Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42140
mesaj

Muhasebeci Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Muhasebe mesleğine gönül veren muhasebe severler için, “Muhasebeci nasıl olunur?” sorusuna verilen yanıt ve her yönüyle muhasebe, aşağıdaki yazımızda.

Muhasebe ve Muhasebeci tanımı​

Mali işlemler yapan kuruluşların bu tür faaliyetlerini kaydeden, sınıflandırarak bunları özetleyen, rapor hazırlayan ve yorum yapan bilim dalına muhasebe denmektedir. Muhasebe, bu aşamaları uygulayarak işletmeleri, devleti ve üçüncü kişileri bilgilendirir. 26.12.1992 tarihi kapsamında Resmî Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren muhasebe sistemi her geçen gün önem kazanmaktadır.Kurum ve kuruluşların mali kaynak ve varlıklarıyla ilgili hareketlerini sıra numarası ve tarih ile tarafsız belgeler ışığında kayıt altına almakta olan, sınıflandıran, özetleyen, analiz eden, rapor hazırlayan ve yorumlayan kişilere ise muhasebeci denir. Muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavir ve ön muhasebeci olarak ikiye ayrılır.

Muhasebecilik Alanları​

Finansal tahminleri ve bütçeyi hazırlayan serbest muhasebeci mali müşavirler, şirketlerin finansal durumları üzerinde analiz yaparak zarar, kar ve bilanço tablosu hazırlar. Gider ve gelirleri tahmin etmek için maliyetleri, gelirleri, piyasa eğilimlerini, finansal yükümlülükleri, taahhütleri analiz eder. Yıl sonu ve ay sonu kapanma sürecini yürütür.

Bulunulan departmana ait Bütçe tayinini yapar. Hesap bilgi analizi ile tutarsızlığı düzeltir, yönetime sunmak için periyodik raporlar hazırlarlar. Veri tabanı yedeklerini oluşturur ve böylece finansal bilgileri güvenli hale getirirler. Muhasebe sisteminde yapılan değişiklikleri takip ederler.

Muhasebe işlerine yardımcı olan ön muhasebeciler, şirketlerin mali iş zeminini kolaylaştırdıkları için önemlidirler. Mali kayıt tutan ön muhasebeciler; çek, banka, irsaliye, kasa, pos gibi günlük işi takip eder, şirkete ait mali işlemleri muhasebe diline çevirir, tahsilatla ilgilenir, evrakları dosyalayarak arşivler, muhasebe işine yardım ederler. Muhasebe departmanı ile bağlantılı olan ön muhasebeciler, vergi ödemesi takibini yapar, stok takibiyle ilgilenir, sistem için veri girişlerini yapar, rapor arşivini düzenler.Nasıl Muhasebeci Olunur?​

Muhasebeci olmanın koşulu muhasebe ile ilgili eğitim almaktır. Maliye, hukuk, işletme, bankacılık, iktisat, muhasebe, kamu yönetimi, bankacılık, siyasal bilimler alanında eğitimi olan yüksekokul ve fakültelerden mezun olunması gerekmektedir. YÖK tarafından denkliği kabul edilen yabancı öğretim kurumlarından alınan lisans diploması da onay görmektedir.

Eğer başka bir dalda lisans diploması var ise yukarda belirtilen fakülte bölümlerinde yapılan yüksek lisans da kabul edilmektedir. Mezuniyet sonrası 3 yıl staj yapılmalıdır. Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavının kazanılması da gerekmektedir.

Günümüz koşullarında firmalar muhasebe ile ilgili bir bölümde ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitimi alan kişileri öncelikle tercih etmektedir. Ancak bu kapsamda lisede muhasebe eğitimi almış olan kişilerde kabul görmektedir. Eğitimin yanında MS Office, Logo ya da Netsis gibi muhasebeye ait programları da bilmek gerekmektedir. Muhasebeci olmak isteyen kişiler kurum ve kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini açıp firmaların defterlerini tutarak serbest de çalışabilirler.

Muhasebe mesleğinde başarıyı yakalamanın genel şartları yanında başka özelliklerinde taşınması gerekmektedir. Mesela sayılarla işlem yapılabilmelidir. Ayrıntılara dikkat ederek düzenli, sorumlu ve dikkatli olunmalıdır.Muhasebe Mesleğinde Stajın Önemi​

Muhasebe mesleğinde staj büyük bir önem taşımaktadır. Meslek tam anlamıyla staj yapımı ile öğrenilmektedir. Staj yeminli mali müşavir ve serbest muhasebeci mali müşavir yanında yapılmaktadır. Ön lisans mezunları için staj 4 yıl, maliye ya da ticaret meslek lisesi mezunları içinse 6 yıldır. Stajda işlenen konular, çalışma programı ve zorunlu eğitim programları Temel Eğitim ve Staj Merkezi (TESMER) tarafından hazırlanmaktadır.

Buraların şubesi ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları; stajda işlenen konular, çalışma programı ve zorunlu eğitim programını muhasebe mesleğini yapmak isteyen kişilere duyurarak uygulanmasını da denetlemektedirler. İki yıl ara ile yazılı staj ve staj bitme değerlendirilmesi yapılmaktadır. Staj sonrası başarılı olmak için değerlendirme notunun 100 üzerinde 60 ve üzeri olması gerekmektedir. Ayrıca staj yapılan işyerinden tezkiye (iş sahibinin görüş bildirdiği belge) alınması gerekiyor.

Eğitim ve stajın başarıyla tamamlanılmasından sonra SMMM Yeterlilik Sınavı vardır. Sınav 8 konudan oluşur. Bunlar sırasıyla: finansal muhasebe, finansal tablolar ve analizi, maliyet muhasebesi, sermaye piyasası mevzuatı, muhasebe denetimi, vergi mevzuatı ve uygulaması, hukuk: ticaret hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, SSK ve bağkur mevzuatı, idari yargılama hukuku. Sınavın başarılı olması için her dersten minimum 50 alınması ve ortalamanın 60 üstü olması gerekmektedir.

Muhasebe Mesleğinin Sağladığı Kazanç​

Muhasebeciler ne kadar kazanır?” sorusuna verilecek net bir yanıt yoktur. Zira muhasebenin kendi alanında pek çok değişik dalı vardır. Bu değişikliğin nedeni bulunulan sektör, kuruluşların büyüklüğü ve işin niteliğidir. Muhasebeci olma yolunda alınan eğitimler maaşınızı çok etkilemektedir. Aynı zamanda işin çeşidine göre de maaşınız değişmektedir.

Genel Muhasebe, Kamu Muhasebesi, Finansal Muhasebe, Şirketler Muhasebesi… Devlette çalışmak istediğinizde asgari ücretle işe başlarsınız ve zamanla tecrübeniz arttıkça maaşınız da artar. Özel sektörde çalıştığınızda ise daha yüksek bir maaş alabilirsiniz.
 
Top