Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
4588=505.jpg

İzlediğimiz spor müsabakalarında ve futbol maçlarında mutlaka gördüğümüz, maçı yöneten ve maçın seyrini, kaderini değiştiren kişiler olarak karşımıza çıkan kişiler hakemlerdir. Hakemlik mesleği, profesyonel tam zamanlı bir kariyer ve iş halinde yapılabileceği gibi aynı zamanda yarı zamanlı bir iş olarak da tercih edilebilir. Tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Peki, “Tam anlamı ile hakem nedir? Futbol hakemi nedir? Futbol hakemi maaşları ne kadardır?” gibi soruları yazımızda yanıtlayacağız.Futbol Hakemliği Nedir?​

Hakem; farklı dallardaki spor karşılaşmaları ve müsabakalarının sahip olduğu belirli kurallar çerçevesinde adaletli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan tarafsız kişilerdir. Hakemlik mesleğini seçen kişi çeşitli spor branşlarını seçip, o branşta eğitim alarak hakemlik kariyerini istediği gibi şekillendirebilir. Bu branşlardan birisi olan futbol hakemliği ise futbol karşılaşmalarının, futbol kuralları çerçevesinde adaletli bir biçimde yerine getirilmesini sağlar.

Profesyonel bir biçimde hakemlik kariyeri yolundan gitmek isteyen kişiler Süper Lig maçlarına kadar yükselebilir ve bu ligde bulunan maçları yönetebilir. Yarı zamanlı ve hobi olarak hakemlik yapmayı tercih eden kişiler de amatör küme gibi liglerde görev alabilir ve bu liglerde bulunan maçları yönetebilir. Hangi maçta olursa olsun iyi bir hakemden beklenen tek şey tarafsız olması ve kurallar doğrultusunda adaletli bir yönetim yapmasıdır.Futbol Hakemi Olma Şartları​

Futbol hakemi olma şartları aşağıdaki gibidir:
  • İyi ve eğitimli bir fiziğe sahip olmanız,
  • Demografik özellikler ve eğitim seviyesine sahip olmanız gerekir.
  • Öncelikle en az 18, en çok 26 yaşında olanız gerekir.
  • En az 2 sezon boyunca Amatör liglerde veya en az 1 sezon Türkiye Profesyonel liglerinde oynamış olan adaylar da durumlarını belgelemek kaydıyla en fazla 28 yaş kabul edilebilir.
  • Yaş şartını sağlayan aday en az lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmalıdır. Hakemlik kursu esnasında öğrenim görmekte olan adaylarda ise mezuniyet şartı aranmaz.
  • Tam teşekküllü bir hastaneden hakem olmaya ve hakemlik mesleğini icra etmeye dair bir engelinizin bulunmadığını gösteren dâhiliye, göz, asabiye, hariciye, kulak burun boğaz uzmanlarından onaylı bir sağlık raporu sahibi olmalısınız.
  • Daha önce yüz kızartıcı bir suç işlememiş veya herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olduğunuzu gösteren Cumhuriyet Savcılığından adli sicil belgesi almalısınız.
  • Hakemlik için atletik yapıya sahip olmalısınız ve erkekler 175 cm’den, kadınlar ise 165 cm’den kısa olmamalıdır.
Bu şartlara sahip olan kişiler imzalı başvuru formu, noter tasdikli öğrenim belgesi, noter tasdikli nüfus cüzdanı örneği, 26 ila 28 yaşındakiler için lisans veya kulüp belgesi, 3 adet vesikalık fotoğraf vermek zorundadır. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen Hakemlik kursu katılım ücreti ile birlikte belgelerini İl Hakem Kurulu’na teslim ederek Hakem Yetiştirme Kursu’na katılmaya hak kazanırlar.Futbol Hakemi Nasıl Olunur?​

Gerekli şartları gerçekleştirerek Hakem Yetiştirme Kursuna katılamaya hak kazanan adaylar; kursların açılması için en az 25 aday daha olduğu takdirde 1 Eylül ila 31 Mayıs tarihleri arasında açılan kurslara katılır. Kursun başladığı gün sınıf mevcudunun 2/3’ünden az aday bulunması durumunda kurs derslere devam etmez. Sınıf mevcudu gibi şartlar sağlandığında hafta içi günlerde, günde 3 saat, hafta sonları ve tatil günlerinde ise günde 7 saati geçmeyecek şekilde teorik dersler verilir.

Yüzde 80 katılım ve devam zorunluluğu olan kurslarda dersler; FİFA tarafından yayınlanan ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından müfredata uyarlanan Uluslararası Futbol Oyun Kuralları ve EPAK ile Merkez Hakem Kurulu tarafından hazırlanan yayınlara göre işlenir. Derslerin ardından adayla teste tabii tutulur.

Başarılı Olmak İçin Alınması Gereken Puan Nedir?​

Testler; atletik, mülakat ve yazılı sınav olmak üzere 3 aşamadan oluşur. Atletik testte hakem adayı öğrenciden erkek ise 2400 metre koşu parkurunu 12 dakika içerisinde, kadın ise 2000 metre koşu parkurunu 12 dakika içerisinde tamamlaması beklenir. Bu aşamadan başarıyla geçen aday mülakata hak kazanır.

Mülakatta adayların yaş, öğrenim durumu, kişilik, fiziki yapısı göz önünde bulundurularak 100 puan üzerinden değerlendirilmeye alınır ve 60 puan üzerinde alan adaylar başarılı kabul edilerek yazılı sınava hak kazanır. Yazılı sınavda 100 puan üzerinden 60 puan alan aday hakemlik kursunu tamamlar. Futbol hakemi nasıl olunur, sorusunun cevabı özet olarak bu şekildedir.
 
Top