Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
905
Tepkiler
583
Gümrük müşaviri mesleği ülkemizde yüksek maaşı nedeniyle oldukça ilgi gören mesleklerden biridir. Gümrük müşavirliği Türkiye’de en köklü mesleklerden birisidir. Dış ticaret işlemlerinde müşavirlik görevini yerine getiren gümrük müşaviri kişiler yurtdışından gelen ve Türkiye’den çıkışı sağlanan malların raporları için sorumludurlar.Gümrük Müşaviri Ne İş Yapar?​

Gümrük müşavirliği mesleğini yerine getiren kişiler yurtdışı işlemleri ile ilgili tüm işlemler ile ilgilenirler. Bu işlemlerin gerçekleşmesi ve gerçekleşmemesi durumu gümrük müşavirinin kararına bağlı bir durum oluşturur. Gümrük müşavirlerinin sorumlulukları çok büyüktür bu nedenle bazı durumlarda eğer dikkat edilmezse yüksek miktarda para cezasına çarptırılabilirler. Türkiye için yasaklı olan bir ürünün ülke topraklarına bir şekilde geçmiş olması gümrük müşavirinin ağır bedeller ödemesine sebep olabilir. Çünkü gümrük müşavirliği mesleği aynı zamanda hukuk kurallarını yerine getiren bir meslektir.

Gümrük müşaviri görevleri sadece gümrükte iç ve dış pazarla ilgili giriş çıkışları kontrol etmez. Aynı zamanda ithalat ve ihracat işler için bilirkişi görevi yerine getirebilir. Firmalar için danışmanlık hizmeti verebilen gümrük müşavirleri girişimci şirket sahipleri için aranan ortaklıklar oluşturur. Gümrük müşavirinin bir diğer görevi de gümrük idarelerinin sorumlu olduğu, alması gereken vergilerin kontrolünü sağlamak ve bu vergi paralarını toplamaktır.Gümrük Müşaviri Olmak İçin Ne Gereklidir?​

Gümrük müşaviri nasıl olunur sorusu ithalat ve ihracat işleriyle ilgili mesleki kariyer hedefleyenlerin merak ettiği bir konudur. Türkiye’nin en eski mesleklerinden biri olan gümrük müşavirliği, uzun yıllar meslek için görev yapmayı ve çalışmayı gerektirir. Gümrük müşaviri olmak için öncelikle üniversitelerin dış ticaret bölümünden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda uluslararası ilişkiler ya da iktisat bölümlerinden mezun olan kişiler de gümrük müşavirliği mesleği için gerekli yeterliliğe sahip olurlar.

Müşavir olabilmek için öncelikle 1 senelik staj yükümlülüğünü yerine getirmek gerekir. Staj ile istihdama hazır hazır hale gelen adaylar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınavından en az 60 puan alarak müşavirliğe hak kazanmış olurlar.

2 yıl boyunca gümrük müşavir yardımcısı olarak çalışan kişiler bakanlığın açtığı gümrük müşavirliği sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu sınavdan 70 puan üstü alan kişiler gümrük müşaviri olabilmektedirler. Gümrük müşaviri maaşı 2021 yılı için ortalama olarak 8.860 TL olarak belirlenmiştir.
 

Yeni konular

Top