Manyetik Alanın Tersine Dönmesi Kitlesel Yok Oluşların Sebebi mi?

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.133
Tepkiler
3.740
42.000 yıl önce manyetik alan tersine çevrilmesi, kitlesel yok oluşlara katkıda bulunmuş olabilir.
Dünyanın manyetik alanının zayıflaması, bir dizi çevresel krizle ilişkilidir.

021821_cg_pole-flip_feat.jpg
Yaklaşık 42.000 yıl öncesine ait kırmızı aşı boyası el izleri, İspanya'daki El Castillo mağarasındaki bir duvarı süslüyor. Kırmızı aşı boyası daha önce eski bir güneş koruyucu formu olarak önerilmişti.

Yeni bir çalışma, 42.000 ila 41.000 yıl önce Dünya'nın manyetik kutuplarının kısa bir süreliğine, gücünü önemli ölçüde azalttığını ve Dünya'da bir dizi çevresel krizi tetiklemiş olabileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılar, antik ağaç fosillerinden elde edilen yeni, hassas karbon tarihlemesinin yardımıyla, iklim modellerindeki değişimleri, büyük memeli neslinin tükenmesini ve hatta Laschamps gezisinin hemen öncesinde ve sırasında insan davranışlarında meydana gelen değişiklikleri ilişkilendirdi; manyetik kutupların kısa süreli tersine dönmesi 1000 yıldan daha az sürdü . Ekibin bildirdiğine göre, 19 Şubat Science dergisine göre, manyetik kutup ters dönüşünü büyük ölçekli çevresel değişikliklere doğrudan bağlayan ilk çalışma bu.

Tersine dönme sırasında, gezegeni güneşten gelen yüklü parçacıklardan oluşan bir barajdan koruyan Dünya'nın koruyucu manyetik alanı gücünü kaybedebilir (SN: 1/28/19). Bu nedenle bazı araştırmacılar, bu ters dönmenin yok olma olaylarıyla bağlantılı olabileceğini öne sürdüler (SN: 11/19/20).

Ancak bunun kanıtının bulunması zor oldu. Aslında, Adelaide'deki BlueSky Genetics'te bir evrimsel biyolog olan Alan Cooper, "genel inanç jeomanyetik değişikliklerin iklim veya başka herhangi bir şey üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı yönündeydi" diyor. Bu inancın bir nedeni, jeomanyetik olayın zamanlaması ve süresinin çevresel, buz çekirdeği ve manyetik kaya kayıtlarıyla ilişkilendirilmesi için kesin tarihlerin eksikliğidir.

Dünyanın en eskilerinden Yeni Zelanda'nın Kauri ağacına girin. Ülkenin bataklıkları, Laschamps gezisine kadar uzanan kauri ağaçlarının kalıntılarını koruyor. Cooper ve meslektaşları, Yeni Zelanda'nın kuzeyindeki Ngāwhā Springs'teki bir bataklıktan çıkarılan dört eski ağaçtan kesit aldılar ve bunları radyoaktif bir karbon formu olan karbon-14 için analiz ettiler. (Bu, Cooper'ın Aralık 2019'da Adelaide Üniversitesi'nden görevi kötüye kullanmaktan kovulmasından bu yana yürüttüğü ilk makale, iddiaları yalanladı.)

021821_cg_pole-flip_inline_680-675x450.jpg
Kauri ağaçları, Yeni Zelanda'da binlerce yıldır büyümüştür. Bilim adamları, Ngawha bataklığındaki korunmuş ağaçların ağaç halkalarını analiz ederek, yaklaşık 41.000 yıl önce manyetik bir kutup dönüşü öneren kanıtlar buldular.

Özellikle, yaklaşık 41.000 yıl öncesine dayanan büyük bir korunmuş kütük, 1.700 yıllık bir karbon-14 rekoru sundu. Ekibin bildirdiğine göre, bu kayıt, Laschamps gezisi de dahil olmak üzere geçen süre boyunca karbon-14'teki büyük değişiklikleri ortaya çıkardı. Bu mantıklı: Gelen kozmik ışınların artması - zayıflatılmış bir manyetik alanda olduğu gibi - atmosferde daha fazla karbon-14 üretiyor, bu da daha sonra ağacın dokularına dahil edilecek bir karbon imzası.

Ekip, zayıf bir manyetik alanın atmosferik hava modellerini nasıl değiştirebileceğini simüle etti. Bilgisayar analizi, atmosfere giren yüklü parçacıkların artmasının, atmosferik hidrojen ve nitrojen oksitlerin - ozon tüketme eğiliminde olan moleküllerin - üretimini de artıracağını öne sürdü. Bu, stratosferik ozonun Dünya sakinlerini ultraviyole radyasyondan koruma yeteneğini azaltacaktır. Atmosferik değişiklikler, atmosferdeki farklı katmanlarda ne kadar güneş ışığının emildiğini de etkileyerek, gezegeni soğutacak hava modellerinde büyük ölçekli değişikliklere yol açacaktır.

Bu tür etkiler aslında o zaman gerçekleşmiş olabilir. Ekip, Kauri ağaçlarından alınan karbon-14 tarihlerini kullanarak, Avustralya'dan And Dağları'na kadar olan yerlerde ani soğumaya işaret eden Laschamps gezisi öncesinde ve sırasında tortu, polen ve diğer verileri inceledi.

Şaşırtıcı bir şekilde, en yoğun etkilerin gerçek kutup dönüşü sırasında meydana gelmediğini, ancak yaklaşık 42.300 ila 41.600 yıl öncesine uzanan birkaç yüz yıl içinde ortaya çıktığını keşfetti. Gerçek tersine çevirme sırasında, alan bugün olduğu kadar sadece yaklaşık yüzde 28 güçlüydü. Ancak bu geçiş döneminde, alan gücü mevcut gücünün yaklaşık yüzde 6'sına düştü. Araştırmacılar, Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin yazarı Douglas Adams için buna "Adams Geçiş Jeomanyetik Olayı" adını verdiler. Adams, kitaplarında "hayatın, evrenin ve her şeyin nihai sorusuna" yanıt olarak sıklıkla 42 sayısıyla ilişkilendirilir.

Bilim adamları, yünlü mamutlar ve bir tür süper boyutlu Avustralyalı vombat olan Diprotodon gibi dev memelileri yok eden yok olma olaylarından iklim değişikliğinin mi yoksa insan avcılarının mı suçlanacağını uzun süredir tartışıyorlar. New South Wales Üniversitesi'nde paleoklimatolog olan Sidney'deki çalışmanın ortak yazarı Chris Turney, “Aslında bu çalışmanın motivasyonlarından biriydi” diyor.

Cooper, Turney ve meslektaşlarının 2015 yılında yaptığı bir çalışmada Turney; "bazı megafaunal yok oluşların kümelenmiş gibi göründüğünü fark ettik ve nedenini sormaya başladık" diyor (SN: 7/23/15). Diprotodon'un ve dev kanguru Procoptodon goliah'ın ölümü de dahil olmak üzere Avustralya megafauna yok oluşlarının böyle bir kümesi yaklaşık 42.000 yıl önce meydana geldi.

Ekip, manyetik olayın tarihlerini, güneş aktivitesindeki değişiklikleri yansıtabilecek buz çekirdeklerinden alınan önceki kayıtlarla karşılaştırdı. Bu veriler, güneş aktivitesinin o sırada minimumda olduğunu gösterdi. Turney, zayıf bir manyetik alan ve güneşin çıkışındaki bu azalmanın birleşimi, aynı zamanda iklim ve daha geniş çevresel değişikliklerin "mükemmel fırtınasını" yaratarak megafauna popülasyonları üzerinde büyük bir stres yarattığını söylüyor. Bu faktörler, megafauna ve insan popülasyonları arasında ve Neandertallerle rekabetin artmasına da yol açmış olabilir, diyor.

Araştırmacılar, azalmış bir ozon tabakası için başka bir olası kanıt çizgisi: İnsanlar tarafından mağara resimlerinde yapılan kırmızı aşı boyası el izlerinin artan bolluğu. Kırmızı aşı boyasının güneş kremi olarak kullanıldığı düşünülmektedir (SN: 7/3/20). Araştırmacıların bildirdiğine göre mağaraların yaklaşık 42.000 ila 40.000 yıl önce, muhtemelen daha yoğun güneşten sığınak olarak kullanımı artmış olabilir.

Potsdam’daki GFZ Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nde jeomanyetist olan Monika Korte, bu çalışmanın aşırı manyetik alan değişikliklerinin böylesine geniş kapsamlı çevresel sonuçlarını dikkate alan ilk çalışma olduğunu söylüyor. Korte, "Önerilen bağlantılar bana makul görünüyor" diyor. Ancak, "makalenin en büyük değeri, daha fazla araştırılması gereken birkaç fikir ortaya koymasıdır" diye ekliyor.

Turney, diğer manyetik geri dönüşlerin geçmişte benzer karışıklıklara yol açıp açmayacağı bilinmemektedir, ancak "topluluğun biyolojik ve arkeolojik veri kümelerine bu farklı mercekten bakacağını umuyoruz" diyor. Bu olaylar için izotopik tarihlemenin hassasiyetini iyileştirmek kilit önemde olacak ve Yeni Zelanda Kauri ağaçlarından toplanan radyokarbon tarihleri, yaklaşık 34.000 yıl önce meydana gelen Mono Göl Gezisi adı verilen kısa bir tersine çevirme olayı gibi diğer son geri dönüşlerde yardımcı olabilir. .

Cooper, 781.000 yıl önce başlayan 20.000 yıllık Brunhes-Matuyama tersine dönüşü gibi antik kayalarda kaydedilen çok daha uzun süreli ters olayların neden olduğu uzun vadeli çevresel tahribatın daha da kışkırtıcı bir soru olduğunu söylüyor. "Etkiler çok büyük olabilir."
 
Top