilirler ve daha sağlıklı yaşam / kariyer / sosyal hayat planları yapabilirler. Yaşam koçları burada devreye girer ve insanların içinde bulundukları çıkmaz durumlarda onlara yol gösterici uygulamalardan haberdar eder.

Yaşam koçu görevleri genel anlamıyla insanların içinde yaşattığı potansiyeli ortaya çıkartmakla görevlidir. Hedefleri ve hayalleri olan insanlar hayatlarında çıkmaza girince rehberlik hizmeti, psikolojik destek gibi farklı alanlardan destekler alabilmektedir. Yaşam koçu da insanların hayalini gerçekleştirmesi ve hedeflerine yaklaşabilmesi için profesyonel hizmet veren bir meslektir.Yaşam koçları insanların potansiyelini kendisine gösterir ve hayatları için iyi türde değişiklikler yapmaya odaklar, teşvik eder. Yaşam koçluğu hizmeti içinde çaba gösterme enerjisi olan insanlar için daha faydalı olurken, ciddi durumlar için farklı destek alanlarına yönelmek gerekebilir.

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Gereklidir?​

Yaşam koçu nasıl olunur sorusu günümüzde rehberlik hizmeti veren kurumlara merak duyanlar arasında oldukça yaygındır. Yaşam koçu olmak için herhangi bir üniversite bölümünden mezun olmak ya da bir sınava girmek gerekmiyor. Özel eğitim kurumlarında dönemsel olarak açılan yaşam koçluğu sınıflarından eğitim alıp yaşam koçluğu sertifikası alan herkes bu işi yapabilmektedir.

Yaşam koçu sertifikasına sahip olanlar kendi danışma bürosunu açabilirler ya da bir kurumda çalışma imkânı bulabilirler. Yaşam koçluğu eğitim sertifikası uzaktan eğitim ile de sağlanabilmektedir. Yaşam koçlarının aylık maaşları ise yaptıkları görev tanımına göre değişkenlik taşımaktadır.
 
Top