Acı Bakla Çiçeği (Lupinus polyphyllus)

Candan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
463
Tepkiler
40

lupinus-aci-bakla-cicegi-tohumu.jpg

Familya: Fabaceae (Baklagiller)
Cins: Lüpinus (Acıbakla) Tür: L. polyphyllus
Uyum: Serin yaz, şiddetli kış.
Risk: Külleme hastalığı, bitlenme​

Acıkbakla ( Lupin) çiçeği baklagiller ailesindendir. Ülkemizde de 5 e yakın türü bulunmaktadır. Acıbakla çok yıllık dayanıklı ve otsu bir bitkidir. Boyu 100 - 150 cm'i bulabilmektedir. Dikine uzayan sürgünleri, bu sürgünlerin üzerinde yer alan ve yıldız biçimi oluşturan yaprakçıklardan oluşan açık renkli yapraklara sahiptir. Sürgünlerinin tepesinde dik salkımlar halinde çiçekleri vardır. Mavi, kırmızı, pembe, sarı ve bazı çiçekleri çift renkli bile olabilir.


yllus-Hohe-Lupine-West-Country-Blacksmith-WB-neu-I.jpg

Hem çiçekleriyle hem yapraklarıyla çok gösterişlidir. Bahçe dekorasyonunda ve kesme çiçekçilikte kullanılabilir. Cüce hibritleri bile en az yarım metre civarında olup bir metreyi geçebilirler. Hibrit acıbaklalardan bazıları sadece bir veya iki yıllıktır yani ömürleri çiçek açana kadardır. Çoğunluk çeşitleri uzun ömürlüdür, bahçelerde dikildikleri yerde kalıcı olurlar.

olyphyllus-Hohe-Lupine-West-Country-Gladiator-VF-I.jpg

Güneşi çok sever fakat bununla beraber aşırı sıcak memleketleri pek sevmezler. Yeni Lupinus polyphyllus hibrit acıbaklalar sıcağa ve kısa süreli susuzluğa dirençlidirler. Güneş yetersizliğinde gelişimleri cılız olur. Günde en az 3 saat kuvvetli güneş alabilmeleri gerekir.

yphyllus-Hohe-Lupine-West-Country-Masterpiece-VF-I.jpg

Her baklagil gibi lupinler de dikildikleri toprağı azotça zenginleştirir. Acıbakla fazla alkalinli olmayan her toprakta sorunsuz gelişir. Yaz boyunca bol bol sulamak gerekiyor. Fakat asitli topraklarda fazla sulama tepe filizlerde çürümeye yol açar. Asitli ve killi topraklara lüpin ekecekseniz toprağa önceden ponza taşı karıştırarak süzekliğini iyice arttırmalısınız. Böylece çok sulama yüzünden bir bozulma olmaz.

llus-Hohe-Lupine-West-Country-Persian-Slipper-VF-I.jpg

Problemler:​

Kuytu, esintisiz yerlerde külleme hastalığı görülebilir. Tarım ilaçlamaları yüzünden doğal böcek türleri azalmış bölgelerde yaprak bitleri salgını başgösterebilir.

us-Hohe-Lupine-West-Country-Towering-Inferno-VF-II.jpg

Lupinus polyphyllus çoğaltılması:​

Tohumla kolayca çoğaltabilirsiniz. Yaz sonuna doğru veya sonbahar başında tohumları rasgele ekin. İlkbaharda esas yerlerine dikmelisiniz. Fazla büyümelerine kadar beklemeyin. Eğer gecikirseniz tutmayabilir. Lüpin türleri yer değişikliğini sevmez.

Lupinus-polyphyllus-Lupini-718x750-auto.jpg

İlkbaharda dip sürgünlerini ayırmakla da çoğaltabilirsiniz. Köklü olmaları gerekmiyor. Sürgünler yeterince kuvvetleşince kesip alacaksınız. Bunu herkes tavsiye etmiyor. Çoğaltılması için en çok tohumla çoğaltma yöntemi tavsiye edilmiş.

pembe-aci-bakla-cicegi-fidesi-lupin-1.jpg


mavi-lupin-fidesi.jpg
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.132
Tepkiler
3.739
Nefis bir şey yahu bayıldım, bakmaya doyamıyor insan...
Hiç duymamıştım bu bitkiyi sağol @Candan
 
Top