Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41726
mesaj

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
3818=432.jpg

Günümüzde başımıza gelme ihtimali olan felaketlerde 110 numarasını çevirdiğimiz anda bize bir telefon kadar uzaklıkta olan İtfaiye sayesinde daha güvende hissederek bir yaşam sürdürüyoruz. Peki bize bir telefon kadar uzaklıkta olan İtfaiye erliği nedir? İtfaiyeci nasıl olunur, gibi soruların yanıtlarını birlikte görelim.

İtfaiyeci Nedir?​

Öncelikle “İtfaiye nedir?” sorusunun cevabını verelim. İtfaiye; binalarda, ormanlarda veyahut herhangi bir alanda çıkan yangın söndürme işlemini yapan kuruma verilen isimdir. İtfaiye eri ise; bu görev tanımında çalışmak için seçilmiş ve eğitim almış kişidir. Her ne kadar görev tanımı yangın söndürme işlemi olarak bilinse de İtfaiye bünyesinde çalışan erlerin pek çok görevi vardır.Temel amacı, hayat kurtarmak, mal kurtarmak ve çevreyi kurtarmak olarak sıralanabilen bu görevler pek çok alt tanıma sahiptir. İtfaiye erleri; yangınların yanı sıra deprem, sel gibi doğal afetler ve her türde patlama, çökme, yıkılma, enkaz, mahsur kalma ve arama kurtarma çalışmalarında aktif görev alırlar.

Genel görevi hayat kurtarmak olan itfaiye bir acil servistir ve itfaiye erleri de her zaman her duruma hazırlıklı halde bulunurlar. Bir itfaiye eri sağlık açısından kapalı mekân, yükseklik korkusu, dar alan gibi fobilere sahip olmamalıdır ve psikolojik olduğu kadar fiziksel açıdan da sağlıklı ve göreve daima hazır halde bulunmalıdır.İtfaiyeci Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?​

Bir itfaiye eri görevinin zorluğunun ve bu görevle birlikte alacağı ciddi sorumluluğun farkında olmalıdır. İtfaiyeci olmak zor bir meslektir ve söz konusu olan insanların ve canlıların hayatıdır dolayısıyla itfaiye eri olmak isteyen bir bireyde birtakım kriterler aranır. Bu kriterlere göre bir İtfaiye eri;
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı,
  • En az lise veyahut lise dengi bir okuldan mezun olmalı,
  • Eğer yabancı bir okuldan mezun ise denklik belgesine sahip olmalı,
  • Erkekler en az 1.67, kadınlar en az 1.60 boyunda ve kiloları aç karına ve çıplak ayak olmak kaydı ile boyunun 1 metreden fazla olan kısmının 10 kilo fazlası ya da eksiği olmamalıdır.
  • İtfaiye eri adayı sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmalıdır.
  • İtfaiye eri olmak isteyen bireyin, geçerlilik süresi dolmamış olan ilgili KPSS puan türünden, sınav duyurularında belirlenmiş olan asgari puan türüne sahip olması gerekir.
  • İtfaiye kurumlarının ihtiyacına göre 1983 yılın 13 Ekim tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kararlarına göre İtfaiye eri olmak isteyen kişi sürücü belgesi sahibi olmalıdır.
  • Erkek adaylar askerlik ile ilgili terhis belgesine sahip olmalı
  • Tüm adaylar daha önce yüz kızartıcı bir suçtan veya herhangi bir sebepten hüküm giymemiş ve ceza almamış olmalıdır.

İtfaiyecinin Vermesi Gereken Evraklar Nelerdir?​

İtfaiye eri olmak için gerekli şartları eksiksiz sağlayan adaylar iş başvurusu için hangi belediye alım yapıyorsa veyahut hangi belediyede görev alacaksa o belediyenin il binasına gitmelidir. İtfaiye eri olmak isteyen aday, KPSS sınavı sonuç belgesi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve fotokopisi, erkekler için askerlik ilişiğinin kesildiğine dair terhis belgesi, 1 adet biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi ve fotokopisi ve sağlık raporu belgeleri ile gitmelidir.

İl belediye binasında ilgili bölüme evraklarını ileten aday itfaiye kadrosu için başvuru yapmak istediğini belirtmeli ve itfaiye alım ilanı başvuru formunda bulunan bilgileri eksiksiz doldurup imzalayarak teslim etmelidir.İlk Adımın Geçilmesi Halinde Sürecin İşleyişi​

Başvuru sonuçları aynı ay içerisinde başvurulan belediyenin web adresinde açıklanır. Eğer burada isminiz var ise bir sonraki adım olan yazılı ve sözlü sınavlara hak kazanırsınız. KPPS sınavından 70 puan alan ve öncesinde ilgili ön lisans alanından mezun olan kişiler belediyenin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Atatürk İlke ve İnkılap tarihi, mahalli idareler ile ilgili temel mevzuatları konu alan yazılı sınava girer.

Yazılı sınavdan başarı ile geçen aday sözlü sınav olarak adlandırılan uygulamada bir dizi fiziki yeterlilik mülakatına tabii tutulur. Adayların önce koşma, tırmanma ve benzeri eylemleri hakkında yeterlilikleri ölçülür ve ardından sözlü bir görüşme yapılır. Bu aşamadan da geçer not alan aday, belediyenin bünyesindeki itfaiye kurumlarında geçerli ilgili kadrolara atanır ve görevine başlamaya hak kazanır. İtfaiyeci maaşları oranınca ilk aydan itibaren maaş alır.
 
Top