Heteroseksüel Nedir? Hetero Kime Denir?

Yazalım

#yenikonuaç
Moderatör
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.224
Tepkiler
746
heteroseksüel nedir, cinsel yönelimi ifade etmek için kullanılan ve karşı cinse ilgi duyan bireyi tanımlamak için kullanılan kelimedir. Heteroseksüel bireylerde, kadınlar erkeğe, erkekler de kadınlara ilgi duyar. Homoseksüel kelimesinin karşıtıdır. Heteroseksüel bireylere, kısaca hetero da denmektedir.

Heteroseksüel erkek ya da hetero erkek, kadınlara ilgi duyan erkek anlamına gelir. Heteroseksüel kadın ise, erkeklere ilgi duyan kadın anlamındadır. Aynı zamanda gay veya lezbiyen ilişkilere de ilgileri yoktur.

Heteroseksüel anlamı kısaca, karşı cinse duygusal ve cinsel ilgi duyan kişi demektir. Günümüzde heteroseksüel tanımı oldukça genişlemiştir. Örneğin, trans olmayan birey anlamına gelen cis-gendered sınıflaması, heteroseksüelliği de kapsamaktadır. Bu sınıflandırmaya göre, heteroseksüel bireylere, cis hetero da denmektedir.

LGBT hareketinin kapsamına girmeyen heteroseksüellik, birçok din tarafından da tek kabul edilen, yasaklanmayan ilişki türü olarak belirlenmiştir.

Heteroseksüel birey, Aseksüel değildir. Aseksüel ne demek kısaca, herhangi bir cinsel yönelime dair arzu duymayan, kimseye karşı cinsel çekim hissetmeyen birey demektir.

Heteroyum Ne Demek?​

Kişinin "ben heteroyum" demesi, heteroseksüel olduğu, yani sadece karşı cinsle ilişkiye girmekten hoşlandığı ve öyle yaptığı anlamına geliyor.

İlginizi çekebilir: Biseksüellik nedir? Biseksüel kime denir?

Trans Bireyler Heteroseksüel Olabilir Mi?​

Transseksüel olma durumu, kişinin cinsiyet kimliğini belirlediği için, trans bireylerin de heteroseksüel olmaları mümkündür. Transseksüellik, cinsel yönelimi değil, cinsel kimliği ifade eder, bu nedenle, trans bireyler de, kendi cinsiyetlerine olduğu kadar, karşı cinse de ilgi duyabilir ve hatta aseksüel olabilir.

Heteroseksüel Tarihçesi​

Kısaca heteroseksüel ne demek sorusunu cevapladıktan sonra bu kelimenin nereden geldiğini inceleyelim. Heteroseksüel kelimesi diğer çoğu kelime gibi Yunancadan gelmektedir. Yunanca “Heteros” ve Latince “sex” sözcüklerinden gelen heteroseksüel terimi ilk olarak 1868 yılında homoseksüel kelimesinin zıttı olarak Karl Maria Kertbeny tarafından ortaya çıkmıştır.
 
Top