Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Korint Kanalı

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
2.096
Tepkiler
2.215
Konuyu Başlatan
4097=458.jpg

Korint Kanalı Tarihçesi​

Korint kanalıın yapımı aslında oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. İlk olarak Antik Yunan döneminde, Tiran Periandre, M.Ö. 7. Yüzyıl’da, kanalın yapım fikrini ortaya atmıştır. Hem dönemin imkânlarındaki zorluklar hem de Tanrıların kanalın yapımına kızacağı inancıyla kanal yapılamamıştır.

Korint boğazı, coğrafi konumu nedeniyle antik çağlardan kalma önemli bir deniz, ticaret ve kültür merkezi olarak ortaya çıkmıştır.

Korint’in yapımına M.S. 67 yılında bu sefer Roma İmparatoru Neron niyetlenmiştir. Kanalın yapımı için 6000 köle işçi görevlendirerek, projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirmek isteyen Neron öldükten sonra proje durdurulmuştur.

1869 yılında Süveyş Kanalı açılınca, Korint Kanalı düşüncesi yeniden gündeme geldi, 99 yıl boyunca Fransızlara işletme imtiyazı tanınan Korint Kanalı projesine 1882 yılında yenide başlandı. Projeyi üstlenen firma, projeye başladıktan 8 yıl sonra iflas edince yine yarıda kalan projeyi bu sefer Yunan bir firma üstlenerek, yapımından 11 yıl sonra 1893 yılında Korint Kanalını tamamlamıştır.

Korint Kanalı Özellikleri​

Antik Yunan mimarisinde, binaların yapısal unsurlarını ifade eden bir kütle mimarisi vardır. Yunan mimarisinde; dor, iyon, korint olmak üzere 3 temel nizam vardır. Korint sütun mimarisine dayanan korint boğazı olarak da bilinen korint kanalı ilk yapımı sırasında üzerinden 4 milyon tonajın geçmesi beklenirken, 1906 yılına gelindiğinde korint kanalı üzerindeki trafik sadece yarım milyon tonaja ulaşabilmiştir.
  • Korint boğazı her ne kadar kuzeybatı ucunda yer alan Posithonía ve güneydoğu ucunda yer alan Isthmía limanlarına büyük ekonomik faydalar sağlasa da, Panama ve Süveyş kanalları gibi sık kullanılan önemli bir kanal olmamıştır.
  • Korint kanalı; 6,3 km uzunluğunda, 8 metre derinliğine sahiptir. Genişliği dipte minimum 21 metre ile su yüzeyinde maksimum 25 metre arasında değişkenlik gösterir.
  • Kanalı genişlik yapısı çok fazla olmadığı için, bugün yalnızca küçük boyuttaki gemilere geçiş sağlayabilmektedir.
  • Günümüz teknolojisinde hızlı ve güçlü gemi motorları sayesinde kazanılan zaman, kanalı değersiz kılmaktadır.
  • Sert kayaların arasından geçen kanal, Yunan anakarasını Mora’dan ayırıyor ve Korint Körfezi ile Ege Denizi’ndeki Saronik Körfezi arasında hayati bir nakliye bağlantısı görevi görüyor.
  • 114 yıllık korint kanalının dağlık bölge yapısı nedeniyle sık sık kayalar yuvarlanmakta, bu yüzden kanalı bakım görmesi gerekmektedir. Büyük çapta yaşanan bakım ve onarım işlemleri, finans sorunları nedeniyle gerekli biçimde gerçekleştirilememektedir.
  • Posithonía ve Isthmía limanlarına büyük ekonomik faydalar sağlamaktadır.
  • Kanal kullanım ücreti yüksek olmasına rağmen günde ortalama 30 gemi geçer. Yılda 11000 doğrudan geçiş sağlanır.
  • Korint kanalından geçen gemiler 700 km’lik bir avantaj sağlar.
  • Korint boğazı, güzel manzarası nedeniyle özellikle seyahat acentelerinin gözdesidir. Korint kanalını büyük oranda turist gemileri kullanmaktadır.

Korint Kanalı Geçiş Kuralları ve Saatleri​

Korint kanalı geçiş kuralları bulunmuyor. Korint kanalı geçiş kuralı bulunmamasına rağmen eğer ilk defa korint kanalına gidiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Korint kanalından geçiş saatleri, geçiş yapacakları turlar tarafından önceden yetkililere bildirilmelidir. Günlük bültenin belli olduğu saatler önceden programlıdır. Korint kanalından geçiş saatleri, geçecek olan gemiler önceden arayarak şu saatte geçeceğiz şeklinde mutlaka bildirmeleri gerekmektedir. Korint kanalı Salı günleri dip temizliği yapıldığı için bakım nedeniyle kapalı olmaktadır.

Korint kanalına turlar ile gittiğinizde güzel bir manzara eşliğinde, yaklaşık 30 dakika süren bir yolculuk sizleri bekliyor.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.292
Yunanistan yarımadasının bir yanından diğerine geçmek için ideal gözükse de, gerçekten gereksiz bu dönemde.

Tıpkı, mevcut su yolunun yanına başka bir su yolu açmak gibi...
 
Top