Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Ülkemizde son yıllarda gelişmekte olan bir spor dalı da basketboldur. Ülkemizde basketbol takımlarının gelişmesi ve başarılarına başarı katması ile bu sporun popülerliği de artmıştır. Bu gelişim ile TBF yani Türkiye Basketbol Federasyonu da ülkemizde basketbol gelişimine katkı sağlayacak kursları bünyesinde bulundurmaya başlamıştır. Bu kurslardan birisi olan hakemlik kursu ile “Basketbol hakemi nasıl olunur?” sorusunun cevabını birlikte öğrenelim.Basketbol Hakemi Nedir?​

Hakem kelimesi, sözlük anlamı itibari ile bir anlaşmazlığı çözmek için anlaşmazlık yaşayan tarafların başvurduğu çözüm üreten tarafsız seçme yetkisi olan kimsedir. Basketbol hakemi ise bu anlam doğrultusunda basketbol müsabakasında sahada, belirlenmiş olan resmi kuralların uygulanması, oyun düzeninin korunması ve sürdürülmesinden sorumlu olan kişidir.

Basketbol hakemleri son derece dikkat sahibi olmalıdır, oyun süresini, oyun skorunu ve basketbol oyuncularının hareketlerini anlık olarak takip etmelidir. Basketbol hakemliği yaparken oyuncuların hızlı olması sağlanmalıdır. Anlık kararlar alınmasını gerektiren bir spor branşı da olduğu için yönetilmesi en zor alanlardan birisi olarak kabul edilir. Basketbolda baş ve yardımcı hakemlerden oluşan bir hakem heyeti bulunur. Baş ve yardımcı hakemlere sahada bulunan masa görevlileri ve teknik gözlemci yardım eder.

Basketbol Hakemlerinin Sorumlulukları Nelerdir?​

Uluslararası Federasyonlar, Bölgesel Komisyon, yani FIBA gibi Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun ilgili kuruluşları bir başhakem ve yardımcısından oluşan 3 hakemli mekaniği uygulama hakkına sahiptir. Basketbol hakemleri; idari eylemler, ihlaller ve faullerden sorumludur.İdari eylemlere örnek olarak; atış süresi, oyun saati, skor, oyuncu güvenliği, oyuncu eleme gibi olaylar verilebilir. İhlaller ve faullerden de adından anlaşıldığı üzere oyun kurallarını egale eden eylemleri içerir.

Basketbol Hakemi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?​

Basketbol hakemi olmak için Türkiye Basketbol Federasyonu kurumu tarafından belirlenen basketbol hakemi olma şartları;
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız.
  • Eğitim ve öğretim seviyeniz en az lise veya dengi bir kurum olmalı, eğer yabancı bir okuldan mezun olduysanız ülkemizdeki denkliğini belirten bir belgeye sahip olmalısınız.
  • 17 yaşından küçük ve 30 yaşından büyük olmamalısınız.
  • Tam teşekküllü bir hastanenin ilgili departmanlarından sağlık durumunuzun basketbol hakemliği yapmaya uygun ve elverişli olduğuna dair uzman doktor onaylı bir sağlık raporu almalısınız.
  • Daha önce yüz kızartıcı bir suç işlememiş ve herhangi bir suçtan hüküm giymediğinize dair adli sicil kaydı belgesine sahip olmanız.
  • Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü veya Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından altı ay veyahut daha fazla süreyle ceza almamış olmanız gerekiyor.
Bu şartları eksiksiz karşılamanız durumunda basketbol hakemi adayı olabilirsiniz. Basketbol hakem heyetinde yer almanın bir diğer yolu olan masa görevlisi olmak için de gereken şartlar; 17 yaşından büyük, lise ve dengi bir kurumdan mezun, herhangi bir yüz kızartıcı suç işlememiş ve hüküm giymemiş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak olarak sıralanabilir.Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?​

Gerekli tüm şartları karşılamanız durumunda, şartları yerine getirdiğinizi ispatlayan resmi ve onaylı belgeler ile birlikte şehrinizde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Spor Sevisi bünyesindeki müdürlüğe basketbol hakemi olmak istediğinizi belirten başvurunuzu iletebilirsiniz. Başvurunuzu yapmanızın ardından Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde başlayacak olan basketbol hakemliği kurslarını beklemeniz gerekiyor.

Basketbol hakemliği kursunun başlaması ile yaklaşık 3 ila 4 gün arası sürecek bir eğitim sizi bekliyor. Bu kurs teorik eğitim içerir ve kursun son gününde 1 saat süren bir sınavdan oluşur. Yapılan bu sınavda başarılı sayılmanız için yüzde 70 barajını aşmanız gerekiyor. Başarılı olduğunuz takdirde basketbol masa aday hakemi olmaya hak kazanırsınız. Bazı illerde ise basketbol saha hakemliği kursları da alınan eğitim ile birlikte verilir.

Şehrinizde bulunan Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne direkt olarak başvuru yaparak şehrinizde açılan basketbol hakemliği kursları hakkında daha detaylı bilgi aşabilirsiniz ve eğer bulunduğunuz şehirde mevcut bir kurs yok ise diğer şehirlerde bulunan Gençlik ve Spor Müdürlüklerinin açmış olduğu kurslara başvuru yapabilir ve katılabilirsiniz.

Basketbol Hakemi Maaşı Ne Kadardır?​

Basketbol hakemi maaşları ise bulunan lig ve hakemlik statüsüne göre değişkenlik gösterir. Hakemliğe ilk başlandığında hangi branş olursa olsun tatmin edici bir miktarda para kazanılmaz. Fakat hakemlikte klasman olarak adlandırılan seviyelerde yükselmeye başlanıldığında maaşlar da giderek artış gösterir.
 
Top