Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42133
mesaj

Gardiyan Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Güvenilir, garantili ve itibarlı meslekler arasında öne çıkan infaz koruma memurluğu yani gardiyanlık, ülkemiz Türkiye’nin dört bir yanında yapılma imkânına sahip bir meslektir. Peki gardiyanlık nedir? Gardiyan nasıl olunur? Gardiyan olmak için gereken şartlar nelerdir? Gardiyan maaşları gibi konuları birlikte inceleyelim.Gardiyan Nedir?​

İnfaz koruma memuru yani gardiyanlar; Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak Ceza İnfaz Kurumlarında çalışır. Cezaevleri, ıslahevlerinde bulunan hükümlülerin barınma, hayatlarını güven içerisinde devam ettirme, yeme içme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olan memurlardır.

İnfaz koruma memurları, ıslahevlerinde ve cezaevlerinde bulunan hükümlülerin arasında disiplin ve düzeni sağlamanın yanı sıra mahkûmların topluma tekrar geri kazandırılması sürecinde de çok büyük rol oynar. Tutuklular, hükümlüler arasında oluşan anlaşmazlıkları gidermek, daha büyük olayların çıkmasını engellemek, ıslahevi ve cezaevi içerisinde insani şartları sağlamak ve cezaevi yönetimi ile hükümlüler arasında iletişim köprüsü kurmak, infaz koruma memurlarının öne çıkan görevleri arasındadır.Gardiyan Nasıl Olunur?​

Gardiyan alımı için eğitim öğretim şartları arasında lise ve dengi bir okuldan mezun olmak gibi bir madde olsa da artık ülkemizde lise ve üniversite kurumlarında infaz koruma memuru olmak için bazı bölümlerde eğitim veriliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, ceza evleri ve ıslah evleri için infaz koruma memuru alımı yaparken artık bu bölümlerden mezun olmuş kişilere daha fazla ayrıcalık ve öncelik veriyor. Bu öncelikler ve adayların KPSS puanına göre sıralanan aday listesinde, adaylar sırayla mülakata çağırılıyor.

Gardiyanın Görevleri Nelerdir?​

Cezaevlerinde ve ıslahevlerinde hükümlülere asgari koşulların sağlanmasında görev almanın yanı sıra infaz koruma memurları; hükümlüler hakkında kayıt tutar. Arama yaparak tutukluların gizlediği tehlikeli eşya ya da yasaklı eşyaları bulur ve alır. Hükümlülerin koğuşlarına geçmesini sağlar ve kilitler, belirli zaman aralıkları ile koğuşları kontrol eder.

Hükümlülerin yemek, temizlik gibi ihtiyaçlarının giderilmesinde aracılık sağlar. Tutukluların düzenli olarak sayımlarını yapar, idare memurunun olmadığı durumlarda sevk ve idare sorumluluğunu üstlenirler. Tüm infaz memuru sınıfları gerekli durumlarda zor kullanma yetkisine sahiptir. Diğer görev tanım, kapsamları ve gardiyan maaşları memur sınıflarına göre farklılık gösterir.Gardiyan Olma Şartları Nelerdir?​

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak infaz koruma memuru olmak için adaylarda bazı şartlar aranır. Gardiyan alımı şartları aşağıdaki gibidir:
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’den en az 70 puan almak,
  • En az lise ve dengi bir diplomaya sahip olmak,
  • 18 yaşından küçük, 30 yaşından büyük olmamak,
  • Erkek adaylar için en az 170 cm, kadın adaylar için en az 160 cm boya sahip olmak,
  • Belirtilen kilo boy endeksine sahip olmak yani boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilo arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmaması,
  • Türkiye Cumhuriyeti 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. Maddede açıkça belirtildiği gibi kamu haklarından mahrum bulunmamak ve taksirli suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere ağır hapis veya 6 ay süreden fazla hüküm giymemiş olmalıdır.
Bu şartları karşılıyorsanız Adalet Bakanlığı gardiyan alımı için başvurabilirsiniz.

Mülakatta Soruların Puan Karşılığı Nedir?​

Mülakat sınavlarında komisyon üyelerince infaz koruma memuru olmak isteyen adaya genel kültür soruları sorulur ve bu sorulara gelen yanıtlar doğrultusunda puanlamalar yapılır. Adayların atanacağı kadroya göre mesleki bilgiler 40 puan, Atatürk ilke ve inkılâp tarihi 20 puan, genel kültür 20 puandır. Bir konuyu kavrama ve kendini ifade yeteneği 20 puan üzerinden değerlendirilir.

Adaylar 100 puanlık bu mülakattan 70 ve üzeri bir puan aldığı takdirde başarılı sayılır. Gerekli tüm şartları da sağlaması doğrultusunda aday infaz koruma memuru olarak atandığı konum ve memur statüsüne göre değişkenlik gösterebilen gardiyan maaşları ile görevine başlar.

Gardiyan Maaşları Ne Kadardır?​

Gardiyan maaşı derece atlamaya bağlı olarak zaman içinde yükselir. Asgari ücretin oldukça üzerinde olan maaşlarının yanı sıra tüm sosyal haklardan da yararlanırlar. Böylece gelir durumlarının geçinebilecekleri düzeyde olduğu görülür.

Bayan Gardiyan Olmak İçin Şartlar​

Kadın gardiyan olmak için boyunuzun 160 cm ve daha uzun olması gerekir. Daha sonra, yukarıdaki maddelerde açıkladığımız gibi KPSS'den en az 70 puan almak gerekir. Eğer daha önce devlet memurluğu yaptıyısanız, KPSS'ye girmeden de kadın infaz koruma memuru olmak için başvurabilirsiniz.

Gardiyan Alımı 2022 Ne Zaman?​

Gardiyan alımı 2022 yılında da yapılacak. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2022 yılında 12.400 personel alınacağını açıkladı. Gardiyan alımı 2022 yılında tam olarak ne zaman yapılacak, Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak açıklama bekleniyor.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top