Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42133
mesaj

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Kaçak avcılık, doğal yaşam alanını kaybetme ve değişmekte olan iklim şartları nedeniyle her sene pek çok hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşılaşıyor. Gezegendeki bazı hayvanların soyu tükeniyor. Bu hayvan türlerini yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan şeyler; doğa koşulları, habitat yıkımı, kaçak avcılık ve iklim değişiklikleridir. Her yeni gün bir hayvan türünün yitip gittiği dünyada insanlar üzerlerine düşen görevleri yapmak zorundadırlar. Bu onlar açısından hayati bir rol olmaktadır. Nesli tükenen hayvanlar şunlardır:

Vaşak: Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’nın ormanlarında yaşayan kedigillerdendir. Soğuk iklim şartlarında bile yaşayan bu tür, kürkleri sayesinde her zaman vücut sıcaklığını korurlar. Dik kulakları ve büyük pençeleri ile ünlenen Vaşağın, sürekli artış gösteren kaçak avcılık ve doğal yaşam alanlarının bozulması nedeniyle sayıca azalmaktadırlar. Yırtıcı hayvanlar arasında olan vaşak, dünya genelinde soyları tükenme tehlikesi içinde olan hayvanlar içindedir.


4722=514.jpg

Leopar: Geçmişte ülkemizin pek çok bölgesinde görülen leopar, dünya genelinde soyu tükenme tehlikesi içinde olan hayvanlardandır. Vaşak gibi kedigiller familyasından olan leoparlar, 4 büyük tür arasındadır. Kaplanlar, aslanlar ve jaguarlarla yakın ilişkisi bulunan bu hayvan son derece güçlü ve zariftir. Kuzeydoğu Afrika, Orta Asya, Çin, Hindistan ve Sahra Altı Afrika’da yaşamaktadırlar. Leoparlar Afrika dışında tehlike altındadır.

Popülasyonu Hızlıca Tükenmekte Olan Hayvanlar​

Cava gergedanı, önceden Cava adasında yaşardı. Adını bu adadan alan gergedan, soyu tükenme tehlikesi içinde olan bir hayvan türüdür. Rhinocerotidae familyasında bulunan 5 gergedan türünden olan gergedan, en son Endonezya’daki Ujung Kulon Milli Parkı içinde 58 ila 68 tane kalmıştır. Daha önce Güneydoğu Asya ve Kuzeydoğu Hindistan’da yaşamışlardır. Sayıca oldukça az olan Cava gergedanları 2.3 ton ağırlığında ve 1.7 metre boyundadır. Gergedan çok kısa bir boynuza sahiptir. Seyrek bulunması nedeniyle hayvan hakkında pek bir şey bilinmez.


4722=515.jpg

Kedi türleri arasında çok önemli bir yeri olan çita, dünyada popülasyonu hızlıca tükenmekte olan hayvanlardandır. Çita, dünya genelinde çok hızlı bir kara memelisidir. Keskin gözleri ve benekli kürküyle usta bir avcıdır. Pek çok otomobili geride bırakan bir hıza sahip olan hayvan, 3 saniye içinde 0 ila 60 mil arasında koşmaktadır. Büyük kısmı Güneybatı Afrika ve Doğu Afrika’da yaşayan bu kedigiller, doğal yaşam ortamları insanlar tarafından yok edilmesi nedeniyle nesli tükenen hayvanlar arasındadır.

Doğada 50’li yaşına dek yaşayan Sumatra orangutanlarının sayısı tüm dünyada 14 bin civarıdır. Orangutan türünün 2 cinsinden birisi olan Sumatra orangutarı sadece Endonezya’da bulunan Sumatra adasında yaşamaktadırlar. Sumatra Adası’na has bir cins olan hayvan, adada bulunan Bornea ve Tapanuli orangutanlarıyla birlikte yaşayan 3 türden biridir. Sumatra Orangutarı soyu tükenen hayvanlar listesindedir.


4722=516.jpg

İnsanların Doğaya Verdikleri Zarar ve İklim Değişikliği​

Küresel ısınma etkilerinin en fazla hissedilen yerlerinden biri olan kutuplarda yaşayan Macellan penguenlerinin nesli tükenme tehlikesi içindedir. Yiyecek bulmak amacıyla çıktıkları uzun yolculuklarda başka canlılar tarafından avlanırlar. Penguenler familyası Sphennnniscus cinsinde bulunan Macellan pengueni, 4 kilo ağırlığında, 61 ila 76 cm uzunluğundadır. İsmini Portekizli denizci Ferdinand Macellan’dan almış olan penguen, insanların doğaya verdikleri zarar ve iklim değişikliği nedeniyle sayıca azalmışlardır.


4722=517.jpg

Boyu ortalama 2 metre civarı olan deniz iguanası, dünya genelinde yaşayan tek okyanus kertenkelesidir. Günümüzde nesli tükenmek üzeredir. Sadece Galapagos Adaları’nda yaşayan deniz iguanaları, dikenli sırtları ve tuz kaplı olan kafaları ile dikkat çekerler. Sayıları önemli ölçüde azalmış olan deniz iguanalarının yumurtası ve yavruları, vahşi köpek, sıçan ve vahşi kedi saldırıları nedeniyle tehlikeli bir durumdadırlar.

Ekosistemi bozulmakta olan hayvanlar arasında bulunan bozkır tuygunu, atmacagiller familyasındandır. Tıknaz bir tür olan bozkır tuygununun, soyu tükenmektedir. Erkek bozkır tuygunu kama şeklinde ki siyah ve dar kanat uçları, açık renkli olan tüyleri ve beyaz göğsü ile martıya benzer.

Koruma altında bulunan deniz kaplumbağası Caretta Caretta tek seferde 100 yumurta yapabilmektedir. Akdeniz sahilinde yaşam bölgesi olan bu en fazla Türkiye’de görülmektedir. Sadece denizde yaşayan kaplumbağa, çevre kirliliği ve yasak avcılık nedeniyle soyu tükenen hayvanlar içinde bulunmaktadır. Yumurtlamak için denizden çıkan kaplumbağa, kırmızı rengi andıran kabuğu ve kürek şeklinde yüzmesini sağlayan bacakları ile meşhurdur.


4722=518.jpg

Avlanması Yasaklanan Hayvanlar, Avlanıyor​

Hayvan belgeselinde yırtıcı olan çizgili sırtlanlar Anadolu’da yaşamaktadır. Tüm ülkelerde avlanması yasaklanan sırtlanların sayıları azalmaktadır. Çizgili sırtlanlar, sırtlangiller familyasında olup diğer sırtlanlardan daha küçüktürler. Sadece Afrika’da olan sırtlanlardan farklı olan bu sırtlanlar Asya’da ve Türkiye’de yaşamaktadır. Ömürleri ortalama 12 yıl olan bu memeliler, nesli tükenmekte olan hayvanlardandır.


4722=519.jpg

Deri sırtlı deniz kaplumbağası, 600 kilo olan ağırlığı ve 2 metre olan boyu ile yaşamakta olan en büyük kaplumbağadır. Soyu tükenmekte olan deri sırtlı deniz kaplumbağası tropikal ve tropik ağırlığa sahiptir.

Dünya genelindeki en büyük kertenkele olan Komodo ejderi, 70 ila 100 kilo ağırlığı, 3 metre boya sahiptir. Endonezya’ya bağlı olan Flores ve Rintja adalarında yaşayan bu ejder, otlak bölgeleri tercih eder. Komodo ejderinin dış görünüşü çok ürkütücüdür. Doğal yaşam şartlarının bozulması sonucu nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Kara Akbaba, atmaca familyasında bulunan ve orta boyda olan bir akbabadır. Çaylaklar, kartallar ve doğanlar gibi gündüzcüldür. Yaklaşık 9 kilo olan akbaba, doğal yaşam bölgelerinin bozulması sonucu soyu tükenmekte olan hayvanlardandır. Türkiye’de İç Anadolu’da yaşayan akbaba, yaşlı ormanlarda bulunur.

İnsanların izin almadan avlanmaları ile kutup ayıları soyu tükenmekte olan hayvanlar arasında yerini almıştır. “Beyaz ayı” olarak da anılan kutup ayıları, ayıgiller familyasında olup Kuzey Kutbu’nda yaşarlar. Buzullarla çevrili ve karlı bölgelerde bulunan bir ayı olan kutup ayısı, bulunduğu yerin yırtıcısı olarak tanınır. Yaşayan en büyük kara etoburu olan kutup ayıları yaşadıkları yere uyum sağlarlar.


4722=520.jpg

Hayvan Türleri Yok Oluyor​

Büyük pandalar, doğal hayat bölgelerinin yok edilmesi sonucu nesillerinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyalar. “Dev panda” diye de tanınan büyük pandalar, ayıgiller familyasının çok sevilen yüzleri içindedir. Beyaz postlarının üzerinde siyah benekler olan bu ayıların bedenleri çok iridir. Bambu ile beslendikleri için bambu ayısı olarak da bilinirler.

Pangasiidae familyasından olan dev mekong yayın balığı, ismini Mekong ırmağından alır. Irmağın altında yaşayan balık, 300 kilo ağırlığı ve 3 metre boyu ile en büyük yayın balığıdır. Çok az görülen bu balık, yasak avlanma nedeniyle soyu tükenen hayvanlar arasındadır.

Asya’da bulunan fillerden 50 cm kısa olan afrika orman fili, çok uysal olması ile de tanınır. İnsanların palmiye ekimi için fillerin otlak bölgelerini azaltması sonucu soyu tükenme tehlikesi içine girmiştir.


4722=521.jpg

Kuzey Amerika’ya has bir memeli hayvan olan kara ayaklı dağ gelincikleri, vizon, su samuru, sansar, kokarca ve porsuklarla sansargiller familyasındadırlar. Kara ayaklı gelincik soyu tehlikede olan hayvanlardandır.

Dağların tepe kısımlarında bulunan ormanlık bölgelerde yaşayan dağ gorillerinin soyu yasak avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ile hızla tükenmektedir.


4722=522.jpg

Sumatra kaplanı dünyada sadece Sumatra Adası’nda yaşamaktadır. Bu nedenle insanlardan kaçması zorlaşmaktadır. Sumatra kaplanlarından 100 tanesi doğal yaşamdadır ve koruma altına alınmıştır. Ancak hala nesli tükenme tehdidi içindedir.

Meksika yunusu dünya genelinde az bulunan deniz hayvanlarındandır. Meksika yunusunun soyu, dar alanda yaşamaları ve sürekli balıkçı ağlarına takılmaları sebebiyle tükenmektedir.

Çoğalarak soylarını koruyamayan langurlar 10 yıldır koruma altındalar. Ve hala nesli tehlike içinde olan langurların sayısı 10 yılda sadece 2003 yılında bir kez artmıştır.

Kaçak Avcılar Hayvan Türlerini Yok Ediyor​

Kaçak avcıların boynuzu için avladıkları Javan gergedanlarının, yaşam bölgelerini de müteahhitler yok ediyor. Tün bunlar bu gergedanın soyunun tükenmesine neden oluyor. Rhinocerotidae familyasına ait 5 gergedandan birisi olan Javan gergedanı, nesli tükenmekte olan hayvanlardandır. En son Endonezya’da Ujung Kulon Milli Parkı’nda 58 ila 68 gergedan kaldığı tahmin edilmektedir. Daha önce Güneydoğu Asya ve Kuzeydoğu Hindistan’da yaşayan gergedan sayıca oldukça azdır. 2.3 ton ağırlığı ve 1.7 metre boyuyla, en kısa boynuza sahiptir. Nadir bulunan bir gergedan olduğu için hakkında pek bir şey bilinmez.

Meksika yunusu, doğal yaşam alanı Vietnam’da olan memeli bir deniz canlısıdır. Hayatta olanların sayısı 70’ten azdır. Nadir bulunan bir canlı olan Meksika yunusu balıkçı ağlarına kolaylıkla takılması ve sınırlı bir bölgede olmaları nedeniyle tükenmektedir.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.566
Onları yok ederek aslında kendi neslimizi de yok ettiğimizin farkında değiliz.
 
Top