Baalbek'in Gizli Gerçeği.

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.133
Tepkiler
3.740
520e993ccdbe664a2ada26f3722c91b148cb00ef_1200x630.jpg


Baalbek, Lübnan'ın en güzel harikalarından biridir ve birçok kişinin seyahat güzergahında sarsılmaz bir yer sağlar.

Bacchus, Jüpiter ve Venüs'e adanan üç tapınak, büyük Roma İmparatorluğu'nda şimdiye kadar yapılmış en büyük tapınak olarak hala ayaktadır.
Daha önce Heliopolis olarak bilinen ünlü tapınak kompleksi, dünyanın her yerinden insanları ve aynı zamanda gizemini keşfetmek isteyen saygın araştırmacıları bir araya getirdi.

Baalbeck-Paul-Cooper-1.jpg

Görkeminin yanı sıra, Güneş Şehri her zaman bir keşif yeri ve araştırmacılar, arkeologlar ve doktora yapanlar da dahil olmak üzere tarihçiler için yüksek ilgi konusu olmuştur.
Neden?
Çünkü gizemi henüz ortaya çıkmadı; şimdiye kadar.


D5-QJbCW4AAn8mi?format=jpg&name=large.jpg

Roma imparatorları kendileri için dini öneme sahip bu muhteşem kompleksi neden özellikle Lübnan'da inşa ettiler?

Neden Augustus'tan (MÖ 15) Hadrian'a (MS 135) kadar bu imparatorların hiçbiri başka hiçbir yerde bu kadar büyük bir kompleks inşa etmedi? Neden kendi vatanlarındaki büyük şehirleri olan Roma'da değil de Lübnan'da?

Veya örneğin Kartaca'da neden olmasın? Ne de olsa, Romalılar onu yağmaladılar ve dönemlerinin bilinen dünyasında onlara tam bir hegemonya veren kötü şöhretli Pön Savaşlarından sonra tamamen yok ettiler.

Ayrıca, bir tapınak kompleksinin ihtişamı için o zamanlar neye ihtiyaç duyulduğu düşünüldüğünde, araştırmacıları başka bir soru şaşırttı:

Tüm bu granit sütunları Mısır'dan muazzam bir çaba ve zorluklarla neden başka bir yere değil de Lübnan'ın merkezindeki aşırı ısınmış bir araziye taşıdılar? Bu, Roma imparatorluğu boyunca diğer tapınaklarda görülmedi özellikle de Romalılar, projelerinde bu devasa granit sütunlarla kayalık tepelerimizin ve dağlarımızın zorlu geçişini hesaba katmaları gerektiğini biliyorlardı.

O kompleksin inşasının altında ve arkasında büyük bir sır yatıyor; Romalıların uzun süre saklamakta kararlı oldukları bir gerçek.

Şimdiye kadar tüm araştırmacıların, o bölgede Romalılar ortaya çıkmadan çok önce inşa edilmiş daha da büyük bir kompleksin varlığını doğruladığını biliyoruz.

Bu noktada özellikle Dünya'daki en büyük Roma tapınaklarını inşa etmek için bu kadar büyük bir çaba sarf etmelerini sağlayan bilinen üstünlük duygusuydu.

Profesyonel olmayan bir gözle bile, tabanın büyük megalitik yapıları ile üstündeki Roma tapınaklarının farklı desenleri arasındaki büyük fark açıktır.

Ancak bu antik siteyi birkaç yıl önce dünyanın 7 harikası arasına yerleştiren, kökeni belirsiz bu devasa taşlardı. Kökeni belirsiz ve Romalı olmadığı kesinlikle kanıtlandı.

Peki, onları Romalılar değilse kim inşa etti?

Tarihçi Dell Upton, “tapınağı kimin yaptırmış, finanse etmiş veya tasarlamış olabileceğine dair olağandışı belge eksikliğine dikkat çekti.

Gerçekten de, onu Romalıların tasarladığına, inşa ettiğine, görevlendirdiğine ve hatta parasını ödediğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Gerçekte kanıtlanmış olan şey, Romalıların gelişinden önce var olan bu taşların ve yapıların, bildiğimiz gibi Kartaca'nın yapımcıları ve Romalıların büyük düşmanlarının ataları olan Fenikelilere ait olduğudur: Kartacalılar.

Romalılar, fethettikleri medeniyetler söz konusu olduğunda, tarihsel olarak bilinen duruşlarının aksine, Fenike yapılarının önceden var olan taşlarını kaldırmamış, yeni komplekslerini üzerlerine inşa etmişlerdir.

Bu, herkesin görebileceği, hala mevcut olan taşların doğruladığı tartışılmaz bir gerçektir. Hala oradalar çünkü Romalılar, fethettikleri medeniyetleri silerken eskisi gibi onları ne ortadan kaldırabildiler ne de yok edebildiler.

Romalılar, medeniyet fetihlerinde, daha önce gelişmiş ve barışçıl medeniyetlerin tüm izlerini silmek ve kendi medeniyetlerini dayatmakla ünlüydü.

Bu, yeryüzünde fethettikleri her yerde ve her yerde, tarihsel olarak bilinen duruşlarıydı.

Kendilerindeki kudret ve üstünlük algılarıyla, sanki kendilerinden daha iyi bir şey yokmuş gibi, saltanatlarından başlayarak Tarihi yeniden yazmaya çalıştılar.

Gerçekten de birçok ulusu ezmiş olsalar da, Roma sonrası Bilim, Antropoloji ve Arkeolojinin evrimi sayesinde bu amaçları sonunda başarısız oldu.

Öyleyse, Romalılar, büyük imparatorluklarının her yerinde yaptıkları gibi, Fenike megalitik yapısını tamamen yok etme konusundaki şiddetli heveslerini neden göz ardı ettiler? Yoksa asıl inşaatçı olmadıkları için gerçekten bir ihmal değil, bir imkansızlık mıydı?

tartışmalı? İyi, görelim bakalım.

Bilim, arkeoloji ve antropoloji ve aynı zamanda sağduyu, bu büyük yapıları inşa edenlerin ardındaki gerçeği arama sürecinde el ve zihinleri birleştiriyor.

Yukarıda bahsedilen sorular Romalılara verilen itibara ters düştüğünden ve bu yapılar İsa zamanından daha eski olduğuna göre şimdi her şey tek bir olasılığa mı dönüyor?

Gözler, zihinler ve gerçeklerin incelemeleri, Baalbeck'in aslen Romalı olduğu inancıyla çelişen birkaç temel geçerli nedene odaklanıyor ve fenikelilere hak ettiği itibarı veriyor.

Bu gerçekler burayı sadece Fenikelilerin inşa ettiğini değil, binlerce yıldır dünyanın en büyük inşaatçılarının aslında Fenikeliler olduğunu doğrulamaktadır.
 
Top