• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

4 Bacaklı Ölümcül Balina Fosili Bulundu

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Bilim İnsanları Var Olduğunu Bilmedikleri 4 Bacaklı Ölümcül Balina Fosil Buldu

Araştırmacılar, Mısır'ın ölüm tanrısı Anubis'ten sonra soyu tükenmiş yaratığa “Phiomectus anubis” adını verdiler.

Bilim adamları, bir zamanlar hem karada hem de denizde yaşayan, soyu tükenmiş dört ayaklı bir balinanın 43 milyon yıllık fosilini ortaya çıkararak onu amfibik hale getirdi.

DAAFAD95-4CE9-46F6-99BF-7C85F5A36A13.jpeg

Bu özel antik tür daha önce uzmanlar tarafından bilinmiyordu, ancak hakemli bir dergi olan Proceedings of the Royal Society B'de Çarşamba günü yayınlanan bulgulara göre, Eosen döneminde var olan protocetid adı verilen bir grup yarı suda yaşayan balinanın bir parçası. amfibi, balina evriminde büyük ölçüde hala gizemini koruyan benzersiz bir dönemi temsil ediyorlar.

Ancak çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, yeni keşfedilen fosilin, balinaların karada yaşayanlardan bugün bildiğimiz deniz canlılarına nasıl dönüştüklerine dair ipuçları sunduğuna inanıyor.

Robert W. Boessenecker, "Bilinen tüm protocetid balinaların, hayvanların ağırlığını suyun dışında taşıyabilecek, iyi gelişmiş, küçültülmemiş ön ve arka uzuvları vardı, ancak bu hayvanlar muhtemelen oldukça ağırdı.

DB82C912-C449-4E26-8D37-321E1C9E29F6.jpeg

Çalışmaya göre, bu dört ayaklı yaratığı diğer protocetid balinalardan ayıran şey, etkileyici bir şekilde öldürücü, çakal benzeri çenesidir ve bu da onun "avcı beslenme tarzına" sahip olmasını sağlar. Mansoura Üniversitesi'ndeki fosili analiz eden araştırmacılar, türe çakal başlı Mısır ölüm tanrısı Anubis'ten sonra "Phiomectus anubis" adını verdiler.

45612EAD-D2F6-4B56-82CA-157D87946BA4.jpeg

Gazetenin başyazarı Abdullah Gohar, "Güçlü çenelerinin çok çeşitli avları parçalayabildiğini keşfettik ... bu balina, bölgesinde yaşayan hayvanların çoğu için bir ölüm tanrısıydı."

Bu etobur ölüm efendisi kulağa ne kadar korkunç gelse de, rapor, bunun sadece "orta boy" bir protocetid olduğunu ve bunun yaklaşık 10 fit uzunluğunda ve yaklaşık 1.300 pound ağırlığında olduğunu söyledi.

Fosil, bir zamanlar sular altında kalan Mısır'ın Batı Çölü'ndeki Fayum Çöküntüsü'nde bulundu. Alman paleontolog Eberhard Fraas, 1900'lerin başlarında bölgedeki ilk protocetidlerden bazılarını ortaya çıkardı ve o zamandan beri orada birçokları keşfedildi.
 
Top