Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42134
mesaj

Uyku Terörü Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
,Yorucu ve yoğun bir günün ardından çocuk veya yetişkin fark etmeksizin neredeyse herkesin tek bir hayali vardır; "yatağa ulaşıp derin bir uykuya dalmak." Uyku düzeni kişinin yaşam refahını ve kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisidir. Gece uykusunu almış ve rahat bir uyku uyumuş kişinin günü ile uykusuz gecenin ardından güne başlayan bir kişi kıyaslandığında günden alınan verimler arasında bariz farklılıklar ortaya çıkacaktır.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
645=27.jpg

Vücut uyku esnasında gün içerisinde yaşanılan olayların etkisiyle ortaya çıkan fiziksel yorgunlukları atarken diğer bir yandan da beyin alınan bilgilerin tahlillerini yaparak gerekli ve gereksiz bilgi ayrımını yapmaktadır. Bütün bunlar olurken kişi rüyalar aleminde geziniyor olacaktır. Uyku da yaşanılan herhangi bir aksaklık veya bozulan uyku düzeni ile vücut yorgunlukları atamayacak ve beyinde gerçekleştirmesi gereken tahlilleri aksatmış olacaktır.

Uykunun Bozulmasına Neden Olan Durumlar Nelerdir?
Uyku düzenini bozan ve kişinin sağlıklı bir uyku uyumasına engel olan durumların başında gece terörü olarak bilinen ve uyku terörü olarak da adlandırılan durum gelmektedir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Uyku terörü REM dışı uyku döneminde ortaya çıkan; uyku aşamalarında, uyanma esnasında ortaya çıkan çığlık, debelenme gibi anormal hareketlerin, davranışların ve algıların bütünüdür.

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar uyku terörünün genellikle 5-6 yaş çocuklarında gözlemlendiğini dile getirmişlerdir. Fakat kısıtlı da olsa bazı yetişkinlerde uyku terörü yaşayabilmektedir.

Uyku terörü birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunlar REM uykusu dışında uyurgezerlik (uykuda yürüme), parasomnia ile ortaya çıkarken REM uykusu sırasında ise kabus ve uyku felci ile ortaya çıkmaktadır.

Uyku terörünün alt nedenlerine bakıldığında genellikle psikolojik temeller ortaya çıkmaktadır. Değişen dünya ile hızlanan yaşama ayak uydurmakta zorlanmak, gerekli olan beslenme düzenini sağlayamamak veya yoğun stresli dönemler de ortay çıkan uyku terörünün nedenleri genellikle bilinçaltında yatmaktadır. Belirtilerine bakılacak olursa;

  • Uykudan çığlıklar ve korkutucu bağırışlarla uyanma,
    Uyku esnasında kontrolsüz bir şekilde gezinme veya oturur vaziyete gelme,
    Uyku devam ederken yükselen nabız ve artan kalp atışları,
    Yoğun terleme ve göz bebeklerinde genişleme,
    Uyku esnasında debelenme, etrafı tekmeleme ve bunlara rağmen uykudan uyanamama ile ortaya çıkan uyku terörü sonrasında kişi uyandığında bütün bunların hiçbirini hatırlayamamaktadır.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.567
Rüyalarımı anlatsam korku filmi yazarlarına ilham olur. :D
 

joker

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
113
Tepkiler
5
Babamın uykuda başına gelenler bunlar işte
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.567
Gezinip, oturup debelenmem ama bağırarak uyanırım fakat ne olduysa bilemiyorum şu son 1 yıldır bağırarak uyanmalarım çok azaldı, neredeyse her gün bağırarak uyanırdım.
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
993
Tepkiler
189
Çok kötü. Çok çok geçmiş olsun bence artık yaşamayacaksın bunları
 
Top