Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41739
mesaj

PHPBB3'de Üyeyi Moderatör Yapmak (Resimli anlatım)

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Konuyu Başlatan
Phpbb forumlarda moderatör atama en çok kafa karışıklığı yaşanan ve en çok soru sorulan konulardan birisidir, bu konudaki kafa karışıklığını gidermek için bugün Phpbb3'de bir üyeyi Moderatör atamayı göstereceğim.

Öncelikle Admin Panel/Forumlar sekmesinden Forum Moderatörleri bölümüne giriyoruz (Resim 1) Üst kısımdaki açılır listede bulunan forum ağacının altıntaki tüm forumlar kutucuğunu işaretliyoruz bu işlem üyemizi tüm forumlara moderatör olarak atamak istediğimizde yapacağımız bir işlemdir eğer üyeyi belli bir foruma ya da forumlara atayacaksanız hangileri ise ctrl tuşuna basılı tutarak mouse okuyla onları tek tek seçebilirsiniz.

resim1.jpg

Gönder butonuna bastıktan sonra karşımıza (Resim 2) deki ekran geliyor, bu ekranın sol alt bölümünde ''Bir üye bul'' yazısına tıklayıp açılan üye bulma ekranından hangi üyeyi moderatör atayacaksanız onun isminin altındaki seç yazısına tıklıyoruz, ben ''Üye 1''i seçiyorum (Resim 3)
Kullanıcılar bölümünün sol altındaki gri alanda seçtiğimiz üyenin ismi görünür oldu (Resim 4)

3.jpg 4.jpg 5.jpg

Şimdi hemen altındaki izinler ekle butonuna basıyoruz karşımıza sadece kategori 1'e moderatör atayacağımız ''Üye 1'' e ait Moderasyon izinleri sayfamız geldi (Resim 5)
Burada hiçbir rol tanımlanmadı açılır listesine tıklayıp ''standart moderatör'' seçeneğini seçiyoruz (Resim 6)
Bu aşamada artık ''Tüm izinleri uygula diyerek moderatör izinlerini Üye 1'e uygulayabiliriz ancak verdiğimiz yetkilerde değişiklik yapmak istiyorsanız sayfanın sağ tarafındaki ''Gelişmiş izinler'' yazısına tıklayarak bu üyeye vereceğimiz standart moderatör izinleri içinde değişiklik yapabileceğimiz bir tabloya ulaşırız (Resim 7)
İhtiyaca bağlı olarak tabloda varsa yapmak istediğiniz değişiklikler onları düzenledikten sonra sağ alttaki ''izinleri uygula'' yazısına tıklayarak moderatör iznimizi ''Kategori 1'' için ''Üye 1'' adlı üyemize uyguluyoruz.

6.jpg 7.jpg 8.jpg

Son olarak ''Üye 1'' hesabımıza giriş yaptığımızda Sitemizin sol üst köşesinde MKP (moderatör Kullanıcı Paneli) menüsünün çıktığını görüyoruz. (Resim 8)

9.jpg

Ancak işimiz bununla da tam olarak bitmiyor, bir rütbe atamadığımız için Üye 1'in mesajlarında kullanıcı adının altında Moderatör rütbesini göremiyoruz.
Bunun için Admin Panel'de ''Kullanıcılar ve Gruplar'' sekmesinde sol taraftaki listeden Rütbeleri Yönet seçeneğine tıklıyoruz. (Resim 9) ve gelen ekranın sağ tarafındaki'' Yeni rütbe ekle'' butonuna tıklıyoruz.
Karşımıza gelen ekranda Rütbe adı alanına ''Moderatör'' yazıp Özel rütbe ayarla alanında da ''Evet'' i seçiyor ve gönder diyoruz (Resim 10)

10.jpg 13.jpg

Rütbe listmizde Moderratör rütbemiz oluşturulmuş oldu (Resim 11)
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Konuyu Başlatan
Şimdi bu rütbemizi ''Kullanıcı 1'' e atayacağız, bunun için Admin panel'de Genel sekmesi gidiyor ve ''Kullanıcıları yönet'' diyoruz. karşımıza gelen ekranda ''Bir üye bul'' yazısına tıkladığımızda üyemizi seçeceğimiz bir kullanıcı listesi açılıyor, o listeden ''Üye 1'' i seçerek gönder butonuna basıyoruz. (Resim 11)
Gelen ekranda sağ üst köşedeki ''Form seç'' açılır listesinden de Rütbe seçeneğini seçiyoruz.(Resim 12) Karşımıza gelen açılır rütbe listesinden daha önce oluşturduğumuz ''Moderatör'' rütbesini seçiyor ve gönder butonuna basıyoruz. (Resim 13)


[IMG alt=Resim 11]https://i.ibb.co/Jst1pn9/15.jpg[/IMG][IMG alt=Resim 12]https://i.ibb.co/Ykrys1Q/16.jpg[/IMG][IMG alt=Resim 13]https://i.ibb.co/vPhvmG2/18.jpg[/IMG]

Artık moderatörümüzü atatık, ''Resim 14''de, ''Üye 1'' in Kullanıcı adının altında Moderatör rütbesinin çıktığını görüyoruz.

[IMG alt=Resim 14]https://i.ibb.co/Np9s0Vb/19.jpg[/IMG]

Bir başka konuda görüşmek üzere.
 
Top