Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42134
mesaj

Animizm Nedir?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Animizm diğer bir adıyla canlandırmacılık dünyada bulunan insanlardan başka diğer şeylerinde bir ruhunun olduğunu kabul eden ilkel bir inanç biçimidir. Bu inanç biçimine göre canlı-cansız tüm varlıkların ruhu olduğu kabul edilir. Doğada bulunan toprak, taş, yağmur, bitki tüm varlıkları bir ruhu olduğu anlamına gelir. Geçmiş zamanlarda bazı doğa olaylarını insanların açıklayamadığı durumlarda korku kaynaklı olarak varlıkların ruhlarına saygı göstermeye başlamışlardır.

İyi karakterde ve kötü karakter de insanlar olduğu gibi ruhlarında iyi ya da kötü karakterlere sahip olduğuna inanırlar. Animizm ilk çıktığı zamanlarda fetişizm olarak adlandırılmıştır. Bu tabiri Portekizli gemiciler zencilerin dinsel eşyası ile büyücülük aletlerini anlatmak için kullandıkları bir terimdir. Animizm düşünce sistemine göre doğada insan ruhuna benzer çok fazla ruhlar bulunur.Animizm Düşüncesinin Özellikleri​

Animizm ilkel anlayışına göre doğada bulunan bütün canlı ve cansız varlıkları bir ruhları olduğu ve bu ruhların kendilerine göre belirli görevleri vardır. Ruhların iyi olabilecekleri gibi kötü de olmaları mümkündür. Maddelerin içerisinde yer alan ruhlar görevlerini tamamladıktan sonra yeraltı alemini giderler. Maddelerin ruhlarla iyilik ve kötülükleri insanların inanışına göre değişiklik gösterebilir.

Animizm düşünce sisteminde orman ve ormanda yaşayan geyik, ceylan gibi bazı hayvanlar iyi bir ruha sahiptir. Ancak bataklık, yer altına akan nehir kötü bir ruha sahiptir. Doğada yer alan, güneş, ay, yıldız, su, taş, dağlar, denizler gibi tüm maddeleri bir ruhu olduğuna inanırlar. Animizm düşünce sisteminin diğer düşünce sistemlerinden ayıran bir özelliği de bu düşünce sistemine göre ruhlar yerin altında, yerde veya gökte yaşarlar.Animizm Dininin Temel Düşünce İlkeleri​

Animizm düşünce yapısı uyku ile uyanık hallerini birbirine karıştırılmasında ortaya çıkmıştır. Örneğin, insanın yatarken rüyasında yediği herhangi bir şeyi yandığında da yemiş olduğuna inanır. Animizm kuramına göre ruh insan vücudundan ayrılarak çıkıp dolaşabilir. Ruhun bedenden farklı olarak akıcı ve yumuşak bir yapıya sahip olduğu belirtilir. Animizm düşünce yapısının temel ilkeleri şunlardır:
  • Rüya ve düş, gerçek ile birbirine karışmıştır.
  • Ölüler âlemi ile canlılar alemi tamamen birbirinden farklıdır.
  • Maddelerin ruhunun iyisi ve kötüsü vardır.
  • Ruhun tamamen bedeni terk etmesi sonrasında ölüm meydana gelir.
  • Ruh bedenden ayrılarak çıkıp tekrar bedene gelebilir.
  • İnsanın vücudunda bulunan saç, kıl, tırnak gibi maddeler insanın kendi benliğinin bir parçasıdır.
  • Dünyada bulunan tüm her şey canlıdır ve bir ruha sahiptir.
  • Ruh ve can vücutta bulunan bazı parçalara çok sıkı bir şekilde bağlıdır.


Animizm Din midir?​

Animizm bir din değildir, yalnızca ilkel bir düşünce yapısıdır. Gezegende ve dünyada tüm canlıların ve cansız varlıkların ruhu olduğunu kabul eden bu kuramda ruh bedenden ayrıldıktan sonra put veya tanrıya dönüşür.

Uyku ile uyanıklık hali birbirine karışması ile meydana gelen animizm düşünce yapısının ortaya çıkmasında Taylor’a göre bu düşünce bazı hastalıklar, ateş, baygınlık gibi psiko fizyolojik durumlara neden olduğunu belirtir.

Animizm bir din olarak görülmese de dinle bağdaştırılmaya çalışılan bir düşüncedir. Bu kuram dünyadaki su, taş, toprak gibi her varlığın bir ruhu olduğu düşüncesiyle hareket ettiğinden bu varlıkların ölümü ile birlikte başka bir şeye dönüştüğünü belirtir. Animizm genellikle gelişmemiş toplumlarda daha çok kabul edilir. Modern toplumlarda ve Medeni dinlerin olduğu yerlerde din olarak kabul edilmez.

Animizm Nerede Yaygındır?​

İnsan psikolojisinde olduğu gibi dünyada yaşanan bazı olayların da ruh ile ilgili olduğunu söyleyen animizm düşüncesinde her varlığın teker teker maddi varlığın ötesinde bir ruha sahip olduğu belirtilir. Bu düşünce sistemi özellikle Kenya, Kongo, Madagaskar, Benin, Botsvana gibi Afrika ülkelerinde benimsenmektedir.

Animizm kuramını kurucusu Edward Burnett Tylor olarak kabul edilir. Tylor ve Auguste Comte bu düşünce yapısını temsilcileridir. Bu düşünce yapısını savunucuları arasında Ravaisson, Stahı gibi düşünürlerde bulunur.

Çocukların etrafındaki tüm maddeleri canlı sanması çocuk ruh bilimine göre canlılık bilimi ile ilgili bir kuramdır. Günümüzde animizm kuramı çok eleştirilmiş ve artık geçerli değildir. Animizm düşünce yapısı Atalar Kültü’ye göre ölülerin ruhları canlıların günlük yaşamını etkileyebilir.

Bu düşünce yapısını insanlığa kazandırdığı en önemli özelliği eski çağlarda insanların kendine benzer ruhlarla dolu sandıkları doğa üzerinde etki yapmaya kalkışmasıdır. Geçmiş ilkel çağlarda insanların benimsediği bu düşünce yapısı günümüzde kabul edilmez.
 
Top