Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41739
mesaj

67 Milyon Yaşında Olan Bilinen En Eski Modern Kuş

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Konuyu Başlatan
"Wonderchicken", yaklaşık 67 milyon yaşında olan bilinen en eski modern kuştur
Hayvan, günümüz ördek ve tavuklarının ortak atasıdır.

031720_CG_early-bird_feat-1028x579.jpg
Cambridge Üniversitesi'nden omurgalı paleontolog Daniel Field, 66,7 milyon yıl önce yaşamış ve bilinen en eski modern kuş olan Asteriornis maastrichtensis'in 3 boyutlu basılmış kafatasını elinde tutuyor.

Şimdiye kadar bulunan en eski modern kuş olan Wonderchicken'a bakın.

Asteriornis maastrichtensis, tüm av olmayan dinozorları ölüme mahkum eden asteroit çarpmasından bir milyon yıldan daha kısa bir süre önce, 66,7 milyon yıl önce yaşadı. Bununla birlikte, bu bıldırcın büyüklüğündeki kuşun kanatlı ve gagalı torunları, bu kitlesel yok olma olayından kurtuldu ve modern tavukları ve ördekleri içeren uzun bir soy oluşturdu.

Araştırmacılar Nature dergisinde, neredeyse tamamen bir kafatası ve birkaç uzuv kemiğinden oluşan fosil kalıntılarının analizlerine dayanarak, kuşun kara ve su kuşlarının en son ortak atası ile yakından ilişkili olduğunu bildirdi.

Cambridge Üniversitesi'nden omurgalı bir paleontolog olan Daniel Field, A. maastrichtensis'in kafatasının "daha önce hiç görülmemiş ördek benzeri ve tavuk benzeri özelliklerin bir karışımı" olduğunu söylüyor. Bir turducken gibi.

031720_CG_early-bird_inline_1_680.jpg
Deniz tortullarında bulunan Wonderchicken fosilleri, bu sanatçının resminde görüldüğü gibi kuşun muhtemelen bir kıyı kuşu olduğunu düşündürüyor. (Geç Kretase'de de yaşamış olan bir mosasaur, arka planda karaya vurmuştur.)

Canlı kuş gruplarının moleküler analizlerine dayanan önceki tahminler, modern kuşların yaklaşık 66 milyon yıl önce kitlesel yok olma olayından önce evrimleştiğini gösteriyor. Ancak bu, sahneye kesin olarak modern bir atayı yerleştiren ilk fosildir. Berkeley Kaliforniya Üniversitesi'nden omurgalı paleontolog Kevin Padian, bu fosilin yaşı, 139 milyon ila 89 milyon yıl öncesine kadar uzanıyor önceki tahminlerin, bu kuşların ne kadar erken ortaya çıktıklarını abartmış olabileceğini gösteriyor. Nature'ın aynı sayısında bir yorum.

Modern tip kuşlar, dişsiz gagalar ve kaynaşmış ayak kemikleri gibi birkaç temel özelliği paylaşır. Field, yaklaşık 11.000 canlı kuş türünün - paleognatlar (devekuşları gibi uçamayan kuşlar), anseriformlar (su kuşları), galliformlar (kara kuşları) ve neoavlar (yaşayan kuş türlerinin kalan yüzde 95'i) - hepsinin ortak bir atayı paylaştığını söylüyor. "Atanın Dinozorlar Çağı'nın sonundan bir süre önce yaşadığını düşünüyoruz" diyor. Ancak asteroit çarpmasından önce hayatta kalan çok az kuş fosili var.

Yeni fosiller Belçika'da bir dijital fotoğraf makinesi pili büyüklüğündeki küçük bir kayanın içinde keşfedildi. Field, sertleşmiş deniz çökeltilerinden oluşan kayanın dışarıdan bakıldığında özel bir şey olmadığını söylüyor, sadece "birkaç kırık kuş uzuv kemiği dışarı fırlıyor." Ancak kitlesel yok olma olayından hemen öncesine ait herhangi bir kuş kemikleri yeterince ilgi çekiciydi ve daha yakından bakmak istiyordu.

Field ve meslektaşları, kayanın içine bakmak için bilgisayarlı tomografi, bir tür X-ışını taraması kullandılar. Ve işte o zaman kafatasını gördüler. Ekip, özel bir şeyler olduğunu hemen anladı.

Kafatasının ön kısmı, burun deliğinin bir kısmını oluşturan ve gagasını şekillendirmeye yardımcı olan burun kemiği de dahil olmak üzere tavuğa benzer. Field, "Bir ahır tavuğu önüne koyduğunuz her şeyi yiyecektir," diyor ve bu tavuğun özel olmayan gaga şeklinde yansıtılıyor. Bu, gagaları belirli diyetleri için özelleşmiş olan diğer kuşların aksine - bir yırtıcı kuşun yırtıcı gagasını veya bir sinekkuşunun uzun ince yudumlayan gagasını düşünün.

Bu gaga şekli, tıpkı tavuklar gibi, eski kuşun da seçici bir yiyici olmadığını gösteriyor. Field, bunun çok önemli bir özellik olabileceğini söylüyor. "Özel olmayan bir diyet, Wonderchicken gibi hayvanların asteroit etkisinden sonra hayatta kalmasına yardımcı olabilecek türden bir özelliktir".

Ancak kafatasının bir kısmı, ördekler gibi su kuşlarının karakteristik özelliğidir. Bu özellikler arasında kafatasının arkasından göz yuvasının tabanına uzanan kendine özgü bir kemik ve çenenin arkasında kancalı bir kemik bulunur. Bu arada uzuv kemiklerinin analizleri, A. maastrichtensis'in oldukça uzun bacaklara sahip olduğunu göstermektedir. Fosilleri içeren kaya, deniz tortularından oluşuyor ve bu da kuşun bir kıyı kuşu olduğunu düşündürüyor.

031720_CG_early-bird_inline_2_680.jpg
A. maastrichtensis, tüm ördek benzeri ve tavuk benzeri kuşların en son ortak atası ile yakından ilgilidir. Burun kemikleri ve gaga şekli dahil kafatasındaki bölgeler (sarı ve kırmızı renkli) tavuk gibi kara kümeslerinde bulunan özelliklere benzer. Diğer bölgeler (pembe ve yeşil renkli) ördekler gibi su kuşlarına benzerlik gösterir.


Çalışmada yer almayan, Edinburgh Üniversitesi'nden omurgalı paleontolog Stephen Brusatte, “Bu, oldukça uzun bir süredir bulunan en önemli kuş fosillerinden biridir” diyor. "Bu, küçük boyutların ve kıyı şeridindeki bir habitatın, bu kuşların Kretase sonu neslinin tükenmesinden sonra hayatta kalmasına yardım etmiş olabileceği şaşırtıcı olasılığını ortaya çıkarıyor.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.291
Kuşların evrimi hep çok ilgimi çeken konulardan biriydi. O dev kuşlardan günümüzdeki tavuklara kadar ne kadar uzun bir yol.

Tavukları bu hale getiren biziz tabi, ama yine de çok ilginç.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.528
Konuyu Başlatan
Kuşların ucu dinazorlara kadar gidiyor...
Bizim eski evdeyken bir gün mutfaktan kuş sesleri geldiğini duyduk, dışardan geliyor herhalde dedik ama dışarıdan gibi de değildi bakmadığımız yer kalmadı sonunda fırının altından geldiğini anladık, fırını öne bir çektim ki iki tane kertenkele var inanamıştım kavga ediyorlarmış ve tam bir kuş sesiydi çıkardıkları.
 

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
nasıl buluyorlar o kadar eski iskeletleri, bunu hep merak ediyorum.
 
Top