• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

40 Dakika Dizi Kaç MB? Sizin İçin Saydık!

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
369
12
464
İstanbul
40 dakikalık dizi kaç mb bağlantı kullanır sorusu, kotalı bağlantı kullanan okuyucularımızın merak ettiği konuların başında geliyor. Özellikle Netflix, BluTV, EXXEN gibi platformların yaygınlaşması ile, streaming yayınlarının harcadığı bant genişliği önemli bir sorun olmaya başladı. Bu yazımızda, ortalama 40 dakikalık dizilerde hangi platform kaç megabyte veya gigabyte veri kullanır onu anlatacağız.

Netflix 40 Dakikalık Dizi Kaç MB Yer?​

Netflix'in kendi açıklamasına göre, 1 saatlik standart / normal çözünürlükte ( SD ) video izlediğinizde, 1 GB harcıyorsunuz. 40 dakikalık bir dizi bölümü için ise, yaklaşık 700 MB harcamış olursunuz. İzlediğiniz dizi HD yani yüksek çözünürlüklü ise, 40 dakikalık bir dizi bölümü için, 2 GB yani 2000 MB bant genişliği harcamış olursunuz. Başka bir deyişle, normal çözünürlükte 700 MB, yüksek çözünürlükte ( HD ) 2000 MB yer.

Eğer izlediğiniz bölgede 4K Ultra HD yayın seçeneği mevcutsa, bu durumda 40 dakikalık bir dizi 4,5 GB, yani 4500 MB civarında bant genişliği yer.

Netflix Internet Kotamı Etkiler Mi?​

Evet, kotalı internet kullanıyorsanız Netflix kotanızdan yer.

netflix-kac-mb.jpg

BluTV Ne Kadar Internet Yer?​

BluTV'nin kendi açıklamasına göre, 1 saatlik standart / normal çözünürlükte ( SD ) video izlediğinizde, 158 MB ile 675 MB arasında veri kullanmış olacaksınız. Yüksek çözünürlüklü yani HD yayın izlediğinizde ise, 158 MB ile 1125 MB arasında veri kullanmış olursunuz.

BluTv Internet Kotamı Etkiler Mi?​

Evet, kotalı internet kullanıyorsanız, BluTV izlediğiniz sürece kotanızdan eksilecektir.

Peki ya filmler? 2 saatlik bir film kaç GB başlığımıza bakmayı unutmayın! :)
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top