Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42150
mesaj

İMKB Açılımı Nedir? İMKB

Yazalım

#yenikonuaç
Yönetici
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.212
Tepkiler
726
Konuyu Başlatan
İMKB açılımı borsaya ve finans araçlarına meraklı insanların öğrenmek istediği konuların başında gelmektedir. Borsa İstanbul olarak da bilinen İMKB'nin açılımı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası şeklindedir. Bu sorunun cevabını verdikten sonra gelin İMKB'nin kuruluşunu, tarihçesini ve görevlerini kısaca öğrenelim:

İMKB Tarihçesi​

İMKB'nin açılımı nedir öğrendikten sonra, tarihçesine baktığımızda 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla faaaliyete geçmiştir. Faaliyet amacı, yerli ve yabancı bankalar ile aracı kurumlara takas ile finans enstrümanı saklama hizmeti vermektir. Gerekli yasal düzenlemelerin 1985 yılında yapılmasından sonra, borsa 3 Ocak 1986 tarihinde 19 hisse senedi ile açılışını yapmış ve ilk işlemler aynı gün gerçekleşmiştir.

5 Nisan 2013 tarihinde, İMKB'nin ismi Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir. Kısaltması ise, BİST olmuştur. BİST, bugün de faaliyetlerini aralıksız sürdürmekte ve hisse senedi, devlet tahvili ve hazine bonosu işlemleri yapılmaktadır.

24 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan bir kararname ile, devlete ait bütün hisse senetleri, Türkiye Varlık Fonu'na devredilmiştir.

Borsa İstanbul'un önemli tarihlerinden biri de, 27 Temmuz 2020 tarihinde endeksinden iki sıfır (00) atılarak, sadeleştirmeye gidilmesidir. Böylece, endeksin daha kolay okunur olması ve değerinin yükselmesi amaçlanmıştır.

3514=399.jpg

BİST 30 NEdir?​

BİST 30, Borsa İstanbul'da en yüksek işlem hacmine sahip 30 hisse senedini ifade eden endekstir. BİST 30 işlem kodu XU030 şeklindedir. BİST 30'un içindeki hisseler, BİST 50 ve BİST 100'ün de içindedir. Yalnızca A ve B sınıfı hisseler BİST 30'da yer alabilir.

BİST 50 NEdir?​

BİST 50, Borsa İstanbul'da en yüksek işlem hacmine sahip 50 hisse senedini ifade eden endekstir. BİST 50 işlem kodu XU050 şeklindedir. BİST 50'nin içindeki hisseler, aynı zamanda BİST 100'ün de içindedir. Yalnızca A ve B sınıfı hisseler BİST 30'da yer alabilir.

BİST 100 / İMKB 100 Endeksi Nedir?​

Eski adıyla İMKB 100, yeni adıyla da BİST 100 endeksi, Borsa İstanbul'da işlem gören en yüksek işlem hacmine sahip 100 hisse senedini ifade etmektedir. BİST 100 endeksi, A ve B sınıfı hisselerden seçilir ve risk değeri düşüktür. C ve D sınıfı hisseler, BİST 100'e dahil edilmez. BİST100 işlem kodu XU100 şeklindedir.

BİST 100 endeksi, yerli ve yabancı yatırımcıların borsa hakkında fikir sahibi olmak için kullandıkları en önemli göstergedir. Bu endeks, adeta borsanın karnesi gibidir. Bu özelliği ile BİST 30 ve BİST 50'den ayrılır.

Borsa Nedir?​

Borsa anlamı, İngilizce stock market kelimesinden gelmektedir. Borsada, tüccarlar, stokçular ve tahvil sahipleri bunları satışa çıkarır ve alıcılar bunlara gereken değeri biçerek ortak olur. Bu alım satım işleri günümüzde aracı şirketler aracılığı ile, belirli kanunlar çerçevesinde yapılmaktadır.

Borsa nasıl oynanır merak ediyorsanız, bir aracı kuruma başvurmanızı ve onların yönlendirmesiyle çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Borsa, acemi kullanıcılar için tehlikeli bir oyun mecrası olabilir ancak Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile korunduğu için, finansal riskleri öngörülebilir düzeydedir.

Endeks Nedir? Borsa Endeksi​

Borsa endeksi, hisse senetlerinin değerini değil, zaman içinde değerlerindeki değişime bağlı olarak gelişen iniş ve çıkışları temsil eden bir göstergedir. Borsa endeksi sayesinde, şirketlerin dönemsel performansları ve genel ekonomik gidişat gözlemlenebilir.

İMKB / BİST endekslerini yukarıda görmüştük. Dünya üzerindeki en genel kabul gören bazı borsa endeksleri şu şekildedir:
  • Dow Jones 30 Endeksi
  • Nasdaq 100 Endeksi
  • S&P 500 Endeksi
  • FTSE 100 Endeksi
  • DAX 30 Endeksi
  • Hang Seng
  • Shenzen
  • Nikkei 225

Hisse Senedi Nedir?​

Hisse senedi, bir şirketin sermayesinin kıymetli evrak cinsi karşılığıdır. Hisse senedi almak sureti ile şirketlere ortak olunur. Hisse senedi alım satım yapılan yer, borsadır. Türkiye'de hisse senedi nasıl alınır sorusunun cevabı, aracı kurumlar ile, Borsa İstanbul'dan alınır şeklindedir.
 

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
386
Tepkiler
231
Borsada sadec büyük yatırımcıların kazandığını duyuyorum. Bu yüzden kripto paralar daha mantıklı geliyor.
 
Top