Odyometri Teknikeri Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
İşitme kaybı yaşadığı düşünülen hastalara test yapan ve işitme cihazı üretimi gibi birçok farklı alanda görev alan kişilere odyometri teknikeri denmektedir. Odyometri teknikerlerinin görevleri her ne kadar basit gibi de dursa da zaman zaman durum öyle değildir.Odyometrist veya odyometri teknikerinin ne demek olduğunu baktıktan sonra cevabını aradığımız odyometri teknikeri nasıl olunur? Sorusuna dönelim. Öncelikle iş alanı oldukça fazla olan odyometri teknikeri olmak için belli bir eğitim almanın gerekli olduğunu belirtelim. Odyometri teknikeri olmak için Odyometri ön lisans programlarında eğitim almak gerekiyor.

Bu eğitim sonucunda mezun olan kişiler artık alanlarında iş bulabilirler. Odyometri teknikeri nasıl olunur sorusunun cevabını bu şekilde vermemiz mümkün fakat şunu belirtmemiz gerekir ki özel sektörde odyometri teknikerliği yapacak bir kişinin kendisini bu alanda iyi yetiştirmiş olması ve bu alanda personel arayan kurum ve kuruluşlara başvurduktan sonra işe alım sürecin, takip etmesi gerekmektedir.

Memur olarak odyometri teknikeri olmak isteyen bir meslek adayının ise kamu personeli seçme sınavına girmesi zorunludur. Elde edilen puan sonucunda Sağlık Bakanlığının merkezi atama olarak gerçekleştirdiği alımları beklemeli ve bu atamalarda tercih yaparak puanı yetiyorsa yerleştirilmeyi beklemelidir. Değinmemiz gereken bir nokta daha var ki odyometri teknikeri ve odyolog genellikle karıştırılan iki meslektir.

Bu karışıklığı birkaç cümleyle önleyebiliriz. Odyologlar dört yıllık eğitim alırlar ve böylece işitme cihazı ameliyatlarında da görev alabilirler fakat odyometri teknikerleri kulak, burun, boğaz alanında çalışan diğer tüm doktorlara yardımcı olurlar. Yani asistan veya yardımcı olarak çalışırlar ve bu nedenle görev alanları birbirinden farklıdır.Odyometri Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?​

Odyometri teknikeri için maaşların özel sektör ve kamu sektöründe değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Herhangi bir üniversite hastanesi veya devlet hastanesinde çalışıyorsanız döner sermaye, performans gibi ödemelerin hesaba katılması ile Odyometri teknikeri maaşları 3500-4300 lirayı bulmaktadır. Eğer özel hastanelerde çalışanlar için odyometri teknikeri maaşları 3000-4000 lira arasında seyretmektedir.

Bununla birlikte bu maaşlar mesleğe yeni başlayan odyometri teknikerleri için geçerli olmaktadır. Özellikle devler hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde çalışan özellikle de mesleğe yıllarını vermiş odyometri teknikeri maaşları 5000-5500 lira arasında değişebilmektedir.

İşverenlerin İyi Bir Odyometri Teknikerinde Bulunmasını İstediği Nitelikler Nelerdir?​

Odyometri teknikeri olmak için bazı özellikleri de taşıyor olmamız gerekmektedir. İdeal bir odyometri teknikerinin bulundurması gereken özelliklere bir göz atabiliriz. Bu özelliklerin arasında ilk akla gelenleri sıralayacak olursak, odyometri teknikeri disiplinli ve titiz olmalıdır. Bunun dışında çalışkan olmalı ve yeterince de sabırlı olması gerekmektedir.Bunların yanında ideal bir odyometri teknikeri fizik ve elektronik alanında da yeterince bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca empati, güler yüz, insanları sevmek ve insanlara yardım etmekten hoşlanmak gibi özellikler her sağlık çalışanında bulunması gereken özelliklerdir. Bir odyometri teknikerinde bulunması gereken başka özellikler de vardır.

Bir odyometri teknikerinin kişiler arası iletişimi oldukça yüksek olmalıdır. İş alanı gereği odyometri teknikeri ekip çalışmasına da yatkın olmalıdır. Ayrıca sorumluluk sahibi olmalı. İnce ve ayrıntılı bir şekilde de çalışabilmelidir. Yeni teknolojilere, cihazlara ve tekniklere kolayca adapte olmalıdır. Bu özellikleri barındıran bir odyometri teknikeri alanında oldukça başarılı olacaktır.

Odyometri Teknisyeni Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?​

İş alanının oldukça fazla olduğunu söylediğimiz bu mesleğin görevlerine de bir göz atmakta fayda var. Odyometri teknikerleri uzman doktorların talep ettiği testleri yapar veya bu testler yapılırken orada bulunur. Bu testler sırasında gereken yazılı ve dijital evrakların düzenlenmesine de yardımcı olurlar. Ayrıca odyometri testlerinin oluşturulmasına da yardımcı olmaktadırlar.

Odyometri teknikerleri yeni işitme cihazlarının tasarlanmasında ve üretiminde çalışırlar. Hastanın yaşamakta olduğu işitme kaybının azaltılması veya bu işitme kaybının durdurulması için gerekli tedavilerin yapılmasında odyologlara yardımcı olurlar.

Odyometri teknikerleri işitme kaybı yaşayan hastaların kayıtlarını tutmak, bu kayıtları kapatmak ve arşivlemek ile görevlidirler. İşitme taraması yapılan programlarda ve gürültü ölçümleri yapılan yerler de de görev almaktadırlar. Bunun yanında saf ses ve konuşma odyometrisi ve immitansmetri testlerini de odyometri teknikerleri yapmaktadırlar. Odyometri teknikeri nasıl olunur sorusuna verdiğimiz cevapta ön lisan programından mezun olmanın yeterli olduğunu söylemiştik fakat şunu da eklemek gerekir ki dikey geçiş imkânı ile eğitimini tamamlayan odyometri teknikerleri odyolog olabilirler.
 
Top