Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42146
mesaj

Noninvaziv Beyin Stimülasyonu Ağrı Tedavisini İyileştirebilir.

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.570
Konuyu Başlatan
Beyne yapılan hafif zaplar ağrıyı hafifleten bir plasebo etkisini artırabilir.

050421_jr_placebobrain_feat-1030x580.jpg
Plasebo etkisi beynin belirli kısımlarını harekete geçirir (bu resimde kırmızı). Bilim adamları, bu bölgelerden birini elektrik akımıyla uyararak, plasebo etkisini değiştirebileceklerini gösterdiler.

Plasebolar bizi daha iyi hissettirebilir. Bilim adamları, 3 Mayıs tarihli Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde, beyne yapılan hafif elektrik darbelerinin bu etkiyi daha da güçlü hale getirebileceğini bildiriyorlar. Bulgu, tedavileri iyileştirmek için beklentilerin gücünü artırma olasılığını artırmaktadır.

Charlestown'daki Massachusetts General Hospital'da ağrı araştırmacısı Jian Kong, bu çalışmanın beyin aktivitesini değiştirerek plasebo ve künt ağrıya neden olan nocebo etkilerini artıran ilk çalışma olduğunu söylüyor.

Plasebo etkisi, bir kişi şeker hapı gibi aktif olmayan bir maddeyi aldıktan sonra kendini daha iyi hissettiğinde ortaya çıkar çünkü maddenin yardımcı olmasını bekler. Nosebo etkisi, plasebonun kötü ikizidir: Kişi, hoş olmayan etkilere sahip olmasını beklediği aktif olmayan bir maddeyi aldıktan sonra kendini daha kötü hisseder.

İnsanların beklentileriyle oynamak için Kong’un ekibi 81 katılımcıyı acı verici sıcaklığa hazırladı. Isı, bir termal uyarıcı tarafından ön kola iletilirken, katılımcılar fonksiyonel bir MRI tarayıcıda yattı. Her bir kişi, her biri kollarında farklı bir noktaya gelecek şekilde üç krem aldı. Katılımcılardan birinin uyuşturan lidokain kremi, biri normal krem ve diğeri ağrıyı artıran kapsaisin krem olduğu söylendi. Ama aslında, tüm kremler aynı etkisiz losyondu, farklı renklere boyanmıştı.

Katılımcılar, beklenen bir plasebo etkisi olan, cildin "lidokain" yaması üzerindeki ısıdan daha düşük ağrı yoğunluğu bildirdiler. İnsanlar ayrıca beklenen bir nosebo etkisi olan "kapsaisin" derisinde daha yüksek ağrı yoğunluğu bildirdiler.

Plasebo ve nocebo etkilerini test etmeden önce, araştırmacılar bazı katılımcıların beyinlerine transkraniyal doğru akım uyarımı veya tDCS adı verilen bir yöntemle elektrik akımları verdiler. Bu tDCS seansları sırasında kafa derisine bağlanan iki elektrot, beyin hücrelerinin davranışını değiştirmek için beyne zayıf elektrik akımı verdi.

Bazı katılımcılar, sağ dorsolateral prefrontal korteks olan plasebo ve nocebo etkilerinde önemli olduğu düşünülen bir beyin alanını hedef alan tDCS aldı. Araştırmacılar iki tür akım kullandı: tipik olarak sinir hücrelerinin sinyalleri ateşleme olasılığını artıran pozitif anodal tDCS ve hücreleri genellikle daha sessiz hale getiren negatif katodal tDCS.

TDCS almayan kişilerle karşılaştırıldığında, katotlu tDCS alan kişiler "lidokain" krem ile cilde ısı uygulandığında daha güçlü plasebo etkileri bildirdiler. Anodal tDCS alan kişiler için, stimülasyon "kapsaisin" kremin nosebo etkisini azalttı.

Beyin uyarımı, halihazırda plasebo ve nocebo etkilerine dahil olduğu düşünülen sinir yollarını etkiledi. Örneğin katodal tDCS, hedeflenen beyin alanı ile duygu ve bilişle ilgili yakın bir alan arasındaki bağlantıları artırdı. Kong ve meslektaşları, bu güçlendirilmiş modelin daha güçlü bir plasebo etkisi bildiren katılımcılarla ilişkili olduğunu buldu.

Maryland Baltimore Üniversitesi'nde sinirbilimci olan Luana Colloca, "Bu çok zarif bir çalışma ve bu konuda çok heyecanlı ve hevesliyim" diyor. Çalışmaya dahil olmayan Colloca, plasebo etkisini artırarak kronik ağrı hastalarına yardım etme potansiyelini görüyor (SN: 9/13/18). Henüz orada değiliz, diye uyardı. "Aynı sonuçların kronik ağrılı hastalarda tekrarlanıp tekrarlanamayacağını görmemiz gerekiyor."

Kong da aynı fikirde. Çalışması küçüktü ve insanlar ağrı ve plaseboyu farklı yaşıyor. "Ama söylemeliyim ki, bu da cesaret verici" diyor.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.771
Tepkiler
5.337
Bir çeşit elektrokonvulsif terapi gibi sanırım, daha hafifi. Bu yöntemle ağrı tedavisinden sonra anksiyete ve depresyon tedavisine de el atsalar, ne güzel olur. :)
 
Top