Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42146
mesaj

Daha Önce Hiç Görmediğiniz Gibi Bir Dünya

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.570
Konuyu Başlatan
Daha önce hiç görmediğiniz gibi dünya
Yeni iki taraflı harita şimdiye kadarki en doğru harita gibi görünüyor.1030_new_map_projection_feat.jpg
Haritalar her zaman bozulmalar içerir ve görüntüledikleri alan ne kadar büyükse, bu çarpıklıklar o kadar belirgin hale gelir. Ancak geliştiricileri, yeni bir tekniğin yuvarlak haritaları şimdiye kadarki en az çarpıtma ile oluşturduğunu söylüyor. Mesafeler herhangi iki nokta arasında, bazen diğer tarafa geçilerek ölçülebilir.

Haritacılar - haritalar yapan insanlar - Dünya'yı resmetmek için yola çıktıklarında, 3 boyutlu bir küreyi 2 boyutlu bir haritaya dönüştürmek zorunda kalıyorlar. Ve bu göründüğünden çok daha zor. Yerküreyi düz bir görüntü haline getirmek genellikle birçok yüzey özelliğini bozar. Bazıları genişler. Diğerleri bazen çok küçülür. Şimdi üç bilim adamı bu çarpıklıkları sınırlandırmanın akıllıca bir yolunu buldu.

Onların büyük numarası mı? Haritayı iki sayfaya bölün.

"Vay!" Elizabeth Thomas yeni haritayı öğrendiğini söyledi. Thomas, New York'taki Buffalo Üniversitesi'nde iklim bilimci. Yeni yöntemle yapılan haritaların çok faydalı olabileceğini söylüyor. Örneğin, onun gibi Kuzey Kutbu'nu inceleyen bilim adamlarına, bu bölgenin gezegendeki diğer yerlerden ne kadar uzakta olduğunu daha iyi aktarır. Kuzey Kutbu'nun da ne kadar geniş olduğunu gösteriyor.

"Bu yeni projeksiyon türü ile verilerin haritalarda görselleştirilmesini içeren her şey daha kolay olacak" diyor. Bu, okyanus akıntılarındaki değişiklikler gibi şeyleri içerir. Ayrıca, kutupsal girdap gibi atmosferik cephelerin ortalama konumunu görmeye de yardımcı olabilir. "

Eğri bir nesnenin (Dünya'nın yüzeyi gibi) düz bir kağıt parçası üzerine çizilmesi projeksiyon olarak adlandırılır. Yüzyıllar boyunca, harita yapımcıları birçok farklı tür geliştirdi. Bunların tümü, Dünya'nın özelliklerinin göreceli boyutunu bozar.

Bu günlerde kullanılan en yaygın harita Mercator projeksiyonudur. Sınıfınızın duvarında bile olabilir. İyi de olsa sorunları var. Ekvatordan en uzaktaki parçalar gerçekte olduklarından çok daha büyük görünüyor. Örneğin Grönland, Afrika'dan daha büyük görünüyor, ancak boyutunun sadece yüzde yedi'si. Alaska, dörtte birinden küçük olmasına rağmen Avustralya ile aynı büyüklükte görünüyor.


1030_new_map_projection_Mercator.jpg
Bu Mercator projeksiyon haritası, ekvatordan çok uzağa uzanır ve Grönland ve Antarktika gibi yerlerin doğal olmayan bir şekilde büyük görünmesine neden olur.


Bazı projeksiyonlar, yerler arasındaki mesafeleri de bozar. Yuvarlak bir küreden düz bir harita yapmak için, resmi bir yerden kesmeniz gerekir. Bu, haritanın kağıdın kenarında durduğu ve ardından kağıdın uzak kenarında tekrar yukarı kalktığı anlamına gelir. Sınır problemi olarak bilinen, aslında birbirine daha yakın olan yerler arasında büyük boşluklar izlenimi yaratır. Örneğin Hawaii, Asya'ya bir Mercator projeksiyonunda göründüğünden çok daha yakın.

Hiç bir projeksiyon illa ki en iyisi değildir. Mercator projeksiyonu, navigasyon ve yerel haritalar yapmak için çok iyidir. Google, şehir haritaları için bunun bir biçimini kullanır. Diğer tahminler, mesafe veya kıtaların büyüklüğü ile daha iyi iş çıkarabilir. National Geographic Society, dünya haritaları için Winkel üçlü projeksiyonunu kullanıyor. Ancak hiçbir harita tüm gezegeni mükemmel şekilde tasvir edemez.

Yine de birçok insan en az çarpıklığa sahip bir haritayı tercih eder. Ve şu anda üç bilim insanının önerdiği şey bu. ArXiv'de 15 Şubat'ta yeni harita yapım tekniklerini anlatan bir makale yayınladılar. Akademik makalelerden oluşan çevrimiçi bir veritabanıdır.

NEDEN SADECE BİR SAYFA​

J. Richard Gott ve David Goldberg astrofizikçilerdir. Gott, New Jersey'deki Princeton Üniversitesi'nde çalışıyor. Goldberg, Philadelphia, Penn'deki Drexel Üniversitesi'nde galaksileri inceliyor. Goldberg lisansüstü okuldayken, Gott öğretmenlerinden biriydi. Yaklaşık on yıl önce, ikisi haritaların doğruluğunu puanlamak için bir sistem geliştirdi. Puanları altı tür bozulmaya dayandırdılar. Sıfır puan mükemmel bir harita olacaktır. Winkel üçlü projeksiyonu en iyi skoru aldı. Sadece 4,497 hata puanı kazandı.

Birkaç yıl önce Gott, Goldberg'e bir fikirle telefon etti: Neden bir dünya haritasının tek sayfada olması gerekiyor? Neden her iki yarısını da ayrı bir sayfaya yansıtarak dünyayı bölmeyesiniz? Princeton'da bir matematikçi olan Robert Vanderbei, bu ikiliye katıldı. Birlikte, tamamen farklı bir harita oluşturdular. Yalnızca 0.881 hata puanına sahiptir. Goldberg, "Winkel üçlüsüne kıyasla haritamız her kategoride gelişiyor" diyor.

Projeksiyonları, her biri düz bir disk olan iki dairesel tabakayı arka arkaya yapıştırır. Bir tarafta Kuzey Yarımküre'yi, diğer tarafta Güney Yarımküre'yi gösterir. Kutuplardan biri her birinin merkezindedir. Ekvator, bu dairelerin kenarını oluşturan çizgidir. Scientific American'da 17 Şubat'ta yayınlanan bir makalede Gott, bunu sanki Dünya'yı alıp dümdüz ezmişsiniz gibi anlatıyor.

Gott, "Şehirler arasındaki mesafeler, aralarında bir ipin gerilmesiyle ölçülür," diye açıklıyor. Yarım küreyi geçen ölçümler yapmak için ipi haritanın kenarındaki ekvator boyunca çekin. Gott, bu yeni projeksiyonun, bir karıncanın Dünya üzerinde gerçek bir noktayı temsil etmeyen bir noktaya dokunmadan bir taraftan diğerine yürümesine izin vereceğini söylüyor. Böylece sınır sorunundan tamamen kurtulmuş olur.

Ve bu projeksiyon sadece Dünya haritaları için değil. Goldberg, "Kabaca küresel herhangi bir nesne olabilir," diyor. Vanderbei zaten bu şekilde Mars, Jüpiter ve Satürn'ün haritalarını yaptı.

HERKES İÇİN BİR ŞEY​

Kürelerin haritalanmasına yönelik yeni yaklaşımla ilgili ArXiv gönderisi meslektaş incelemesinden geçmedi. Bu, diğer bilim adamlarının henüz yargılamadığı anlamına gelir. Ancak Thomas, beklentileri konusunda heyecanlanan tek bilim adamı değil.

Nizar Ibrahim, “Triyas ve Jura gibi dönemlerde kıtaların düzenlemelerini gösteren haritanın bir versiyonunu yapmanın gerçekten güzel olacağını düşünüyorum” diyor. Michigan'da Detroit Üniversitesi'nde çalışan bir paleontolog. Bu yeni tahmin, "öğrencilerin kara kütlelerinin ve gezegenimizin zaman içinde nasıl değiştiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir" diyor.

Licia Verde, İspanya'daki Barselona Üniversitesi'nde Kozmos Bilimleri Enstitüsü'nde çalışmaktadır. Yeni haritanın "diğer gezegenlerin yüzeyini - hatta kendi gece gökyüzümüzü" daha iyi görselleştirmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Yeni projeksiyonun tek dezavantajı: Tüm Dünya'yı aynı anda göremezsiniz. Sonra tekrar, gerçek gezegenimizin tamamını aynı anda göremezsiniz.
 
Top