Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41731
mesaj

Samanyolu, Gökbilimcilerin Tahmininden Daha Hızlı Büyümüş Olabilir

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.961
Tepkiler
3.526
Konuyu Başlatan
051321_LG_milky-way_feat.jpg


Samanyolu, gökbilimcilerin tahmininden daha hızlı büyümüş olabilir
Galaksinin diskinin çoğu, 10 milyar yıl önce büyük bir çarpışmadan önce yerindeydi


Samanyolu, bugün bildiğimiz haliyle, yaklaşık 10 milyar yıl önce bir cüce galaksiyle çarpışma sonucu şekillendi. Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki, modern galaksinin çoğu o erken tarihte bile zaten yerinde idi.

Araştırmacılar 17 Mayıs'ta Nature Astronomy dergisinde, galaktik birlikte çalışanın geride bıraktığı yıldızların yaşlarının biraz daha genç olduğunu veya Samanyolu'nun ana diskindeki yıldızlarla eşit olduğunu bildirdi. Toronto Üniversitesi'nde astrofizikçi olan çalışmanın yazarı Ted Mackereth, bu da Samanyolu'nun gökbilimcilerin beklediğinden daha hızlı büyüdüğü anlamına gelebilir.

"Samanyolu, bu büyük birleşme gerçekleşmeden önce zaten çok şey inşa etmişti" diyor.

Galaksimizin tarihi şiddetli fetihlerle dolu. Evrendeki diğer devasa sarmal galaksiler gibi, Samanyolu da büyük olasılıkla zamanla daha küçük galaksilerle çarpışarak ve birleşerek büyük kısmını oluşturdu. Talihsiz yiyip bitiren galaksilerden gelen yıldızlar, Samanyolu'na kremanın kahveye karıştığı gibi karıştı ve galaksilerin birleşmeden önce neye benzediğini anlamayı zorlaştırdı.

2018'de gökbilimciler, Avrupa Uzay Ajansı'nın Gaia uzay aracından (SN: 5/9/18) birkaç milyon yıldızın ayrıntılı haritalarını kullanarak son büyük birleşme sırasında yıldızları belirleyebileceklerini fark ettiler. Yıldız akıntıları, galaktik merkezin yörüngesinde, yıldızların ana diskine belirli bir açıyla dönüyor. Bu yıldızların hareketleri ve kimyaları, bir zamanlar yaklaşık 10 milyar yıl önce Samanyolu'na dalmış ayrı bir galaksiye ait olduklarını gösteriyor (SN: 11/1/2018).

Mackereth, “Bu yıldızlar, galaksinin fosil kalıntıları gibi orada bırakılıyor” diyor.

İki grup aynı anda antik galaksinin kanıtlarını keşfetti. Galaksi Gaia-Enceladus olarak adlandırılır; diğer grup buna Sausage(Sosis) adını verdi. Sıkışan isim ise Gaia-Enceladus / Sausage idi.

Mackereth ve meslektaşları, Gaia-Enceladus / Sausage çökerken Samanyolu'nun ne kadar iyi geliştiğini anlayıp anlamadıklarını merak ettiler. Samanyolu diskindeki en eski yıldızlar bu birleşmeden sonra oluşmuşsa, muhtemelen bunun bir sonucu olarak oluşmuşlardır. Çarpışma, Gaia-Enceladus / Sausage'ın bir proto-Samanyolu ile karşılaştığını ve büyümek için hala yapacak çok şey olduğunu düşündürüyordu. Öte yandan, en yaşlı yıldızlar, galaktik interloper'daki yıldızlarla yaklaşık aynı yaşta veya daha yaşlıysa, galaksimiz muhtemelen alıştırma anında oldukça iyi gelişmiştir.

Önceki araştırmacılar tahminlerde bulunmuştu. Ancak Mackereth ve meslektaşları, hem Samanyolu hem de Gaia-Enceladus / Sausage'dan (SN: 8/2/19) ayrı ayrı yıldızların yaşlarını anlamak için asterosismoloji adı verilen hassas bir araç kullandılar. Tıpkı Dünya'daki sismologların gezegenimizdeki depremleri araştırmak için kullandıkları gibi, asterosismologlar yıldızların iç kısımlarını araştırmak için yıldız sarsıntıları ve diğer salınımların neden olduğu parlaklık varyasyonlarını kullanırlar.

İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi'nden fizikçi ve ortak yazar Josefina Montalbán, “Yıldızların iç kısmına erişebilmemiz için tek yol Asterosismoloji” diyor. Yıldızın iç yapıları hakkındaki bilgilerden araştırmacılar yıldızların yaşlarını belirleyebilirler.

Ekip, 2018'de görevine son veren NASA'nın dış gezegen avcısı Kepler uzay teleskobu tarafından gözlemlenen yaklaşık 95 yıldızı seçti (SN: 10/30/18). Bu yıldızlardan altı tanesi Gaia-Enceladus / Sausage'dan, geri kalanı ise Samanyolu’nun kalın diskindendi. Mackereth ve meslektaşları, bu yıldızların parlaklıklarının zaman içinde nasıl dalgalandığını ölçerek, yaşlarını yaklaşık yüzde 11 hassasiyetle çıkardılar.

Ekip, Gaia-Enceladus / Sausage yıldızlarının Samanyolu yıldızlarından biraz daha genç, ancak hepsinin yaklaşık 10 milyar yaşında olduğunu buldu. Bu, Gaia-Enceladus / Sausage çarpışırken Samanyolu diskinin büyük bir kısmının zaten yerinde olduğunu gösteriyor. Mackereth, gelen galaksinin bazı yeni yıldızların oluşumunu tetiklemiş olabileceğini söylüyor. Ne kadarını tetiklemiş olduğunu söylemek için çok daha fazla yıldızı ele almak gerekecek.

Galaktik evrimi araştıran ancak yeni çalışmaya dahil olmayan Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nden astrofizikçi Tomás Ruiz-Lara, yıldızların yaşlarını tek tek ölçmenin galaktik astronomi için ileri bir adımı temsil ettiğini söylüyor.

Ruiz-Lara, diyor ki “Bir çocuk ile bir ergen ve bir yetişkin arasındaki farkı söyleyemezseniz, o zaman hiçbir şey söyleyemeyiz ama 40'lı veya 50'li yaşlarındaki birini ayırt edebilirsek, daha iyi bir toplum grafiğine sahip oluruz, yıldızlarda da aynı. Yaşı doğru bir şekilde ayırt edebilirsek, galaksi tarihindeki bireysel olayları ayırt edebiliriz. Sonuçta amaç bu. "
 

Hannibal

Üye
Yeni üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Samanyolu, bugün bildiğimiz haliyle, yaklaşık 10 milyar yıl önce bir cüce galaksiyle çarpışma sonucu şekillendi. Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki, modern galaksinin çoğu o erken tarihte bile zaten yerinde idi.

Buna göre acaba Samanyolu gökbilimcilerin tahmininden hızlı büyümüş, yoksa evren tarihinde mi bir sorun var?
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.289
Hannibal dedi ki
Buna göre acaba Samanyolu gökbilimcilerin tahmininden hızlı büyümüş, yoksa evren tarihinde mi bir sorun var?

Hayır, tam tersine tahmin edilenden daha yavaş büyümüş çünkü daha küçük bir galaksiyi yuttuğunda bile, sanılandan daha büyükmüş.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.961
Tepkiler
3.526
Konuyu Başlatan
Belki çarpışma sonrasını kastediyordur.
 
Top