Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41735
mesaj

78.000 Yıllık Çocuk Mezarı

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.961
Tepkiler
3.526
Konuyu Başlatan
Bir çocuğun 78.000 yıllık mezarı, Afrika’nın bilinen en eski insan cenazesine işaret ediyor
Panga ya Saidi'deki kazılar ritüelin tarihini en az birkaç bin yıl geriye çekti.


050421_bb_burial_feat-1030x580.jpg
Bu sanal yeniden yapılanma, yaklaşık 78.300 yıl önce kazılmış bir Kenya mezarındaki bir çocuğun kemiklerinin orijinal konumunu gösteriyor ve bu da onu Afrika'nın bilinen en eski insan mezarı yapıyor.


Yaklaşık 78.300 yıl önce cansız bedeni dikkatlice bir Doğu Afrika mağarasına yerleştirilen bir çocuk büyük bir geri dönüş yaptı.

Eski gencin kalıntılarını ortaya çıkaran araştırmacılar, Afrika'da bilinen en eski insan cenazesini bulduklarını söylüyorlar. 6 Mayıs Nature'daki keşfi bildiren araştırmacılar, eski genç Mtoto'ya, "çocuk" anlamına gelen Swahili bir kelime olan Mtoto adını verdiler.

Jena'daki Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü'nden arkeolog Michael Petraglia, "Mtoto, yaklaşık 500 yıl öncesine kadar yaklaşık 80.000 yıldan uzun bir süre boyunca insanlar tarafından defalarca işgal edilen bir mağaranın korunaklı bir bölümüne gömüldü" dedi. , Almanya, 3 Mayıs basın konferansında. Yerel halk hala ibadet etmek ve ritüel yapmak için bu noktayı ziyaret ediyor.

Londra'daki Natural History Museum'dan Louise Humphrey, gazetede yayınlanmış bir yorumda. keşfi, yaklaşık 320.000 ila 30.000 yıl önce başlayan Orta Taş Devri'nin sonlarına doğru "en azından çok genç olanlar için sembolik olarak önemli bir gömü geleneğinin Afrika'nın bazı bölgelerine kültürel olarak gömülmüş olabileceğini" öne sürüyor.

Kenya kıyılarına yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki ormanlık tepelerde bulunan bir mağara alanı olan Panga ya Saidi veya PYS'deki kazılar, Mtoto'nun mezarını ortaya çıkardı. Petraglia ve Max Planck arkeoloğu Nicole Boivin, 2010 yılından itibaren oradaki çalışmalara liderlik etti.

Mtoto’nun gömülmesinin ilk işaretleri 2013 yılında ortaya çıktı. Kazma, sığ bir çukurun bir kısmını ortaya çıkardı, ancak çukurda görünen parçalı kemikler, kaldırılamayacak veya yakından çalışılamayacak kadar kırılgandı. Afrika’nın Orta Taş Devri'ne özgü taş aletler aynı çökeltide ortaya çıkmış ve araştırmacılara kemiklerin kaç yaşında olduğu konusunda fikir vermiştir. Laboratuvar analizleri, çökeltinin en son yaklaşık 78.300 yıl önce güneş ışığına maruz kaldığını gösterdi.

Müfettişler, 2017 yılında çukurun tamamını kazdılar ve Nairobi'deki Kenya Ulusal Müzelerine nakledilmek üzere alçı ile kapladılar. Orada araştırmacılar, çukurdaki iki dişin insanınki gibi göründüğünü fark ettiler.

050421_bb_burial_inline1-674x450.jpg
Panga ya Saidi adlı bu Afrika mağara alanındaki kazılar, gömülü insan cenazesinin bilinen en eski örneğini ortaya çıkardı.


Sıvalı çukur daha sonra İspanya'nın Burgos kentindeki Ulusal İnsan Evrimi Araştırma Merkezi'ndeki paleoantropolog María Martinón-Torres'e gönderildi. Toprak bloğun etrafındaki sıvayı çıkardıktan sonra ekibi, PYS kemiklerinin dijital versiyonlarını oluşturmak için CT görüntülemeyi kullandı ve bir Homo sapiens çocuğun kısmi iskeletini ortaya çıkardı. Fosil pozisyonları, çocuğun sağ tarafına yatırıldığını ve dizlerinin göğsüne doğru büküldüğünü gösteriyordu. Çoğu kemik çukurdan çıkarılacak kadar sağlamdı.

Çukurdaki iki dişin büyüklüğü ve gelişimi, çocuğun 2,5-3 yaşlarında öldüğünü gösterdi. Fosillerin mikroskobik incelemesi ve çukur çökeltisinin kimyasal analizleri, çocuğun vücudunun ölümden hemen sonra, ayrışma başlamadan önce araya girdiğini gösterdi. Bu, üç boyun kemiğine bağlı bir kafa tabanı da dahil olmak üzere, çocuğun iskeletinin bazı kısımlarının neden iyi korunmuş olduğunu açıklıyor.

Martinón-Torres, Mtoto'nun gömülmesine özel özen gösterildiğini söyledi. Örneğin, kafa tabanı ve ona bağlı boyun kemikleri, çocuğun kafasının orijinal olarak çürümüş bir destek ya da yastığın üzerine uzandığını düşündüren bir şekilde diğer sırt kemiklerinden uzağa çökmüştü. Bir köprücük kemiğinin ve iki kaburga kemiğinin dönmesi, Mtoto’nun üst gövdesinin başlangıçta bir kefene sarılmış olduğunu gösterdi.

1941'de Güney Afrika'nın Sınır Mağarası'ndaki bir çukurda bulunan bir bebek, daha önce Afrika'nın en eski cenazesi olarak gösterilmişti. Ancak Petraglia, bu argümanın kanıtlarının belirsiz kaldığını söyledi. Sınır Mağarası bebeği 74.000 ila 58.000 yıl öncesine dayanıyor.

Mtoto'nun Afrika'daki en eski gömü olduğu doğru olsa bile, Avrasya ve Orta Doğu'da Afrika'dakinden daha fazla Orta Taş Devri cenazesi bulundu. İnsanlar 90.000 yıldan daha uzun bir süre önce bir İsrail mağarasına gömüldü (SN: 10/29/03). Ve Neandertaller, ölülerini 60.000 ila 70.000 yıl önce bir Irak Kürdistan mağarasına gömmüş olabilirler (SN: 2/18/20).

Çalışmada yer almayan Barselona Üniversitesi'nden arkeolog João Zilhão, Mtoto ve olası Sınır Mağarası mezarının Avrasya'da bebek ve çocukların halka açık yerlerde düzenli olarak birbirine karıştığı bir Orta Taş Devri modeline uyduğunu söylüyor. Yaklaşık 30.000 yıl önce, Avrasya'daki bebeklerin ve çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin aksine uzak yerlere (SN: 5/8/99) gömüldüğünü söylüyor. O sırada ölülerin muamelesinde yaşa bağlı farklılıkların neden meydana geldiği açık değil.

Johannesburg'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden arkeolog Lyn Wadley, araştırmaya dahil olmayan birçok Orta Taş Devri Afrikalı'sının her yaştan ölüleri insanların yaşamaya devam ettiği mağaralara değil, yaşam alanlarından uzağa gömmüş olabileceğini söylüyor. Durum buysa, Mtoto'nun zamanından daha fazla Afrika cenazesi bulmak büyük olasılıkla zor olacaktır. “Açık hava mezarlarının bulunması kolay değil ve koruma muhtemelen zayıf olacak” diyor.
 

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
o zamanlarda yaşadığı için şimdiye ölmüş olacaktı ama çocuk mezarı olması insanı üzüyor. :( kimbilir ailesi, sevdikleri ne kadar üzülmüştür.

konu dışına çıktığım için kusura bakmayın sayın @Yakida
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.289
İnsan kendisini hem tarihi bir cenazeye katılmış gibi hissediyor, hem de nebbaş gibi. :)
 
Top