Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Astsubay Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
3759=419.jpg

Subaydan kıdemsiz olan fakat er ve erbaşlardan ise kıdemli olan askerlere astsubay denmektedir. Sahip oldukları görevler bağlı oldukları kuvvet komutanlığına göre farklılık gösterir.

Bu meslek ile ilgili ufak bir giriş yaptıktan sonra astsubay nasıl olunur sorusuna cevap aramamız gerekmektedir. Öncelikle bireylerin subaylıktan sonra gelen astsubaylık rütbesini alabilmek için aşamalı olan sınavları tabi olurlar. Deniz kuvvetleri, Hava kuvvetleri, Kara kuvvetleri ve Jandarma gibi birbirinden farklı kurumlardan hangisi alım yapıyorsa o askeri kuvvet kurumuna başvuru yapmak ve sınava girmek gerekmektedir.Girdikleri bu askeri kuvvet kurumunun sınavlarında başarı elde etmeleri gerekmektedir. Bu sınavlarda başarı elde eden kişiler astsubay olma hakkını kazanırlar. Astsubay nasıl olunur sorusunun cevabı bundan ibaret değildir. Astsubay olmak için gereken bazı şartlar vardır. Kişilerin Deniz, Hava, Kara kuvvetleri fark etmeksizin subaylık unvanını elde etmeleri için bazı şartlar söz konudur.

Astsubay Olmak İçin Gerekli Şart Nelerdir?​

Öncelikle astsubay alımı için Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Nüfus kaydına göre 24 yaşından gün almamış olmalısınız. Astsubay olmaya elverişli nitelikte olan sağlık koşullarına sahip olmalısınız. Subay olarak üstlenilmiş olan Kuvvet Komutanlıkları, Sahil Güvenlik, Jandarma Genel Komutanlıklarının teklifi üzerine lise ve dengi olan okullardan; yüksek okul, meslek yüksekokulu veya fakülteden mezun olmuş olunmalıdır.

Ayrıca astsubay olmak isteyen kişilerin TSK ve askeri okullardan çıkarılmamış olmaları gerekir fakat kendi rızaları ile ayrılmış olmaları astsubay olmalarına engel değildir. Güvenlik soruşturmalarından da temiz çıkmaları gerekir. Hiçbir koşulda yasa dışı, irticai, siyasi, yıkıcı ve bölücü nitelikteki ideolojik görüşleri benimsememiş olmalıdırlar. Ayrıca askeri yoklama kaçağı olmamalı ve adli sicil kayıtları da temiz olmalıdır. Astsubay nasıl olunur sorusunun cevabı bu şartlardan ibarettir.Astsubay Maaşı Ne Kadar?​

Astsubay maaşları ne kadardır? Bu konuda şunu söyleyebiliriz ki en düşük astsubay maaşı 3800 lira civarındayken en yüksek astsubay maaşı 9600 lira civarındadır. Yani kısaca ortalama astsubay maaşının 6700 lira civarında olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Bunun yanında astsubayların yükümlü oldukları görev ve sorumluluklara da bakmak gerekir.

Astsubay Görevleri Nelerdir?​

Bir astsubay kendisine verilen muhabere görevlerini yerine getirmelidir. Subaylar ile er ve erbaşlar arasındaki ilişkileri düzenlemekle görevlidir. Astsubaylar sorumlu oldukları yerleşkelerin güvenliğini sağlamak ile sorumludurlar. Birlikler arasında sağlanacak iletişimde görev alırlar. Sorumlu olukları yerleşkelerin nöbet, giriş veya çıkış hizmetlerini düzenlemekle görevlidirler.

Astsubaylar taşıtlarda ya da başka silahlı araçlarda nişancı olarak görev alırlar. Atölye gibi çeşitli çalışma faaliyetlerinin gerçekleştirildiği alanların düzen ve temizliğini sağlama sorumluluğu da astsubaylara aittir. Düşman hava araçları ile mücadele etmek de görevleri arasında bulunur. Araçların bakım ve onarım sürecinde yer alırlar.Astsubayların Görev Süresi Ne Kadardır?​

Değinmemiz gereken bir nokta da astsubayların görev süreleridir. Bir astsubayın hizmet zorunluluğu 15 yıldır ve astsubaylar bu 15 yıl içerisinde onlara verilen görevleri yerine getirmek ile sorumludurlar.

Astsubayların Geçmesi Gereken Aşamalar Hangileridir?​

Şunu da belirtmek gerekir ki astsubaylık için bahsedilen aşamalı sınavlar sözlü, yazılı ve fiziki kabiliyet yeterlilik sınavından oluşmaktadır. Astsubay olmak için öncelikle sözlü sınavdan geçmeniz gerekir. Bu sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Yazılı sınavda ise sınavdan en az 70 puan almanız gerekmektedir. Bu sınav sonrasında da son aşamaya gelinmektedir.

Astsubaylarda Bulunması Gereken Fiziki Özellikler Nelerdir?​

Değinmemiz gereken bir başka nokta ise boy şartıdır. Erkek adaylar için belirlenen 1,64 boy kriteri bulunurken kadın adaylar için boy kriteri 1.58’dir. Ayrıca boy, kilo ve vücut endekslerine uygun ölçülerde olma şartı da vardır. Kadın veya erkek astsubay olma şartları benzerlik göstermektedir. Bunun yanında belirtmek gerekir ki astsubay olmak isteyen kişilerin vücutlarında dövme, yanık, çizgi gibi izler kesinlikle bulunmamalıdır.

Astsubay olmak isteyen kişinin diş yapısı da kusursuz olmalıdır. Bunun yanında astsubaylık için gereken başka bir şart ise vücut yapısında herhangi bir kusur bulunmamalı. Yani vücut sağlam olmalıdır. Astsubay olmak için bilmemiz gerekenler bunlardan ibarettir. Astsubay nasıl olunur sorusu ile birlikte astsubaylık mesleği hakkında merak edilen şeylerin de cevaplandırdık. Aranan şartları sağlıyor ve size uygun bir meslek olduğunu düşünüyorsanız mesleğe başlamak için gerekli aşamaları tamamlamalısınız.
 
Top