Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41735
mesaj

Tapu Kadastro Teknikeri Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
İnsanlara ait taşınmaz mallar ile bu taşınmaz mallarla ilgili yer tespit, tapu kayıt gibi konularda yardıma hazır bir meslek dalı elemanı Tapu Kadastro Teknikeri.

Tapu Kadastro Teknikeri kimdir?​

Fabrika, ev, bahçe, tarla benzeri taşınmaz mal yerini gösteren, buraların haritasının çıkmasını ve tapu kaydı hususunda kadastro ve harita mühendisleri ile harita teknisyeni arasında görev yapan insandır.Tapu Kadastro Teknikeri Ne yapar?​

Tapu Kadastro Teknikeri kurum ve kuruluşların çalışma kuralları kapsamında, ekipman, araç ve gereçleri kullanarak iş güvenliği, çevre koruma, işçi sağlığı düzenlemesine ve kalite ile verim gereklerine uyarak şu şekilde çalışır: Tapu Kadastro Teknikeri yerleşim yerlerinde orman ve tarım alanında kişi ya da kurumların taşınmaz mal bölgesini ölçmek, sınırını tespit etmek, haritasını çıkarmak ve sahipleri için tapu kaydı işlemi yapar. Baraj, yol benzeri kamu yapıları alanının ölçümünü yapar, bu bölgede kamulaştırılacak yapıları tespit eder.

Topoğratik ölçme aleti yardımıyla arazi ölçer, gereken notları alır, eğim tespiti yapar, yaptığı ölçümlerle harita çizimi tekniği ile arazi haritalarını çizer. Aldığı ölçümü belirli oranda küçülterek ölçek saptar ve uygulama projelerine işler. Mahkemelerde bilirkişi kimliği ile görev alır.Meslek Kodu​

SGK mevcut olan tüm meslekler için farklı meslek kod numarası kullanmaktadır. Mesela; Mobilya Mesleği Lastik Kolon Makinesi Operatörü için 7522.27. Paketleme Makinesi Operatörü Mesleği için 8160.74 kodu kullanılır. Ülkede belli veri tabanları meydana getirmek ve SGK prim kaybının engellenmesi gibi sebeplerle meslek kodu kullanma mecburiyeti vardır. ISCO-08 Mesleklerin Uluslar arası Standart Sınıflandırmasına göre; Tapu Kadastro Teknikeri Meslek Kodu 31112.26 olarak tespit edilmiştir.

Tapu Kadastro Teknikerinin Kullandığı Aletler​

Ölçme aletleri, bunlar: Nivo, Şeritmetre ve jalondur. Ağaç, beton bloklar ve kazık. Sayma çubuğu, pusula, çivi, plançete, bBu meslek grubunda çizim aletleri önemli bir malzemeleri yer kapsar. Bu çizim aletleri Kalem, rapido ve aydınger kağıdıdır. Kırtasiye araç ve gereçleri, harita, tapu senedi ve gereken evraklar, mira, plan, şakül, bilgisayar ve yazılımlardır.

Tapu Kadastro Teknikerinin Gerektirdiği Meslek Özellikleri​

Tapu Kadastro Teknikeri mesleğini tercih eden kişilerin sayılarla ölçümler ve işlemler yapabilmeleri gerekir. Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen, tespit edebilen kişiler olmalıdır. Açık havada bulunan çalışmakta koşullarını sevmelidir. Diğer insanlar ile işbirliği içinde çalışabilmelidir. Düzgün şekil çizebilmelidir. En önemlisi de dikkatli olabilmelidir.Çalışma Şartları​

Tapu Kadastro Teknikeri özel mühendis büroları ve resmi kurumlarda çalışır. Bu kapsamda görevlerinin bir kısmını büro ortamında, diğer kısmı arazide yürüyerek, ayakta, eğilerek, tırmanarak yapar. Çalışmaları genelde açık alanda, açık havada ve her iklim koşulunda olur. Çalışmaları birinci derece verilerle gerçekleşir. Bunlar ölçme sunuşlarıdır. Harita Teknisyeni ve Kadastro ve Harita Mühendisleri ile iletişim içinde çalışır.

Meslek Eğitimi Veren Yerler​

Tapu Kadastro Meslek Eğitimi, genelde hukuk dersleri vermekte olan Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulunda ve Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Tapu Kadastro Programı ile verilmektedir.

Meslek Eğitimi Giriş Şartları​

Meslek liseleri bünyesinde bulunan Tapu Kadastro ile Harita ve Kadastro bölümlerinden mezun olan öğrenciler Tapu Kadastro ön lisans programlarını tercih ederse bu programlara sınavsız kabul alabilirler. Meslek liselerinin sınavsız girmeleri için belirtilen bölümler dışındaki yerlerden veya liselerden mezun olan öğrenciler ise ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Eşit Ağırlıklı (EA1) puanı alma şartıyla sınavsız yerleştirme bitiminde yer olursa ek yerleşim ile açık olan programa YÖSS puanına göre yerleşeceklerdir.

Eğitim İçerikleri ve Süresi​

Tapu Kadastro Teknikeri programında eğitim süresi 2 yıldır. Tapu Kadastro eğitimi lise üstü olan 4 yarıyıldan oluşur. Tapu Kadastro programı ülkede tapu ve kadastro ve harita hizmetlerinde ihtiyaç olan elemanları eğitmeyi hedefler. Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Tapu Kadastro bölümü eğitimi örnek olarak alınırsa durum şöyledir:

2 yıl süren eğitim sırasında genel kültür dersleri de verilir. Hukuk dersi, Mali Mevzuat ve Ekonomi, Kadastro Mevzuatı ve Uygulaması, Mesleki Matematik, Ölçme Bilgisi (Teknik Bilimler), Bilgisayar Programlama, Meslek Resmi, Mesleki Uygulama, İmar ve Kamulaştırma Mevzuatı, Kartografya, Fotogrametri, Harita Çizimi, Diploma Projesi, Yol Bilgisi gibi mesleki dersler bulunur. Birinci ve ikinci sınıfta 12 haftalık bir staj yapılır.

Çalışma Yerleri ve İş Bulma İmkanı​

Tapu Kadastro Teknikeri aşağıdaki yerlerde çalışabilir: Bayındırlık ve İskan, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Taşra Teşkilatı, Turizm Bakanlığı,Enerji ve Tabii Kaynaklar, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, İller Bankası, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatı, Maden Tetkik Arama Enstitüsü ve belediyeler gibi kamu kurumları ile parselasyon, harita, imar planı, baraj, yol ve benzeri hizmetler yapan firma, müteahhit ve şirketlerde çalışabilirler.

Ülke kadastrosunun 1993 yılı ve şehir bazında yüzde 80’inin, köy bazında yüzde 65’inin yapıldığı ve yerleşim yerlerinin hızla artması düşünüldüğünde bu mesleğin yetiştirdiği elemana ihtiyaç artmaktadır.
 
Top