Pfizer'den Ergenler için Covid-19 Aşısı Önerisi

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.132
Tepkiler
3.739
Pfizer’ın CDC komitesi tarafından ergenler için COVID-19 aşısı önerisi
Şimdi ilgi, küçük çocuklarda COVID-19 aşılarını test eden klinik deneylere dönüyor


050621_ti_pfizer-12-15_feat-895x580.jpg
14 yaşındaki Audrey ve 12 yaşındaki erkek kardeşi Sam, ergenlerde mRNA aşısını test etmek için Pfizer'in klinik denemesine katıldı. FDA, aşının 12 yaş ve üstü çocuklar için acil kullanımına izin verdi.Amerika Birleşik Devletleri'nde 12 yaşındaki ergenler artık Pfizer COVID-19 aşısını alabilirler. 12 Mayıs'ta, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi, 12 ila 15 yaş arasındaki ergenler için Pfizer aşısını önerdi. Oylama, ABD Gıda ve İlaç İdaresinin bu aşının ergenler için acil kullanım yetkisini vermesinden iki gün sonra geldi.

ACIP üyesi Henry Bernstein, oylamadan sonra bu yaş grubu için “faydalar risklerden çok daha ağır basıyor” dedi. New Hyde Park, New Hyde Park'taki Cohen Çocuk Tıp Merkezi'nde çocuk doktoru olan Bernstein, ergenleri COVID-19'a karşı aşılamanın onları koruyacağını, ailelerinde bulaşmayı azaltacağını, toplum yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olacağını ve ergenlerin yüz yüze okula daha güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlayacağını söyledi.

Georgia ve Delaware de dahil olmak üzere bir avuç ülke bu yaş grubuna aşılar vermeye başlamasına rağmen, çoğu eyalet komitenin ilerlemesini bekliyordu.

5 Mayıs'ta Kanada, Pfizer’ın bu yaş grubu için COVID-19 aşısına izin veren ilk ülke oldu. Bu arada Moderna, 6 Mayıs tarihli bir haber bülteninde, 12 yaş ve üstü ergenlerde yaptığı denemeden elde edilen erken verilerin, aşının o yaş grubunda yüzde 96 etkinliğe sahip olduğunu gösterdiğini duyurdu. Şirket, aşının kullanımını belki de Mayıs ayı sonuna kadar gençlere ve ergenlere yaymak için düzenleyicilerle birlikte çalıştığını söylüyor.

Daha önce Pfizer'ın aşısı, Amerika Birleşik Devletleri'nde 16 yaş ve üstü kişiler için acil kullanım için yetkilendirilmişti. Diğer aşı üreticileriyle birlikte Pfizer, aşısını daha küçük çocuklarda da test ediyor. Eylül ayına kadar 2-11 yaşları için ve yıl sonuna kadar 6 aya kadar olanlar için sonuçların çıkması bekleniyor.

Yale'de pediatrik enfeksiyon hastalıkları doktoru ve aşı uzmanı olan İnci Yıldırım, "Umudum, eğer her şey planlandığı gibi giderse, önümüzdeki yıl 2022'nin başlarında daha küçük [ve] küçük çocuklar için bir [acil kullanım izni] alabiliriz," diyor. Tıp Okulu. Yale’nin Moderna’nın KidCOVE denemesinin 6 aydan 11 yaşına kadar olan çocuklarda aşıyı test eden kısmına liderlik ediyor. Moderna'nın aşısı şu anda 18 yaş ve üstü için uygundur.

Zaman çizelgesi, ilkokul çağındaki çocukların ve bazı ortaokul öğrencilerinin muhtemelen sonbaharda aşılanmamış kalacağı anlamına gelir, ancak birçok ortaokul ve lise öğrencisi uygun olacaktır.

İnci Yıldırım, şimdiye kadar çocukların aşılara en az yetişkinler kadar tepki verdiğini söylüyor. Şirket, 31 Mart tarihli bir haber bülteninde, Pfizer'ın denemesindeki genç ergenlerin, 16 ila 18 yaşındakilerden daha yüksek antikor seviyelerine sahip olduğunu bildirdi. Bu denemede, plasebo aşısı olan 1.129 çocuktan 18'i COVID-19 aldı. Aşı olan 1131 çocuktan hiçbiri hastalığı geliştirmedi.

En küçük çocukların aşıya karşı güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturmayacağı henüz belli değil. 2 yaşına kadar bebekler ve küçük çocuklar hala eğitimde bağışıklık sistemlerine sahiptir. Yıldırım, olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerinin tepki vermesi için daha yüksek doz aşı gerekebileceğini söylüyor. "Bu yaş grupları için güvenli ancak aynı zamanda etkili ve immünojenik olacak bir doz bulmaya çalışıyoruz."

Yıldırım, “önünüzdeki çocuğu korumak” için çocukları aşılamak önemli diyor. Amerikan Pediatri Akademisi ve Çocuk Hastaneleri Derneği'ne göre çoğu çocuk hafif hastalık geliştirse de, yüzde 0,1 ila 1,9'u bu hastalık nedeniyle hastaneye kaldırılıyor ve tahmini 378 çocuk öldü. Hastalandıklarını zar zor fark edecek kadar hafif hastalığa yakalanan çocuklar bile, genellikle uzun COVID adı verilen kalıcı semptomlar geliştirebilirler.

"Doktorun muayenehanesine gelip 'Koşamam' diyen hastalarımız var. Yüzme bilmiyorum. Okulda eskisi kadar konsantre olamıyorum ”diyor. Bu çocuklar için antikor seviyelerinin test edilmesi, genellikle daha önce COVID-19'a sahip olduklarını ortaya çıkarır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, çocuklarda multisistem enflamatuar sendrom veya MIS-C olarak adlandırılan başka bir COVID sonrası hastalık, Amerika Birleşik Devletleri'nde 3.000'den fazla çocuğu vurdu ve 36'sını öldürdü. Yıldırım, bu kontrol dışı enflamatuar sendromun çocukları organ yetmezliği ile yoğun bakımda bırakabileceğini söylüyor (SN: 6/3/20). Aşılar, bu ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Virüsten yeterince insan korunduğunda ve yayılması engellendiğinde, sürü bağışıklığına ulaşmak için çocukları aşılamak gerekir. Şu anda çocuklar yeni COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 22'sini oluşturuyor. Yıldırım, nüfus düzeyinde korumaya ulaşmak için insanların yaklaşık yüzde 70 ila 80'inin virüse karşı bağışıklık kazanması gerektiğini söylüyor. "Çocukları aşılamadan oraya varamazsınız."

New York City'deki NYU Rory Meyers Hemşirelik Koleji'nde pediatri hemşiresi olan Donna Hallas, çocuklara aşı yaptırmak için “ebeveynlerin katılımına ihtiyacımız olacak” diyor. Ebeveyn tereddütleriyle mücadele etmek zor ama gerekli bir iş, diyor. Yakın zamanda yapılan bir ankette, 12-15 yaş arası ebeveynlerin dörtte biri çocuklarını COVID-19'a karşı aşılamayacaklarını söyledi. Diğer bir çeyrek aşıların ne kadar iyi çalıştığını görmek için bekleyeceklerini söyledi. Yaklaşık üçte biri çocuklarını mümkün olan en kısa sürede aşılayacaklarını söyledi ve yüzde 18'i okullarının gerektirmesi halinde çocuklarına aşı yaptıracaklarını söyledi.

Pfizer, aşısının tam onayı için 7 Mayıs'a başvurdu ve Moderna da yakında tam onay almayı planladığını duyurdu. Hareketin çocukları aşılamada önemli etkileri olabilir. Hallas, "Acil durum yetkilendirme kullanımıyla, herkesin bu aşıya sahip olması gerektiğini gerçekten söyleyemezsiniz," diyor. Ancak okullar, tamamen onaylanmış aşıların kullanılmasını zorunlu kılabilir.

Yıldırım dahil birçok ebeveynin çocukları için COVID-19 aşıları yeterince erken gelemiyor. Mart 2020'de Moderna aşısını test etmeye başladı. Dokuz ay sonra, sağlık çalışanları uygun hale geldiğinde o aşıyı kolundan aldı. 18 yaşındaki oğlu Pfizer aşısı oldu. Ama "5 yaşındaki kızımın aşısı yok" diyor Yıldırım, "bu yüzden pediatrik bir aşı bekliyorum."

10 MAYIS 2021, 18:15
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.978
Tepkiler
5.631
Umarım çocuklarını aşılatmak istemeyenlerin başına Sosyal Hizmetler çöker. Sorumsuzluk.
 
Top