Pusulanın Koyu Renkli Ucu Nereyi Gösterir?

Yazalım

#yenikonuaç
Moderatör
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.224
Tepkiler
746
Pusulanın koyu renkli ucu nereyi gösterir, dünyanın manyetik güney kutbunu göstermektedir. Bu uç, kimi zaman mavi, siyah veya beyaz renkli de olabilmektedir, ancak genellikle bu renkler güneyi gösterir.

Pusulanın koyu renkli ucu hangi yönü gösterir, farklı pusulalar farklı renkleri kullandığı için karıştırılmaktadır. Bu nedenle, kuzeyin neredeyse bütün pusulalarda kırmızı renkle işaretlendiğini hatırlatalım. Ayrıca, pusulanın üzerinde Türkçe G harfi (Güney) yoksa, S harfinden de anlaşılabilir. S harfi, İngilizce güney anlamına gelen South kelimesini temsil etmektedir.


4910=536.jpg
Görüldüğü gibi, pusulanın koyu renkli ucu hangi yönü gösterir sorusunun cevabı, buradaki mavi ucun S'yi yani güneyi göstermesiyle de anlaşılacağı gibi, Güney'dir.​

Pusulanın Mavi Renkli Ucu Hangi Yönü Gösterir?​

Pusulanın renkli ucu nereyi gösterir sorusunun cevabı, güneyi (S harfi ile gösterilir) gösterir şeklindedir. Yön bulurken pusulanın mavi renkli ucunun güneyi gösterdiğini kabul edebilirsiniz.

Pusula Nasıl Kullanılır? Pusula Yön Bulma​

Pusula kullanımı oldukça basittir. Pusulanın üst kısmındaki oku, gitmek istediğiniz yöne doğru tutup, yön gösterme oklarını (kuzey ve güney) kendinize kılavuz alarak, kaybolmadan istediğiniz yöne gidebilirsiniz. Ayrıca, haritaların daima kuzey doğrultusuna göre basıldığını, yani bir haritaya bakarken üst kısmının kuzey yönünü gösterdiğini unutmamalısınız.

Pusula Kıble Bulma​

Pusula ile Kıble bulma da kolaydır. Pusulanın yön bulma okunu kuzeye sabitlediğiniz zaman, güney ve doğu (S ve E harfleri) arası, Kıble yönünü gösterecektir. Pusula derecesi ile de bulunduğunuz şehre göre Kıble'yi bulmak kolay olsa da, bu iş için yapılmış uygulamaları kullanmanız, günümüzde çok daha etkili sonuç verecek ve Kabe'nin yönünü hassasiyet ile tespit etmenizi sağlayacaktır.
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Bu çok önemli bir alet aslında.Dağa, bayıra, kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgeye gidilecekse, mutlaka yanımızda olmasına ihtiyaç vardır diye düşünüyorum.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.978
Tepkiler
5.631
Rick dedi ki:
Bu çok önemli bir alet aslında.Dağa, bayıra, kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgeye gidilecekse, mutlaka yanımızda olmasına ihtiyaç vardır diye düşünüyorum.

Kesinlikle. Telefonun pili bitse, arabanin benzini kalmasa, pusula şaşırmaz.
 
Top