Corona Virüs ve Covid-19 nedir ? Corona virüs biyolojik silah mı?

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir. Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde “dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama” şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı, virüsün Mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP’e dönüşür.

a-virusu-en-cok-abd-de-konusuldu1582726520-300x200.jpg

Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Nadir durumlarda, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler. Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. Yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronavirüs (koronavirüs) mevcuttur. Coronavirus’ların insanlarda dolaşımda olan alt tipleri (HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 ve HKU1-CoV) çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. SARS-CoV, 21. Yüzyılın ilk uluslararası sağlık acil durumu olarak 2003 yılında, daha önceden bilinmeyen bir virüs halinde ortaya çıkmış olup yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yaklaşık 10 yıl sonra Coronavirus (koronavirüs) ailesinden, daha önce insan ya da hayvanlarda varlığı gösterilmemiş olan MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) Eylül 2012’de ilk defa insanlarda Suudi Arabistan’da tanımlanmış; ancak daha sonra aslında ilk vakaların Nisan 2012’de Ürdün Zarqa’daki bir hastanede görüldüğü ortaya çıkmıştır. 31 Aralık 2019’da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni Coronavirus (koronavirüs) (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır. Daha sonra 2019-nCoV hastalığının adı COVID-19 olarak kabul edilmiştir.Coronaviruslar (Koronavirüs), Coronaviridae ailesi içinde bulunurlar. Başlıca dört türde sınıflandırılırlar. Bunlar: Alfa, Beta, Gama ve Delta Coronaviruslar’dır (koronavirüs). İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilmektedirler. (evcil ve yabani hayvanlarda). İnsanlarda Coronavirus’un (koronavirüs) neden olduğu hastalık spektrumu basit soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) kadar değişkenlik gösterebilmektedir. İnsan ve hayvanlarda çeşitli derecelerde respiratuar, enterik, hepatik, nefrotik ve nörolojik tutumlarda seyreden klinik tablolara neden olabilmektedir. COVID-19 virüsü, SARS-CoV ve MERS-CoV’unda içine bulunduğu beta-coronavirus (beta- koronavirüs) ailesi içinde yer almaktadır.RNA VİRÜSÜ
Coronavirüsler zarflı ve tek iplikli RNA virüsleridir, yani genetik materyalleri bir RNA ipliğinden oluşur ve her viral partikül bir protein zarfına sarılıdır. Bütün virüsler konakçılarını enfekte ederken temelde aynı yolu izler. Bir hücreyi istila eden virüs, o hücrenin bazı bileşenlerini kullanarak kendisini kopyalar, daha sonra da kopyaları diğer hücreleri enfekte eder. Ancak RNA virüslerinin farklı bir özelliği vardır. Bu virüsler, RNA replikasyonu sürecinde, tipik olarak hücrelerin DNA kopyalarken kullandığı hata düzeltme mekanizmalarına sahip olmadıkları için replikasyon sırasında ortaya çıkan hataları düzeltemezler. Bununla birlikte, coronavirüsler RNA virüsleri içerisinde 30.000 bazla en uzun genoma sahip virüs grubudur.

Replikasyon sırasında hata düzeltme yeteneğinden mahrum olan bu patojenlerin kopyaladıkları baz miktarı arttıkça hata yapma olasılıkları da artıyor. Dolayısıyla her hata beraberinde yeni bir mutasyonu getiriyor. Bu mutasyonların bazılar

crnrna-300x285.jpg

ı da virüse yeni hücre tiplerini, hatta yeni türleri enfekte etme yeteneği gibi yeni özellikler sağlayabiliyor.

Bir coronavirüs dört yapısal proteinden oluşur: nükleokapsid, zarf, zar ve çubuksu çıkıntılar (dikenler). Bu çıkıntılara Latincede taç anlamına gelen “corona” adı verildiğinden bu virüslere coronavirus (taçlı virüs) denir. Nükleokapsid, zarf ve zar proteinleri tarafından oluşturulan küreye benzer bir yapının içinde, genetik materyali bulundurur. Dikensi çıkıntılar ise virüsün enfekte edebileceği hücreleri belirler ve hücrelerdeki almaçlara bağlanırCORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR ?


Bu virüs grubuna bağlı virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir. Corona / Covid-19 (Korona) virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir. İnsanlarda ölümcül olabilecek seviyede çok az Corona / Covid-19 (Korona) virüsü vardır.

Aynı zamanda solunum problemlerine neden olan, MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edilmiştir. Hastalık Kontrol Merkezleri’nin verdiği bilgiye göre semptomları çok daha şiddetli olan MERS ile enfekte olan her 10 hastanın dörtte üçü ölmüştür.SARS olarak da bilinen Şiddetli Akut Solunum Sendromu, diğer türlerine göre daha ciddi semptomlara neden olabilen diğer bir Corona / Covid-19 (Korona) virüsü türüdür. İlk olarak Güney Çin’deki Guangdong Eyaleti’nde tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre solunum problemlerine neden olmasının yanı sıra ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-502si arasında değişmekte olup, yaşlılar en riskli ve savunmasız durumda olan hasta grubudur.

Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Daha ciddi vakalarda pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm görülebilir. Ancak eldeki veriler doğrultusunda hastalığın şiddeti konusunda yorum yapılamamaktadır.

CORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR ?
Corona / Covid-19 (Korona) virüsleri hayvanlarla insan temasından yayılabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre MERS’in develer arasında, SARS’ın ise misk kedileri arasında yayıldığını düşünülüyor. Corona / Covid-19 (Korona) virüslerinin insandan insana bulaşması, genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu mümkün oluyor. Virüs hasta insanlardan öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilir. Coronaviruslar (koronavirüs) genel olarak dış ortamda dayanıklılığı olmayan virüslerdir. Ancak bugün için COVID-19’un bulaşıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.

Dünyayı alarma geçiren koronavirüs soğuk algınlığına yol açan virüslerden biridir. SARS ve MERS-CoV olarak bilinen virüs ailesinin üyesi coronavirüsün bu kadar çok korkutmasının sebebi yayılma gücünün yüksek olmasındandır. 2002-2003 yıllarında salgın yapan SARS da tıpkı şu an olduğu gibi çok korkutan bir virüs olmuştu.

SARS hızlı yayılmıyordu; ancak bulaştığı hastalarda ölüm oranı çok yüksekti. Coronavirüsün 100’ün üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu hayvanlarda enfeksiyona yol açan, çok azının insanlara bulaşan bir virüs çeşididir. İnsanlara geçen coronavirüsün büyük çoğunluğu hafif bir soğuk algınlığıyla atlatılabilmektedir. Güncel rakamlara göre dünyada coronavirüs bulaşan kişi sayısı 76 bin iken; 2 bin 300 kişi bu virüsten hayatını kaybetti. Ancak “Coronavirüs kaç günde öldürür?” gibi soruların yanıtını vermek mümkün değildir. Coronavirüsün çok az bir kısmı böyle bir mutasyona uğrayarak sadece üst solunum yolunda değil akciğere inebilme becerisini elde etmiştir. Böylece ortaya zatürre tablosuyla birlikte çıkmaktadır. Zatürreyle gelen hastalarda da çok ağır seyirli bir grip tablosuna yol açmaktadır.

CORONAVİRÜSÜN TEDAVİSİ NASILDIR ?
Özel bir tedavi yöntemi yoktur. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur. Uzman hekimler teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmek için tedavi uygulayabilirler. Yaşam alanlarındaki oda neminin dengelenmesi ve ılık duş ile boğaz ağrısı ve/veya öksürüğün hafiflemesine destek sağlanabilir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için faydalı olacaktır. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekir.

GettyImages_1202999295.0-1024x576.jpg

CORONAVİRÜSTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ
Hastalığa yakalanmayı ve bulaşmasını önlemek için en önemlisi el hijyeni, kalabalık ortamlarda maske kullanmak ve öksürme, hapşırma gibi solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmaktır. Güvenli gıda kullanımı da göz önünde bulundurulmalı, et, yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice temizlenmeli ve iyice pişirilmelidir.

1-Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.

2-Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, ellerini yıkamasını sağlayın.

3-Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

4-Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.

5-Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.

6-Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.

7-Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

8-Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın.

9-Hasta hayvanlarla temastan kaçının.

10-Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.

Corona virüs yemeden ya da içmeden bulaşır mı?

Corona virüsünün yemeden içmeden bulaştığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Corona virüsten şüphelenen hasta ne yapmalı?

Corona virüs varlığından şüpheleniliyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu sağlık kuruluşuna ulaşma yolunda ise hasta kişi mutlaka ağız ve burnunu bir maskeyle kapatmalıdır.

Seyahat eden kişiler coronavirüsten nasıl korunur?

Ateş, öksürük, kas, eklem ağrıları, baş ağrıları, solunum sıkıntısı olan herkesin seyahatini ertelemesi gerekmektedir. Ayrıca seyahat edecekler bağışıklığı güçlü tutmak için salgın dönemlerinde uykusuz kalmamalıdır. Şeker hastaları, kanser hastaları, daha önce kemoterapi gören kişiler, romatizmal hastalığı olanlar, akciğer, kalp hastalıkları olanlar, astım, KOAH gibi solunum hastalıkları olanlar seyahatlerini ertelemeli ve çok kalabalık ortamlara girmemelidir. Bunlar sadece coronavirüs için değil influenza gibi diğer nezle virüsleri için de geçerlidir.

Coronavirüste el yıkamanın önemi nedir?

Bulaşıcı hastalıklarda el yıkamanın çok önemli bir yeri vardır. Virüs bir yerlere dokunma yoluyla ellere bulaştığında elleri yıkayarak çok kolay bir şekilde temizlenebilecekken ellerin ağza, yüze, buruna temasıyla bulaşmaktadır. Sık sık el yıkama imkanı bulamayacağı ortamlarda çalışanlar içinse çantada taşınabilecek sıvı ya da mendil şeklinde el dezenfektanları bulundurulması gerekmektedir. Özellikle toplu taşıma araçlarından indikten sonra mutlaka dezenfektanlarıyla eller temizlenmelidir.

Coronavirüste AVM’ye gitmek tehlikeli mi?

Sağlıklı insanlar için AVM, tiyatro gibi kapalı yerlere gidilmeyi sınırlandıracak nitelikte bir risk bulunmamakla birlikte, kendisini halsiz, bitkin, ateşi yüksek, hasta hisseden kimseler kesinlikle kalabalık alanlara girmemeli, toplumu riske atarak bu virüslerin salgın haline gelmesine olanak vermemeli ve mutlaka hekime başvurmalıdır.” Coronavirüs diyeti var mıdır?

Koronavirüsten ve diğer enfeksiyon hastalıklarından korunmak için beslenmede sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir. Özellikle C vitamininden zengin bir menü olmalı, bu sağlanamıyorsa C vitamini takviyeleri alınmalı, bol sıvı tüketilmeli, ayran, taze meyve suyu, bitki çayları tercih edilmeli, günlük en az 2 litre su tüketilmelidir

Kaynaklar
https://www.sciencealert.com/study-shows-just-how-long-coronavirusescan-stick-around-on-a-surface
https://www.scientificamerican.com/article/how-coronavirusescause-infection-from-colds-to-deadlypneumonia1/
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses
https://www.livescience.com/new-coronavirus-origin-bats.html
https://www.newscientist.com/art!cle/mg24532683-100-we-are-still-trying-to-understand-howdangerous-wuhan-coronavirus-is/#ixzz6DWnKmMW5
https://www.newscientist.com/article/2232519-the-three-th!ngs-we-really-need-to-know-about-thewuhan-coronavirus/#ixzz6DWp7evS4
https://asm.org/Articles/2020/January/2019-Novel-Coronavirus-2019-nCoV-Update-Uncoating
https://www.thelancet.com/act!on/showPdf?p!!=S0140-6736(20)30251-8
https://medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/9023/corona-korona-virusu-nedir
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/coronavirus-koronavirus-nedir-korona-virusu-nasil-bulasir/
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Corona virüs biyolojik silah mı? Corona virüs nasıl ortaya çıktı?
Corona virüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Çin'de ortaya çıkan bu salgınla ilgili birçok soru işaretleri mevcut. Kafalardaki soruların başında Corona virüs biyolojik silah mı sorusu geliyor. Uzmanlardan gelen ortak yorum koronavirüsün biyolojik silah olmadığı yönünde. Ancak komplo teoricileri bu salgının bir biyolojik silah olduğu ısrarını sürdürüyor. Peki koronavirüs (Corona virüs) nasıl ortaya çıktı yarasalardan mı insanlara bulaştı. İşte koronavirüs hakkında bilinmeyenler.


[IMG alt=Corona virüs biyolojik silah mı? Corona virüs nasıl ortaya çıktı?]https://www.timeturk.com/resim/detay/139/1394985.jpg[/IMG]

18.03.2020 09:16:15
Corona virüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Çin'de ortaya çıkan bu salgınla ilgili birçok soru işaretleri mevcut. Kafalardaki soruların başında Corona virüs biyolojik silah mı sorusu geliyor. Uzmanlardan gelen ortak yorum koronavirüsün biyolojik silah olmadığı yönünde. Ancak komplo teoricileri bu salgının bir biyolojik silah olduğu ısrarını sürdürüyor. Peki koronavirüs (Corona virüs) nasıl ortaya çıktı yarasalardan mı insanlara bulaştı. İşte koronavirüs hakkında bilinmeyenler.
Corona virüs (koronavirüs) biyolojik silah mı sorusuna Türk uzamandan flaş yanıt
Virüsleri kullanarak bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı “silahlanmasını sağlayacak araştırmaları yürüten Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Tolga Sütlü: “Koronavirüs bir biyolojik silah değil çünkü virüsün genetik diziliminde insan eliyle yapılmış bir değişiklik saptanamadı. Paniğe gerek yok, alınan sıkı karantina önlemleri virüs çok öldürücü olduğundan değil, daha fazla yayılarak hızla Mutasyon geçirmesini engellemek için."


Koonavirüs (Corona virüs) nasıl ortaya çıktı?
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei Corona virüs biyolojik silah mı sorusuna şöyle yanıt verdi: Bazı Türk arkadaşlardan bu virüsün bir biyolojik silah olduğuna dair endişelerini duydum ama bu virüs doğadan kaynaklanıyor. DSÖ Genel Direktörü salgını uluslararası acil durum olarak ilan etmesine rağmen, seyahat veya ticari kısıtlamaların uygulanmasına katılmadığını hatta karşı çıktığını defalarca dile getirdi. DSÖ uzmanlara göre, yeni tip koronavirüs salgını, şu an küresel salgın formatında değil, sadece birkaç kaynak noktasında yer alıyor, ve grup şeklinde bulaşıyor. Ayrıca gözlendiğine göre bu virüs hiçbir mutasyona da uğramadı. Tüm bunlar olurken, bazı ülkeler aşırı tepkileriyle kaosa neden oldu. Kamunun gerçekleri öğrenmesi karıştırıldı ve daha da panik olmalarına sebep olundu”
Biyolojik silah iddiası şehir efsanesi
Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Üyesi Prof. Dr. Önder Ergonal, "Laboratuvarda üretildiği iddia edilen virüs ile herhangi bir doğal ortamda ortaya çıkan virus arasinda fark var mıdır? şeklindeki yorumları duyuyoruz. Böyle bir fark söz konusu olamaz. Corona virüsün laboratuvarda üretilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu tür komplolar nedense bizim ülkemizde konuşuluyor. Her virus salgın döneminde şehir efsaneleri ortaya atılıyor. Yeni Corono virüsün biyolojik silah olduğuna dair dedikodu üretenler belge ve bilgilerini ortaya koysunlar" dedi.


'Tüm genetik hastalıkları tedavi edecek güce sahip olmak demek'
Hacettepe Çocuk Hastanesi Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Yüzde 2 ölüm oranında seyreden bir virüs ile dünya nüfusunu ne kadar azaltabilirsiniz. Laboratuvarda canlı virüs üretme teknolojisine sahip biri, tüm genetik hastalıkları tedavi edecek güce erişir. Böyle bir durumda o kişi tanrılaşıp, dünyanın en zengin insanı haline gelir. Laboratuvarda canlı bir virüs üretecek, bu virüsün genlerini değiştirecek ve hayvandan insana bulaşmasını sağlayacaksınız. Bunu yapmak klavye başında twit atmak kadar kolay sanılıyor.
Koronavirüs (Corona virüs) yarasalardan mı bulaştı? Çin'de yarasa çorbası mı içiliyor?
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, “Hatırlatmak isterim ki, sosyal medyada bu salgına yol açtığı iddia edilen yarasa çorbasını içen Çinli kadının çektiği o video, aslında 2016 yılında Güney Pasifik'te çekilmiş bir videodur. Yarasa, Çin mutfağında ve sofralarında kesinlikle yer almıyor” dedi ve ekledi: “Virüs tespit edildikten sonra, virüs teşhisi için testler geliştirildi ve büyük oranda üretilmeye başlandı. Bunun üzerine, sağlık kurumları hızlı ve başarılı bir şekilde bu virüsten etkilenmiş hastaları teşhis edebilecek konuma geldi. SARS ile mücadele deneyiminden istifade edilerek, ilgili mevcut ilaçlar ile tedavi yöntemi belirlendi. Şu ana kadar beşinci versiyonu olarak geliştirilen bu tedavi yöntemi içinde, durumu kritik ve ağır olan hastalar, durumu ağır olan hastalar ve durumu ağır olmayan hastalara farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor.


Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Koronavirüs ile ilgili komplo teorileri nasıl yayıldı? İddialar neye dayandırılıyor?

[IMG alt=İspanya'da Covid-19 salgınıda bir bakımevi / Arşiv]https://static.euronews.com/articles/stories/05/37/62/60/320x180_cmsv2_be4c2885-e4eb-52ae-81d7-146cacfc86ab-5376260.jpg[/IMG]
İspanya'da Covid-19 salgınıda bir bakımevi

Koronavirüs salgınında, virüsün nereden geldiğine dair spekülasyonlar hastalığın yayılma hızıyla yarıştı. Laboratuvardaki bilimsel araştırmada bir şeyler yanlış gitmiş olabilir miydi, belki de virüs biyolojik silah olarak tasarlanmıştı. Salgınla ilgili bilinmezlik deryası, kafalarda türlü soru işaretleri oluşturdu.
Viroloji uzmanı olmayan profesörlerden sosyal medya hesaplarının ardındaki kimliği belirsiz kişilerin virüsün kökenine ilişkin teorileri bazen hükümetlerce bile destek buldu.

Associated Press haber ajansı, ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi ile iş birliğinde en çok konuşulan komplo teorilerini mercek altına aldı.

Konseyin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı ile AP'nin yürüttüğü 9 aylık çalışmada bu teorilerin arkasındaki isimler sıralandı.
Francis Boyle
AP'nin haberine göre Illinois Üniversitesi profesörlerinden Francis Boyle, bu komplo teorisi ortaya atanlardan biri. Harvard'da eğitim alan Boyle, 11 Eylül saldırılarının arkasında İsrail istihbaratının olduğunu, SARS, domuz gribi ve Ebola gibi hastalıklara yol acan virüslerin genetiği ile oynandığını savunanlardan. Pandemiyle ilgiliyse Boyle koronavirüsün Çin'in Wuhan kentindeki laboratuvardan sızdığını düşünüyor. Akademisyene göre HIV virüsünden proteinlerin eklendiği koronavirüs Amerikalı uzmanların desteğiyle kimyasal silah olarak tasarlandı.
Bu iddiasını 24 Ocak 2020'de bir elektronik postayla basınla paylaşan Boyle'e, kısa sürede Hindistan'dan ABD'ye çok sayıda ülkede teorisini anlatma fırsatı tanındı.

Boyle iktidarların biyolojik silah geliştirmek için yarıştığını savurken Dünya Sağlık Örgütü virüsün laboratuvarsan sızma ihtimalinin olmadığının altını çiziyor. Araştırmalara göre virüs üzerinde genetik manipülasyona rastlanmadı.
GreatGameIndia
Koronavirüsün yapay bir virüs olduğunu yazan internet sitesi GreatGameIndia'nın "Biyolojik silah Koronavirüs: Çin virüsü nasıl Kanada'dan çalıp silaha dönüştürdü" başlıklı yazısı önce Zero Hedge adlı bir blog tarafından binlerce kişiye ulaştırıldı. Yazı RedStateWatcher adlı internet sitesine düştüğünde 6 milyondan fazla etkileşim aldı.
Habere göre virüse ilk kez Suudi bir erkekte rastlandı. Örnekler önce Hollanda'ya ardından da Çinli bilim insanlarının çalmayı başardığı Kanada'ya gönderildi. Bu iddialar İsrail istihbaratında görev yapmış virolog David Shoham'a dayandırıldı. Koronavirüsün biyolojik silah olarak tasarlandığı ihtimalini tartışan Shoham'ın The Washington Post'ta yer alan "iddiaları destekleyecek kanıtlar yok" ifadesi GreatGameIndia'nın metninde yer bulmadı.
DSÖ'nin açıklamaları virüsün laboratuvar ortamında üretilmesinin pek mümkün olmadığı yönünde. Örgüt, her fırsatta, her ne kadar tamamen kanıtlanmış olmasa da şu ana kadarki bilimsel çalışmaların koronavirüsün hayvanlaran insanlara geçtiğini gösterdiğini tekrarlıyor.

  • 2018 yapımı My Secret Terrius koronavirüs salgınını 2 sene önce bildi mi?
    Sosyal medyada koronavirüs paylaşımları: Doğru bilinen 10 yanlış
CRG
Kanada merkezli araştırma ve medya organı The Centre for Research on Globalisation (CRG), dünya genelinden yazarların metinlerini yayınlayan bir platform. ABD Dışişleri Bakanlığı, CRG'yi Rusya yanlısı yayınlarla ve komple teorileriyle ABD karşıtı propaganda yürütmekle suçluyor.
CRG'nin salgınla ilgili yayınladığı yazılardan biri Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian tarafından "Okuyun ve paylaşın" ifadeleriyle paylaşılınca, virüsün ABD'de üretildiği iddiaları yeniden uluslararası gündemde tartışılır oldu.
DSÖ'ye göre virüsün Çin yerine başka bir yerde ortaya çıktığına dair bilimsel veri ya da ABD'den Çin'e taşındığına kanıt bulunmuyor.
Igor Nikulin
Rus medyasında biyolog ve silah uzmanı olarak tanınan Igor Nikulin, ilk kez 20 Ocak 2020'de Zvezda haber kanalına konuşarak virüsün ABD'nin Çin'e saldırmak için geliştirdiği bir silah olduğunu savundu. Bu demecinin ardından Rus medyasında çok kez adı geçti.
Salgın ABD'ye ulaştığındaysa iddiasını değiştiren Nikulin, bu kez virüsün dünya nüfusunu azaltmayı hedefleyen küreselcilerin bir planı olduğunu ortaya attı.
AP'nin haberine göre BM'de silah denetçisi olarak görev yaptığını öne süren Nikulin'in BM kayıtlarında adı geçmiyor. AP, virüs ile ilgili iddialarını destekleyecek kanıt sunmayan Nikulin'i, "güvenilir bir kişi olmadığı"nı ima eden ifadelerle tanıttı.

  • Fransız koronavirüs filmi 'Hold Up'a 'komplo teorisi' eleştirisi
    ABD'de gündem olan komplo teorisyenleri QAnon topluluğu kim ve neye inanıyorlar?
Kevin Barrett
11 Eylül saldırılarının arkasında ABD ve İsrail'in olduğuna yönelik iddialarına gelen tepkiler üzerine Wisconsin-Madison Üniversitesi'ndeki görevini bırakan Kevin Barrett de koronavirüsün biyolojik silah olduğunu düşünenlerden.
Barrett, 2004'de Madrid, 2005'te Londra, 2013'te Boston ve 2016'daki Orlando saldırılarının arkasında hükümetlerin olduğunu savunan bir isim.
Koronavirüsün silah olarak kullanıldığından yüzde 80 emin olduğunu söyleyen Barrett'e göre ABD'nin ve muhtemelen İsrail'in hedefindeki ikinci ülke ise İran idi.
Barrett tezlerini ABD'nin, henüz Çin'in pandeminin boyutundan bihaber olduğu Kasım 2019'da müttefikleriyle paylaştığı, Çin'de büyük bir salgının başladığı yönündeki uyarılara dayandırıyor.
Amerikalı yetkililer ise böyle bir uyarının yapılmadığını savunuyor. ABD'nin eski dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya göre ABD salgını Çin'den önce fark etmiş olsaydı bile bunu ülkedeki Amerikan istihbaratına borçlu olurdu.
Luc Montagnier
İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsünü (HIV) keşfederek 2008'de Nobel ödülüne layık görülen ünlü virolgg Luc Montagnier koronavirüsün doğal olmadığına ve laboratuvarda geliştirildiğine inanıyor. Montagnier, nisan ayında Fransız haber kanalı CNews'e verdiği demeçte AIDS için geliştirilen aşı çalışamaları sırasında genetik materyallerin koronavirüse katıldığını söylemişti. Virolog bu savını, koronavirüsün HIV'in genom dizinine benzediği yönünde bilimsel makale kaleme alan Hint bilim insanlarına dayandırıyor.
Koronavirüsün gen dizilimini inceleyen çoğu uzman HIV genom dizinine rastlanmadığını söylüyor. Aksini savunan makale ise saygın bilimsel dergilerde yer almadığından ve diğer uzmanlarca incelenmediğinden bilim çevrelerince güvenilir kabul edilmiyor. Ancak koronavirüsün biyolojik silah olarak üretildiğine inananların tezini desteklediğinden çok sayıda kişi tarafından sosyal medyada paylaşılarak gündem olmuştu.
AP'nin haberinde, komplo teorisi yayanların arasında İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney de yer aldı. AP, Hamaney'in iddalarına karşı "ABD'nin koronavirüsü İran'a karşı silah olarak kullandığına yönelik bir bulgu bulunmuyor" diye yazdı.
Ek kaynaklar • AP
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Mikrobiyolog arkadaşımın dediğini aktarıyorum.
Onlara derste öğretilen şeylerden biri ;
Ölümcül bir virüs yapmak istediklerinde hangi şartlar gerkiyorsa corona virüste o özelliklerden olduğunu söyledi.
1 - çabuk bulaşması
2- ölümcül olması
3 - tedavisinin olmaması..
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Bu konuda herkes farklı şeyler söylüyor.Bir virüs elde etmek zaten mümkün, biokimya o noktaya gitti zaten.Ancak virüs üretip insanlığın üzerine salınmasındaki amaç nedir?Bunun sorgulanması gerek diye düşünüyorum.İleride kaynaklar yetersiz geleceği için şimdiden nüfusu düşürmek mi, aşı sektörünü dolayısıyla ilaç sanayini zenginleştirmek mi, insanları sevmemek düşman olma mı, yoksa bunların hiçbiri değil de bilimsel araştırma yaparken kazara mı topluma bulaştı.

Bunların hepsi kocaman soru işaretleri, hepsi mümkün, ancak kendiliğinden de olabiliyor.

Bir çok virüs çok daha fazla ölümcül olduğu için salgınlar bu kadar yayılamıyordu zaten.Bu virüs aşırı ölümcül olmadığı için, artık dünyada ulaşım da kolaylaştığı için, tüm dünyaya kısa süre içerisinde yayıldı.Buradaki seçenek " ilaç sanayinin zenginleştirilmesi " olarak gözüküyor, eğer bir komplo teorisi üzerinde duracaksak.
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Hepsi bu acımasız düzenin isteyeceği şeyler. O kadar acımasız bir dünya düzeni oldu ki her şey onlar için geçerli bir sebep..
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Dünya liderleri geçen yıl pandemi hakkında uyarıldı: Bedelini şimdi tüm dünya ödüyor.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Bankası’nın ortak bir kurumu olan Küresel Hazırlık İzleme Kurulu (GPMB), tarafından yayımlanan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınını izleme raporunda, siyasi liderlerin uyarıları dikkate almadaki ve pandemiye hazırlanmadaki toplu başarısızlığının "risk altındaki bir dünyayı", "düzensiz bir dünyaya" dönüştürdüğü belirtildi. Bununla birlikte kurulun dünya liderlerini geçen yıl salgın başlamadan önce uyardığı, ancak onların kayıtsızlığının bedelinini şu anda tüm dünya tarafından ödendiği aktarıldı.
ntv.com.tr - Reuters 14.09.2020 - 13:48 | Son Güncelleme : 14.09.2020 - 13:49

ZbKdVIuPGkm2uv8SmW-SMg.jpg
Arşiv
Global Hazırlık İzleme Kurulu (GPMB) tarafından hazırlanan raporda "Hazırlık için mali ve siyasi yatırımlar yetersiz kaldı ve bedelini hepimiz ödüyoruz. Dünya bu adımları atma fırsatından yoksun değil. Son on yılda çok sayıda harekete geçme çağrısı yapıldı, ancak hiçbiri gerekli değişiklikleri yaratmadı” ifadeleri kullanıldı.

Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaklaşa toplanan Global Hazırlık İzleme Kurulu’na (GPMB) eski DSÖ genel direktörü Gro Harlem Brundtland başkanlık ediyor ve şu anda DSÖ’nün çalışmalarını izleyen bağımsız bir kuruluş olarak görev yapıyor.
GEÇEN YIL PANDEMİ HAKKINDA UYARI YAPILDI

Kurulun, Çin'de yeni tip corona virüsün ortaya çıkmasından birkaç ay önce yayınlanan 2019 raporunda, “ölümcül solunum yolu patojeni nedeniyle hızla yayılan bir pandemi” tehdidinin bulunduğuna dikkat çekildi ve böyle bir olayın milyonlarca insanı öldüreceği ve küresel ekonomide hasara yol açabileceği uyarısında bulundu.

uHDFdvArVU-Hb-tbz93Yog.jpg

"TOPLU BAŞARISIZLIKLARINI ORTAYA ÇIKARDI"
"Düzensiz Bir Dünya" başlıklı bu yılki raporda ise, dünya liderlerinin daha önce "yıkıcı bir pandeminin tehlikeleri konusunda bu kadar açık bir şekilde önceden uyarılmadığı", ancak yeterli önlem alamadıklarını açıklandı.
"PATOJENLER BOZULMA VE DÜZENSİZLİK İÇİNDE GELİŞİR"
Çalışmada, Covid-19 salgının “pandemiyi önleme, hazırlıklı olma ve müdahaleyi ciddiye alma ve buna göre önceliklendirme konusundaki toplu bir başarısızlığı” ortaya çıkardığı belirtildi ve "Patojenler bozulma ve düzensizlik içinde gelişir. Covid-19 asıl noktayı kanıtladı” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte raporda, bir yıl önce hükümet başkanlarına pandemiye hazırlıklı olma, sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve finansal risk planlamasının yıkıcı bir pandemi tehdidini ciddiye alması çağrısına rağmen, herhangi bir konuda çok az ilerleme kaydedildiği aktarıldı.
BİR SONRAKİ PANDEMİ DAHA YIKICI OLACAK

Öte yandan, “Düzensiz Bir Dünya”da Hiükümet başkanlarının yeterince iyi lider olamamaların mevcut pandemiyi şiddetlendirdiği öne sürülerek şu ifadelere yer verildi:
"Covid-19’u ciddiye almamak veya bunlara göre gerekli kaynaklar sağlayıp bağlılıkla hareket etmemek, kesinlikle gelecek olan bir sonraki pandeminin daha da yıkıcı olduğu anlamına geliyor.”
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Şimdi hatırlarsanız Corona'dan önce Merkel'e ve RTE'ye de pandemi kitabı gönderilmişti. Merkel bunu itiraf etti.
Bu habere göre de ; nereden biliyorlar da pandemi hakkında uyarıyorlar da bu salgın çıkıyor. Sonra neden bir sürü karantina, virüs ya da z savaşı gibi filmler türüyor da sonrasında corona ortaya çıkıyor ?
Bana hiç ama hiç mantıklı gelmiyor.
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Benim ikizlerden birine aşı randevusu alabilmesi için mesaj geldi.Ülseratif Kolit olduğundan öncelikli.Hangi aşı daha iyi bilen var mı?
Biontech(hastanede)
Moderna(hastanede)
Sinovac (bunu olmak isterse sağlık ocağında olabilecek)
 
Top